Röportaj: Deniz Tekin - Kimdir ? Nasıl Biridir ?
Röportaj: Deniz Tekin

- Öncelikle merhaba nasılsınız?
Deniz TEKİN: İyiyiz,teşekkür ederiz. Koşturuyoruz.

- Merak ettiğim soruların başında, gerek Soundcloud’da gerekse Youtube’daki paylaşımlarında “daphead” ismini görüyoruz bunun anlamı nedir?
DT: Daphead küçükken ortaya çıkmış birşey, Harry Potter hayranlarının kendine verdiği isimden çıkmış bir kısaltma sonradan anlamından çok uzaklaştı, şimdi bir alışkanlık oldu.

deniz tekin

- Peki, bunu bekliyor muydun? Hani kendi odanda Soundcloud’a kayıtlarını atarken, Ankara’da, Eskişehir’de, İstanbul’da konserler vereceğini hayal etmiş miydin?
DT: Ya ihtimal vermiyordum açıkçası, onlar kendim için yaptığım kayıtlardı. Hani şunu yapabiliyor muyum, şu nasıl bu nasıl diye yaptığım hobi kapsamında şeylerdi. Bu kayıtları yüklediğimde bu kadar olumlu geri dönüt alacağımı düşünmemiştim. Sonra ordan o geldi, burdan bu geldi. Oluşumun büyümesi gerekti.

- Nasıl tanıştınız grup üyeleriyle, sen odandayken misafir mi geldiler?
Fırat: Ben plak yapma sözü verdim.
DT: Ahaha, aynen bana gel İstanbul’a, Unkapanı’nda sana plak yapıcam dedi. Ama yapmadı hala bekliyoruz işte . Fırat elektro gitaristimiz, ilk onunla contact kurduk. İstanbul’a gelmeden önce Sofar projesiyle ilgili bir şeyler yapıyorduk. Orada tek çıkmak istemedim, sound’u güçlendirmek adına beraber bir şeyler yapalım dedik, güzel oldu. Sonra sahneler büyüdü. Daha büyük bir grup olmamız gerekti, Sezer var, bas gitaristimiz. Ondan sonra, Sinancan abi, bateristimiz o katıldı. Beraber müzik yapmaya başladık ve hoşumuza gitti.

Bizim de hoşumuza gidiyor yaptığınız müzik, peki dönüm noktası nedir sizin için, ne zaman fark ettin Deniz TEKİN olduğunu?
Aslında Deniz Tekin falan olduğum yok. Ancak Sofar projesiyle bir değişim yaşadığımız doğru. Bize çok katkısı oldu. Hem bizim için güzel bir tecrübe oldu hem de bilinirlik açısından iyi oldu. Onun dışında evde aldığım kayıtlar içerisinde, bazı ayrı bir kanaldan ayrı kişilere ulaştı, bazıları başka kanallardan ayrı bir kitleye ulaştı. İlginç.

deniz tekin kariyeri

Şarkı coverlarken genelde aynı yanlışa düşülür. Örneğin, Duman söylerken sesimi ister istemez Kaan’a benzer. Ancak sen bunu aşmışsın ve Deniz olmayı erken yaşta başarmışsın. Bunu nasıl yaptın bir eğitim aldın mı?

Açıkçası, enstrüman eğitimi dışında bir eğitim almadım. Aranjman nasıl yapılır, şarkı nasıl düzenlenir bunu deneye deneye buldum. Birçoğu da bunu böyle yapar. Cover yaparken düşülen bir hata olduğu doğru, kulağın kayması mı diyeyim artık, bir şarkının hem bestesine uyarsınız, hem de söyleyenin vokalin sesine uyarsınız. İşte Duman örneğinden, Kaan Tangöze’nin çok karakteristik bir söyleme vardır. Onu coverlayan biri direk kapar kulağı ve onun gibi söylemeye başlar. Ancak, taklit etmeye çalışmaktansa kendi sound’unla ona bir şeyler katmak, bir şeyler üretmek daha zevkli.

- Peki bu akşam bize özel, ilk defa duyacağımız şarkılar var mı?
Sinancan: Evet, konsere ilk defa geliyorsanız yeni şeyler duyacaksınız.
DT: Yani şöyle, internette hali hazırda dinlediğiniz şeylerden çok farklı şeyler yapmaya çalışıyoruz. Güzel coverlarla internette böyle güzel bir kitle yakalamak önemli ancak kendi ürettiklerimiz daha fazla ön plana çıkarmak istiyoruz. Bestelerimizle, yeni bir şeyler üreterek, hali hazırda olan şeyleri yeniden düzenleyerek, farklı şeyler ortaya koyuyoruz. Bugün buraya gelecek dinleyicilerimizden birçoğunun afallayacağını düşünüyorum.

- Beslendiğiniz kaynaklar neler peki? Kimleri dinlersiniz?
Fırat: En klişe soruyu sordun şimdi smiley
DT: Ortak bilinçten bir şekilde yararlanıyoruz. Şu an mesela reddedilemez bir akım var. Alternatif müzik şu an yükseliş zamanında ve biz buna tanık oluyoruz. Yüzyüzeyken konuşuruz, Manuş Baba, Büyük Ev Ablukada gibi yeni bir şeyler yapmak isteyen insanlar var. Bir şekilde, onların yaptığı şeyden haz alıyorsunuz ve söz anlamında, müzik anlamında, müziğin yalınlığı anlamında o sana çok güzel bir şey sunuyor. Bunlardan besleniyoruz genelde. Yaşadığımız çağdan besleniyoruz.
Yavaş yavaş sona geliyoruz, daha kişisel bir soru. Hem öğrencilik hem müzisyenlik nasıl gidiyor? Geçen sene bir de üniversite sınavına çalıştın.

deniz tekin röportaj

Ben TM’ciydim aslında. Sonradan dilden güzel bir sıralama geldi. Ben de Boğaziçi İngiliz dil edebiyat yazdım. Böyle bir hikayesi var. Öyle çok çalışan, günün 12 saatini derslere veren bir öğrenci değildim. Denemeyi kırıp evde kayıt yapıyordum. Hani şu an hazırlık sınıfındayım, daha rahat oluyor. Devamsızlıktan kalmamaya çalışıyorum. smiley

- Peki bu samimi, eğlenceli sohbet çok teşekkür ederim.

Biz teşekkür ederiz.

Burhan Şebin | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Röportaj: Uğur Özmen – CRM Uzmanı

Röportaj: Uğur Özmen – CRM Uzmanı

Dünya Bilardo Şampiyonu: Semih SAYGINER!

Dünya Bilardo Şampiyonu: Semih SAYGINER!

Röportaj: Deniz Tekin

Röportaj: Deniz Tekin

0 Yorum

Yorum Yaz