The Age of Adaline (2015) – Yüz Yılı 29 Yıla Sığdırmak (İnceleme)
The Age of Adaline (2015) – Yüz Yılı 29 Yıla Sığdırmak

Son zamanlarda beyaz perdede, Stephen Hawking’li The Theory of Everything’i saymazsak, aşk ve romantik film kıtlığı vardı. Ülkemizde vizyona geç giren The Age of Adaline, bu sorunu çözdü, çözdüğü yetmezmiş gibi türünün en iyi örneklerinden biri haline geldi. Üstelik başrolde, bayan karakter olduğu halde, ne bazı filmlerdeki gibi cinselliği rahatsız edici bir ürün olarak görüyoruz, ne de kitap satışları artsın diye kitaptan uyarlama bir yapım izliyoruz. Tadında, izlenilesi, mütevazi bir seyirlik…

Başrolde Adaline Bowman adında bir karakter, ilk kez kar yağdığı zaman California yollarında giderken kaza geçirir. Hayatını kaybeder, ancak hemen sonrasında bir insanın başına gelme olasılığı ya çok çok düşük ya da imkansıza yakın bir olay gelir başına. Hayata geri döner, yaşlanmamak üzere…

Adaline, sahte kimlikle yaşamak ve tanıdığı kişilerden kaçmak zorundadır. Hal böyle olunca aradığı aşkı bulamaz, bulsa da devam ettiremez. Yılbaşı partisinde Eliis Jones adında biriyle tanışır. Jones, Bowman’ın genç yaşına -görünmesine desek daha doğru olur- rağmen onun ne kadar kültürlü, entelektüel ve olgun olmasından etkilenmiştir ve hayatının aşkının Adaline Bowman olduğunu düşünür.

the age of adaline film sahnesi

Etkileyici ve şaşırtıcı senaryosuyla güzel vakit geçireceğiniz bu filmi izlerken The Curious Case of Benjamin Button (Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi)’a benzetebilirsiniz. Hatta biraz daha düşünürsek The Man from Earth (Dünyalı) filmini hatırlayabiliriz. Bu tip benzetmeleri hemen her filmde görebiliriz ki bazı filmlerin değerini düşürse de bazılarının seyir zevkine etki etmez, hatta seyir zevkini arttırır. The Age of Adaline (Ölümsüz Aşk) da öyle bir yapım. Sıkıcı diyaloglardan uzak, mekanları hoş çekimlerle süslü başarılı bir film.
Oyunculara baktığımızda bir sürü tanıdık isim görüyoruz. Gossip Girl dizisiyle ün salmış Blake Lively başrolde (Adaline Bowman). Zaten o karaktere, ondan başka kim hayat verebilirdi diye düşününce başkasının daha iyi yapabileceği gelmiyor aklıma. Yıllara meydan okuyan Harrison Ford’u görmek de yüzümü gülümsetiyor. Gerçi nerede o Blade Runner (1982)’daki ve Indiana Jones serisindeki Ford, dimi? Ek olarak sinema tarihinde Requiem for a Dream (2000), The Exorcist (1973) ve geçen yıl vizyona çıkan Interstellar (2014) gibi önemli filmlerde oynayan Ellen Burstyn’i görüyoruz. Tanıyanların ve bilenlerin gözünden kaçmamıştır ki, yine ebeveynlerinden büyük bir roldedir kendisi, Interstellar’da olduğu gibi.

Keyifle izlenilecek ve izlenildiğinde pişman olunmayacak bir fantastik/romantik filmdir, The Age of Adaline. İnsanı duygulandırmasının yanında düşündürüyor da… Hiç yaşlanmamak hayal ettiğimiz gibi iyi bir şey mi gerçekten?

Eleştirmenin Puanı: 7.9 / 10

Bahadır KAYA - Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

NBA Tarihine Damga Vurmuş 6 Efsane

NBA Tarihine Damga Vurmuş 6 Efsane

Türkiye’de Gelişen ve Büyüyen Tenis

Türkiye’de Gelişen ve Büyüyen Tenis

Mühendislik Harikaları

Mühendislik Harikaları

0 Yorum

Yorum Yaz