Gençlik Pazarlaması
Gençlik Pazarlaması

Genç nüfusun çok olduğu bir toplumda onların yaşam tarzlarını, davranış biçimlerini keşfetmek ve gençliğe hitap eden ürün ve iletişim faaliyetlerini ortaya koymak markaların farkındalığını arttırarak onları ileriye taşıyor. Bu nedenle hedef kitleyi çok iyi tanımak gerekiyor. Pazarlama iletişiminde yer alacak kitlenin çeşitlendirilerek CRM'in müşteriye özel, gence özel ve kadına özel pazarlamanın bulunması gerekmekte. Özellikle sosyal medyanın 'çift yönlü etkileşim', 'birlikte tasarım' ve gençlerin hayatına dahil olma anlamındaki önemi büyük. Gençler bugünün ve geleceğin tüketici kesimi. Dolayısıyla markalar onların hayatlarına nasıl ve kim tarafından dahil olabileceklerine yönelik çözümler aramakta. Bu süreçte 'gençlik' pazarlaması önem kazanıyor.

Youtholding kurucusu Emrah Kaya ise 'gençlik pazarlaması kavramını; geleneksel metodların 'eksik' kaldığı, tüketici davranışlarının gittikçe değiştiği günümüzde, marka ömrünü uzatmanın ve satın alma kararını veren tüketiciye ulaşmanın gençlikten geçtiğinin farkında olan markalar için yeni nesil bir pazarlama yöntemi' olarak özetliyor. Ayrıca gençlik pazarı konusunda 300 Milyon USD'yi aşan bir büyüklükten bahsedildiğini ve bu büyüklüğün içine gençlik araştırmaları, dijital kampanyalar, gençlik odaklı çekilen TV reklamları, eğitim için alınan kurslar ve benzeri birçok hizmetin dahil edildiğini, lokomotif bir tüketici segmenti olan gençliğin artık geleneksel pazarlama yöntemlerine meydan okuduğunu da sözlerine ekliyor.

Gençlik pazarlamasında göz önünde bulundurulması gereken iki nokta var. İlki, gençliğin bugününde neler olduğunun farkında olmak değil, yarınki gündeminde neler olacağının öngörülmesi; çünkü onların bugününde var olan trendler, tartışılan konular yarına değişiklik gösterebiliyor. İkincisi de, 'gençlik pazarlaması'nda gençliğe bir şeyleri anlatmak, kabul ettirmeye çalışmaktan çok onları anlamak gerekiyor. İyi bir dinleyici olmak beraberinde kurulmuş iyi bir iletişim ve doğru uygulamaları getirecektir.
Teknoloji ile iç içe ve internete tutkun bir gençliğin oluşu pazarlama mecralarına da yansıyor. Türkiye’de genç nüfusun toplam nüfusa oranı yüzde 22, üniversite öğrenci sayısı ise 2 milyon. Açık öğretim öğrencileri dahil edildiğinde bu sayı 3.5 milyona ulaşıyor. Bunların da yüzde 91’inin sosyal medyada hesabı var. Dolayısıyla sosyal medyada verilen mesajlar gençler üzerinde daha etkili oluyor. Ancak bu noktada hedef kitleye ifadenin doğru iletilmesi önem taşıyor ve bu da ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Dijital mecraları doğru kullanabilen gençlik ajansları da bu amaçla ortaya çıkmış durumda. Bu ajanslar gençleri üniversitelerden, sosyal medyadan analiz edebiliyorlar.

Gençlik pazarlaması hangi sektörlere hizmet veriyor?

gençlik pazarlaması

Gençlik pazarlamasına yönelik ajanslardan genellikle hızlı tüketim ürünleri(FMCG), gıda, bilişim, telekomünikasyon, eğlence, moda ve oyun sektörleri hizmet alıyor. Gençlerle iletişime başlayan şirketlerin gençlik ajanslarından duydukları beklenti geçen zamanla artış gösteriyor. Zaman zaman öğrencilere yurt hizmeti sağlayan KOBİ boyutundaki şirketler de bu hizmetten yararlanıyor. Youtholding kurucusu Emrah Kaya, gelecek dönemle birlikte kamu şirketlerinin de bu konuya yöneleceğini öngörüyor.

Çalışma Şekilleri ve Alanları (Kampüsler-Etkinlikler-Festivaller)

Hedef kitlenin yaşam tarzını, tüketim alışkanlıklarını, kariyer beklentilerini, sektör, marka ve kampanya algılarını değerlendiren araştırmacılar (Focus Group Researchers) ile çalışıp bunun devamında tanıtıma yönelik marka elçileri (Brand Ambassadors) ile markaların tanıtımı kapsamında kampüs içi veya hedef kitlenin yoğun olduğu kampüs dışı bölgelerde afişleme, baskılı materyal dağıtımı, örnek ürünler için dağıtım kanalları sağma, stand açma ve ürün dağıtımı gibi aktiviteler düzenleyip bununla birlikte akademisyen ve öğrenci kulüpleri ile işbirliği sağlayarak, sponsorlukta bulunma, gençlik yayınları ve kampüs içi diğer mecralarda yer alma, sosyal medyada paylaşımlarda bulunma ve blog yazarlarıyla işbirliği sağlayarak yaptıkları çalışmalara arkadaşlarını yönlendirerek, partiler, yarışmalar ve şenliklerde yer alarak, bunların dışında roadshowlar ve workshoplar düzenleyerek yeterli tanıtımın yapılmasını sağlarlar ve tüm bunları yaparken de ağızdan ağıza pazarlama (WoMM) ve gerilla pazarlama yöntemlerinden de faydalanırlar.

Şirketlerin gençlerin istekleri doğrultusunda hareket ettikleri ve birlikte çalıştıkları projeleri örneklendirmek de mümkün. Finansbank bu kapsamda, gençlere yönelik kartı CardFinans GO için 'Abilerin Abisi' projesine imza attı. Bu projeyle kredi kartlarının gençlerdeki soğuk ve korkutucu algısının kırılması hedeflendi. Bu kapsamda Facebook üzerinden açılan 'Abilerin Abisi' adlı sayfada gençler maddi-manevi istek ve dileklerini dile getirdi, CardFinans GO da bu dilekleri gerçekleştirdi. Proje sonrasında gençlere yönelik CardFinans GO'nun aktif kart satışları yüzde 61.2, cirosu ise yüzde 57.6 yükseldi. Facebook'ta CardFinans GO'yu beğenenlerin sayısı da kampanya süresince %200 arttı. Bunun yanı sıra Garanti Talent Camp, Akbank Düşünce Kulübü, ve Avea Kırmızı Kuşak konseptinde çeşitli projeler hayata geçirerek gençlerin kariyerlerine yön vermesine yardımcı olmuştur.

Gençlere Sağladığı Fırsatlar

gençlere yararları

Gençlik pazarlaması ajanslarında çalışan üniversiteli gençlerin okul zamanı aylık ortalama gelirleri 500 TL. Bu gelir vakıf üniversitelerinde yüksek, devlet üniversitelerinde ise daha az. Yine okul zamanında liseli gençlerin gençlik pazarlamasından kazandıkları aylık ortalama gelir 200, okumayan ve çalışan gençlerin aylık ortalama kazancı ise 650 TL’yi buluyor.

Ajans elçileri yaptıkları projeler doğrultusunda sadece para değil, çeşitli hediyeler de kazanabiliyorlar. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve benzeri teknolojik imkanlara sahip olabiliyorlar. Bunun yanı sıra ajanslar, elçilerine periyodik eğitimler dışında birlikte çalıştıkları markaların pazarlama yöneticileriyle bir araya gelip eğitim alabilme fırsatını sağlıyor.

Gençlik ajansı dediğimiz yapı, doğrudan pazarlamadan, dijitalden ve araştırmadan pay alıyor. Dolayısıyla sektör yetkilileri, gençlik ajanslarının oluşturduğu pazarın büyüklüğünü hesaplamakta zorlanıyor. Projenin hayata geçeceği kampüs sayısına, hizmetin kapsamına, ürüne, markaya ve hedef kitleye göre gençlik pazarlaması hizmeti almak için gereken bütçe şekilleniyor. Genelleme yapacak olursak, bir firmanın gençlik iletişim ajansından aldığı hizmet bedeli 30 bin TL'den başlayıp 3 milyon TL’ye kadar çıkabiliyor.

Çevre coğrafyalara bakıldığında Türkiye gençlik segmentinin büyüklüğü açısından en yüksek enerjiye sahip ülkelerden biri olsa da Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri gibi birçok Ortadoğu ülkesi de genç nüfuslarıyla dikkat çekiyor. Dolayısıyla bu doğrultuda yatırımlar da bulunuyor.

Büyüyen gençlik ajansları yabancı yatırımcıya da sıcak bakıyor. Önümüzdeki iki yıl içinde bu konudaki ilk yatırımlar hakkında konuşulmaya başlanacağı düşünülüyor. Yabancı yatırımcılara sıcak balkan şirketlerden biri olan Youth Republic bu konu ile ilgili çalışmalar yürütüyor, kurumsal altyapısını oluşturup yazılım altyapısını güçlendiriyor ve aynı zamanda da insan kaynakları ve finansal alanlarda danışmanlıklar alıyor. Stratejik bir network ile gelişmekte olan pazarlara açılmayı planlayan firma Polonya, Ukrayna, Yunanistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeleri hedefliyor.

Cemre Öveç - ODTÜ İşletme

Cansu Öztürk - ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Uygulamalar Aslında Neye Hizmet Ediyor ?

Uygulamalar Aslında Neye Hizmet Ediyor ?

IKEA Tarafından Uygulanan Pazarlama Stratejileri

IKEA Tarafından Uygulanan Pazarlama Stratejileri

0 Yorum

Yorum Yaz