Akıllara Kazınan 7 Retro Araba Yarışı Oyunu
Akıllara Kazınan 7 Retro Araba Yarışı Oyunu

Oyun dünyası yıllar içinde büyük değişimler yaşayarak her geçen gün karşımıza daha gerçekçi grafiklerle çıksa da, çocukluğumuzun en güzel anılarından olan “Retro” oyunların kalbimizdeki yeri her daim başka. Bu listemizde ise efsaneleşmiş 7 yarış oyununu sizler için sıraladık.
 
Pole Position (1982)

Formula 1 temasına sahip bir yarış oyunu Pole Position, renkli tasarımı sayesinde dikkatleri çekiyor. Dönemin en önemli oyun firmalarından olan Namco tarafından geliştirilen Pole Position’ın tasarımı ise Toru Iwatani adlı tasarımcı üstlendi.

Pole Position (1982)

Out Run (1986)

Sega tarafından geliştirilen ve Yu Suzuki tarafından tasarlanan Out Run, 80’lerin en sevilen oyunlarından. Günümüzün yarış oyunlarına da ilham veren Out Run, satışa çıktığı yıl Kuzey Amerika’nın en çok satan Arcade oyunlarından biri olmayı da başardı.

Out Run (1986)

Daytona USA (1993)

Arcade, Sega Saturn ve Windows’un yanı sıra PlayStation ve Xbox için de kullanıma sunulan Daytona USA, yayınlandığı döneme oranla başarılı olan grafikleri sayesinde dikkatleri çekmeyi başarmıştı. Sega tarafından geliştirilen Daytone USA, multiplayer desteğine de sahip.

Daytona USA (1993)

Ridge Racer (1993)

PlayStation ekosisteminin sevilen yarış oyunlarından olan Ridge Racer, başarılı sürüş dinamikleri sayesinde rakiplerinin önüne geçmeyi başaran oyunlardan. Namco tarafından geliştirilen Ridge Racer, devam oyunlarına da sahip.

Ridge Racer (1993)

Need For Speed (1994)

Listemizin en popüler oyunu olan Need for Speed, günümüze kadar ulaşan bir oyun hanedanlığı yaratmayı başaran oyunlardan. Devrimsel grafikleri ve zengin araç çeşitliliği sayesinde kısa süre içerisinde büyük kitlelere ulaşan Need For Speed, pek çok platform için kullanıma sunuldu.

Need for Speed (1994)

Gran Turismo (1997)
Need For Speed ile birlikte listenin en popüler oyunlarından olan Gran Turismo, günümüze kadar ulaşan ender oyun serilerinden. Klasik yarış oyunlarının aksine simülasyon tabanlı bir yarış oyunu olan Gran Turismo, sadece PlayStation platformu için kullanıma sunulmuştu.

Gran Turismo (1997)

Test Drive Unlimited (2006)
Listemizin son oyunu olan Test Drive Unlimited, 2000 yılından sonra karşımıza çıkan en başarılı yarış oyunlarından. Bir döneme damgasını vurmasına rağmen yıllar içinde popülerliğini kaybeden yarış oyunlarının son başarılı örneklerinden olan Test Drive Unlimited, Windows, PlayStation ve Xbox platformları için kullanıma sunulmuştu.

Test Drive Unlimited (2006)

Numan Büyükköken | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Büyüleyici Ülke: Malta

Büyüleyici Ülke: Malta

Dünya'nın 10 Güçlü Ekonomisinde Asgari Ücretler

Dünya'nın 10 Güçlü Ekonomisinde Asgari Ücretler

0 Yorum

Yorum Yaz