Teknoloji Bülteni 09/09 - Haftalık Bülten
Teknoloji Bülteni 09/09

Merhaba sevgili okurlar bu haftaki yazımızda sizleri bilişim dünyasını temel alan haberlerimiz ve yeni gelişmeler bekliyor. Apple’dan Microsoft’a, Google’dan Wikipedia’ya internetin nabzını tutan büyük güçler bu haftaki yazımızda yerlerini aldılar. İsterseniz lafı uzatmadan, okurken keyif duyacağınızı umduğum haber turumuza başlayalım.

Twitter, Google ile Güçlerini Birleştiriyor

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Twitter geçtiğimiz günlerde teknoloji devi Google ile bir anlaşma yapmaya karar verdi. Aslında win&win türünde bir anlaşma olmasından ötürü, prosedürler hızlıca ilerledi ve bu adımlar basın tarafından dahi kolayca takip edilebildi. Fikir oldukça basitti: Google arama sonuçlarına tweetleri dahil etmek. Peki bu ne anlama geliyor? Artık kullanıcılar Google üzerinden, Twitter’da arama yapabilecek. Bu Twitter’ın kullanıcıların tweetlerini Google ile paylaşması anlamına da geliyor. Elbette profili korumalı olan kullanıcıların gönderilerine, kişi tarafından onaylanmayan kullanıcılar ulaşamadığı gibi Twitter dışından herhangi bir kimse hala ulaşamıyor olacak.

twitter ve google birleşme

Haberin yayılmasıyla medyada bazı sorular sorulmaya başladı. Çoğu site ara yüzlerine basit bir arama kutucuğu ekleyerek bu fonksiyonu kullanıcılarına sunarken Twitter gibi dev bir şirket neden bunu yap(a)madı? Cevap ise tam olarak popülarite. Facebook ve Twitter gibi büyük sosyal ağlar, büyük derken dünyadaki en büyük 2 taneden bahsediyoruz, milyarlara ulaşan kullanıcılarının her gün yaptıkları paylaşımlar ve online etkileşimlerden ötürü korkunç boyutlarda veri aktarımlarına ev sahipliği yapmak durumundalar. Bu veri aktarımı öyle boyutlara ulaşabiliyor ki firmalar kendilerine tarlalar büyüklüğünde sunucu bankaları kuruyorlar. Bu arama fonksiyonunun sunucuların performansını etkilemesinden korkan şirket yönetimi bu işi ve veri yükünü Google’a bırakmaya karar vermiş. Aslında bu haksız bir korku değil çünkü Biz Stone (Twitter’ın 4 ortak kurucusundan biri) yakın zamanda verdiği bir röportajda ve yazdığı Confessions of the Creative Mind kitabında sitenin ilk kurulduğu zamanlar düzenli olarak günde iki kez çöktüğünü ve 3. yıllarına girdiğinde bile her an bir çökmenin yaşanabildiğinden bahsediyor. Bu açıdan Twitter kötü bir geçmişe sahip ve her zaman teknik eleştirilerin hedefi oldu. Bu yüzden bu adımı akıllıca olarak nitelendirebiliriz. Karşılaşmanın Google için kazançlı tarafıysa, firmanın önüne indeksleyeceği bir sürü veri konulmuş olması. Böylece kütüphanesine çok önemli bir kaynak daha katmış olacak olan Google, basın açıklamalarına göre anlaşmadan oldukça memnun olmuşa benziyor.

Microsoft Sesli Asistan İşinde “Ben de varım!” Diyor

microsoft sesli asistan cortana

Microsoft, takvimler 2 Nisan 2014 tarihini gösterdiği gün Microsoft BUILD Developer Conference adlı etkinliğinde tüm dünyaya Cortana adlı akıllı kişisel asistanını tanıttı. Aslında bu yeni bir buluş veya bir inovasyon değildi. Çünkü piyasada ondan önce yer almış olan birkaç rakibi vardı bunlara en başta Apple’ın Siri’si olmak üzere Samsung’un S Voice’u ve Google’un Google Now servislerini örnek verebiliriz. Ama bu hareketin bizleri heyecanlandırmasının sebebi Microsoft’un sahip olduğu kullanıcı potansiyelini ve bundan hareketle Cortana’nın kaç insana ulaşıp, dünyaya edebileceği etkinin boyutunu düşünmek. Rakamlarla konuşursak dünyadaki bilgisayarların %89.61’inde kurulu olarak sektörü domine eden bir Windows gerçeğinden bahsediyoruz. Bunun yanında Windows 8 ve 8.1 sürümleri ve Surface tabletleriyle, mini bilgisayar pazarında da hatırı sayılır bir kesime sahip olan Microsoft son satın alması Nokia ile de mobil dünyaya Windows platformunu iyiden iyiye yerleştirmeye başladı. Rakipleri gibi, ki bence Apple dışındaki bütün rakiplerinden başarılı bir şekilde, başarılı bir ekosistem kurmayı başaran Microsoft diğer bilişim devlerinin aksine rakibi Sony ile birlikte boy gösterdiği oyun konsolu pazarında da güçlü bir oyuncu olan Xbox platformuna sahip. Şimdi tüm bu cihazlara bir güncellemeyle Cortana’nın entegre edildiğini düşünelim. Microsoft sadece ilk gününde 10 milyonlarca kullanıcıya ulaşabilir. Cortana’nın bu habere konu olmasını sağlayan gelişme ise geçen hafta Cortana’nın Android sürümünün son beta versiyonuna geçiş yapılmış olması. Tahmin ettiğimiz üzere Microsoft bu asistanını kendi ürün ekosisteminin de dışına yaymak istiyor çünkü Cortana gerçekten bu kadar riski almaya değecek bir potansiyele sahip. Gelen raporlar ürünün oldukça başarılı olduğunu söylüyor. Ancak tabii ki her şey yukarıda anlattığım gibi toz pembe değil. Ne yazık ki Cortana henüz her dili desteklemiyor ve evet bildiniz Türkçe’de henüz desteklenen diller arasında da değil. Tabii ki bu faktörler söylediğimiz rakamların gerçekçiliğini etkilese de ortada hala büyük bir potansiyel söz konusu ve Microsoft bu işi ciddiye aldığını her fırsatta vurgulamaya devam ediyor. Şahsen ilerleyen günlerde Cortana’yı daha iyi yerlerde göreceğimize eminim.

Hack Dünyasından Gelişmeler

hack dünyasındaki gelişmeler

Yıllardır teknolojinin gelişimiyle beraber ne yazık ki bazı gelişmeleri kötüye kullanan insanlar da ortaya çıktı ve bunlara genel bir tabirle “hacker” dendi. Bunu tıptaki gelişmeler sonucu çeşitli hastalıkların da beraberinde gelmesine benzetebiliriz. Gelelim “hack” kelimesinin anlamına, hack bilgisayar korsancılığı anlamına gelir ve genel tanımı; kimselerin veya kuruluşların şahsi bilgisayarlarına ya da ağlarına izinsiz girmektir. Son günlerde medyada özellikle iki çeşit hack olayı piyasayı meşgul etmekte. Benzer konulara sahip oldukları için onları ortak bir hack başlığında toplamak istedim. Bunlardan birincisi bir keskin nişancı tüfeğinin bir çift hacker tarafından kontrol edilmesi. Ağustos ayının başında düzenlenen Black Hat Hacker Conference adlı etkinlikte sergilenen gösteride, bir çift olan güvenlik araştırmacıları Runa Sandvik ve kocası Michael Auger TrackPoint TP 750 marka tüfeği sadece wi-fi bağlantısını kullanarak kırılgan bir hale getirmiş ve uğraşlarının sonucunda tüfeğin dijital hedef göstergesini saptırmayı, dürbünün hesaplama hataları yapmasını, silahın kalıcı olarak kapatılmasını ve tüfeğin bilgisayarını ateş etmesini önleyecek şekilde yanıltmayı başarmışlar. Bu tarz bir riskle ne gibi suikastler işlenebileceğini veya ne tür suçsuz kurbanlar verilebileceğini az çok hayal edebiliyorsunuzdur.

hackle yapılabilecek suikastler

Öteki hack haberi ise yıllardır lüks jipler üreten bir marka olan Jeep ile ilgili. En değerli ve en çok satan Jeep serilerinden olan Cherokee ,St. Louis bölgesinde yaşayan iki hacker Charlie Miller ve Chris Valasek tarafından hacklendi. İçine bir basın mensubu oturtup yaptıkları test sürüşünde gördüler ki, havalandırma sisteminden tutun silecekler, infotainment ekranındaki görüntü hatta ve hatta vites, gaz pedalı gibi hayati parçalara kadar rahatça erişim sağlayabildiler. Gerektiğinde gazı işlevden çıkarıp vitesi boşa alabiliyorlar ve bu sadece birkaç tık gerektiriyor. Sistem bir adet tetikçi cep telefonu üzerinden aktive ediliyor bu yüzden sağlam bir internet bağlantısı şart. Bunu da günümüzde liderlerin neden jammerlarla gezdiklerini açıklayan bir unsur olarak görebiliriz. Bu zayıflıklar ve hack olayları günümüzde siber güvenliğin ne kadar önemli olduğunu vurgular nitelikte. Google, Microsoft gibi bilişim devleriyse çoktan bu sektörün potansiyelini görmüşler ve yıllardır Hackathon adı verilen hack maratonları düzenliyorlar. Ayrıca Google gibi bonkör şirketler ödüllerini 1 milyon dolar seviyelerinde gezdiriyor.

hack maratonları hackathon

Wikipedia’da Temizlik Operasyonu

15 Ocak 2001 tarihinden beri dünya üzerinde çok önemli bir görev üstlenmiş olan özgür, internet ansiklopedisi Vikipedi, 14 yıllık tarihindeki en büyük müdahalelerden birine tanıklık etti. İngilizce sayfalarda görev yapan editörler, bazı kullanıcıların maddelerin içeriklerini kendi çıkarları doğrultusunda değiştirdiklerini fark etti. Bunun sonucunda, farkına varabildikleri, 381 hesabı Vikipedi’den sildiler. Pek tabii bu kullanıcılar tarafından oluşturulmuş 210 adet makale de beraberlerinde gitmiş oldu. “Orangemoody” adı verilen iç soruşturmada yetkililerin yaptıkları açıklamalara göre bu kullanıcılar ticari çıkar sağlamak amacıyla iş adamları, işletmeler, sanatçılar tarafından oluşturulmuş sayfalara çarpık bilgiler eklediler. Açıklamayı yapan Wikimedia Foundation, bu saldırının koordineli bir şekilde gerçekleştirildiğini açıkladı. Vikipedi yıllar boyu uğraşsa da yeterli desteği göremediği bağış sistemini kaldırdı ve yerine cüzi bir miktar paraya; şirketlere ve kullanıcılara bazı içerikleri değiştirme yetkileri verdi. Böylece PR şirketlerinin bir yemi haline geldi. Yöneticiler tarafından silinen makalelerin çoğunun fotoğrafçılık, bilim, edebiyat, film ve müzik gibi alanlarda çok bilinmeyen şahıs ve işletmelere ait olduğu söyleniyor.

Haftanın Uygulaması

snapseed uygulaması

Sayın okuyucular geldik yaz mevsiminin sonuna. Tabii yavaş yavaş arkadaşlarınızdan throwbackler görebilir veya güzel tatilin son günlerinde herhangi bir sosyal medya profilinize bir görsel yüklemek isteyebilirsiniz. Bu haftanın uygulaması da tam bu noktada devreye giriyor. Piyasadaki belki de en yetenekli fotoğraf düzenleme uygulaması: Snapseed!

Snapseed ile resimlerinizi ayarlayabilir, onları kesebilir, yeniden boyutlandırabilir, onlara çeşitli filtreler ekleyebilirsiniz. Çok daha fazlasını kullanırken keşfedeceğiniz Snapseed üstelik ücretsiz.

Cenk Cidecio | ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Google vs. Yandex

Google vs. Yandex

Bir Yapay Zeka Senaryosu: Sunspring

Bir Yapay Zeka Senaryosu: Sunspring

0 Yorum

Yorum Yaz