Şirketler Arası Büyük Kapışmalar
Şirketler Arası Büyük Kapışma

• Apple - Samsung

Aslında her şey Apple’ın 2007 yılında bir anda ortaya çıkıp “Ben telefonu yeniden icat ettim, karşınızda iPhone” demesiyle başladı. Apple’dan böyle bir telefon beklemeyen endüstri biraz hazırlıksız yakalanmıştı. Gerisi malum; kopyacılık suçlamaları ve bitmeyen tartışmalar… İşte bu dönemde Samsung tarafından yayınlanan bir reklam filmi aslında iki şirket arasındaki bitmek bilmeyen akıllı telefon kavgalarının neredeyse başlangıcını oluşturuyor. Reklamın baş rollerinde Apple’ın “original” iPhone modeli (2G) ve Samsung’un bugün kimsenin adını bile hatırlamadığı modeli Instinct var. Samsung reklamı, Instinct’in daha hızlı olduğu iddiasını ispatlamayı amaçlıyor ancak iki firma arasında büyük kavga çıkarmasının bazı sebepleri var. Öncelikle, filmde de görülebildiği gibi, Instinct rakibi iPhone’a internet sayfalarının açılma hızında büyük fark atıyor. Ancak reklamın yayınlandığı tarih (2008 - Haziran) Apple’in iPhone 3G modelini satışa sunmasından hemen önceye denk geliyor. Yani, eski bir iPhone ile yeni bir Samsung cihaz karşılaştırılıyor. Apple’dan buna karşı güçlü bir itiraz geliyor ve günümüze kadar süren savaş iyice alevleniyor.

apple ve samsung

• Audi - BMW - Subaru - Bentley
2006 yılına gidelim. Her şey o zamanlar Afrika’nın en iyi otomobil markası seçilen Audi’ye BMW’nin attığı taş ile başlıyor. BMW reklam afişinde diyor ki; “Afrika’nın en iyi otomobil markası seçilen Audi’yi tebrik ederiz” (Dünya’nın en iyi otomobil markası seçilen BMW). Bu reklamı gören Audi elbette boş durmuyor ve hemen yeni bir reklam afişi hazırlıyor; “Dünya’nın en iyi otomobili seçilen BMW’yi kutlarız” (6 kez üst üste Le Mans yarışlarını kazanan Audi). BMW ve Audi’nin bu atışmasını izleyen Subaru daha fazla dayanamayıp atışmaya dahil olma kararı alıyor, sesi ve gücü ile ünlü motorunu ön plana çıkartıyor; “Güzellik yarışmalarını kazanarak iyi işler çıkardınız çocuklar” (2006 Yılın motoru ödülünün sahibi Subaru). 3 otomobil markasının kendi arasındaki bu çekişmesini gören Bentley, marka konumlandırması gereği “ne haliniz varsa görün, benim sizinle hiçbir işim olmaz” tarzındaki acı cevabı ile reklam çekişmesine uzunca bir süre ara veriliyor.

audi ve bmw

• Pepsi - Coca Cola
Belki de şirket savaşları deyince aklımıza gelen ilk ikili Pepsi ve Coca Cola’dır. Daha önce o kadar çok gerilim yaşandı ki bu 2 firma arasında bunlardan en hararetlisini sizlerle paylaşalım. 1996 yılında, Coca Cola, Venezuella pazarını ele geçirmek için bir gecede yapılan “Komando Harekatı”nı gerçekleştirdi. Pepsi ile 57 yıllık Venezuela distribütörü ve şişelemecisi arasındaki anlaşmazlığı fırsat bilen Coca Cola, Pepsi’nin distribütörüyle anlaşma imzaladı ve 250 milyon Coca Cola’yı tüm ülkeye dağıttı. O gece işçiler Pepsi’den Coca Cola’ya geçti, tüm reklam panoları değiştirildi. Sabah olduğunda Pepsi’nin yerini Coca Cola almıştı. Venezuela Ekonomi Bakanı bu durumu darbe olarak nitelendirdi.

pepsi ve coca cola

• Mc Donalds - Burger King
Dünyaca ünlü iki fast food zinciri arasındaki savaş McDonald’s için hazırlanan reklamla başladı. Fransa'da yayınlanan reklamda, yol kenarındaki bir tabelaya göre McDonald’s sadece 5 kilometre uzaklıktayken, en yakın Burger King restoranını 258 kilometre uzaklıkta. Burger King de McDonald’s’ın bu girişimini karşılıksız bırakmayıp aynı reklamın daha uzun bir versiyonunu yayınladı. Burger King’in reklamında aracıyla ilerleyen iki kişinin önüne McDonald’s’ın restoranının 5 kilometre uzaklıkta olduğunu gösteren bir tabela çıkıyor. Ancak ikili McDonald’s’tan yalnızca kahve almakla yetinip, Burger King’in Whopper menüsünü yemek için 258 kilometre daha gitmeyi tercih ediyor. Reklamda ayrıca “Her yerde olduğun için teşekkürler McDonald’s” ifadeleri yer alıyor.

mc donalds ve burger king

• Adidas - Nike
Spor giyiminin 2 dev markası arasındaki gerilim de hiç eksik olmuyor. En son olay ise Adidas’ın Nike’a dava açmasıyla başladı. Adidas, Barcelona’nın iç saha formasındaki çizgilerin kendi markalarının geleneksel çizgisi olduğunu iddia ederek Nike hakkında şikâyette bulundu. Konuyla ilgili olarak fikri mülkiyetleri inceleyen ABD’deki Patent Ofisi'ne (USPTO) başvuruda bulunan Adidas, bu çizgilerin Nike tarafından kopyalandığını ve formalardan çıkarılması gerektiğini talep etti. Alman spor devi konuyla ilgili yaptığı başvuruda, “Barcelona’nın kendi renklerini kullandığı çubukların içerisindeki yedili dikey çizgiler bizim geleneksel çizgilerimizdir. Ve Adidas’ı çağrıştırmaktadır” ifadelerine yer verdi. Dava hala sonuçlanmazken bu 2 şirket arasında bu tarz olayları daha çok görürüz gibi duruyor.

adidas ve nike

Berk Bozat | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

İnsan Kaynakları Yönetiminde Bigdata'nın Önemi

İnsan Kaynakları Yönetiminde Bigdata'nın Önemi

Finlandiya Eğitim Sisteminde Devrim

Finlandiya Eğitim Sisteminde Devrim

IKEA Tarafından Uygulanan Pazarlama Stratejileri

IKEA Tarafından Uygulanan Pazarlama Stratejileri

0 Yorum

Yorum Yaz