İşte haftanın teknoloji haberleri!
WhatsApp Nasıl Para Kazanıyor?
2 yıl önce Facebook ancak yüksek sayılarla ifade edilebilen bir fiyata sadece 50 mühendis çalıştıran WhatsApp’ı satın aldı. O ana kadar WhatsApp’ın gelir modeli ilk yıl ücretsiz, süregelen yıllarda ise satın  alımlar karşılığı hizmet vermek idi. Fakat bu satın alımdan çok da uzun olmayan bir süre sonra WhatsApp tamamen ücretsiz bir gelir modeliyle yola devam edeceğini, kullanıcıların verilerini yalnızca reklamlara istatistik  data sağlamak amacıyla satarak para kazanacaklarını açıkladı. Kimi insanlar ücretsiz olmasından dolayı mutluydu, kimileri ise verilerinin satılmasını istemedikleri için farklı platformlara yöneldi. Şu an WhatsApp kullanan insan sayısı bir hayli fazla olduğu için bunun WhatsApp’a ve direkt olarak da Facebook’a zarar verdiğini söylemek güç olsa da tepki çektiği aşikar. Geçtiğimiz gün nihayet Facebook bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Facebook, verilerin sadece reklam amaçlı kullanıldığını bir kez daha vurguladı ve isteyen kullanıcıların bu özelliği ayarlardan her zaman kapatabileceği bir kez daha belirtildi. Fakat şüphesiz ki birçok insanın akıllarındaki soru işaretlerinin veya hatta yeni platform arayışlarını yok ettiği söylenemez bu açıklamanın.
New York’ta Bitcoin Madenciliğine Yasak
Yıllardır birçok ekonomistin ve yazılımcının hayali olan fakat ödemelerin doğruluğunun mükemmele yakın bir şekilde kanıtlanamaması dolayısıyla hep başarısız bir girişim olmaktan öteye geçemeyen kripto paralar, anonim bir yazılımcının kendi yükse deha ürünü olan “Blockchain” algoritmasını kullanarak yarattığı ve günümüzde de en değerli ve popüler kripto para olmasıyla öne çıkan Bitcoin ile gerçek oldu. Tantıldığı günden beri ilgi odağı olan Bitcoin çok hızlı ve kontrolsüz büyümesinin sıkıntılarını çekmeye başladı. Sürekli çok hızlı yükselip çok hızlı düşmesiyle de ünlü olan Bitcoin, minerların (transactionların doğruluğunu ispatlayan kişiler) harcadıkları elektriğe karşı elde edikleri ödül coinleri gelir kaynağı olarak kullanmasıyla para kazanmak isteyen kişilerin hedefine girdi. Çok kısa sürede çok hızlı türeyen minerlar, en çok karı elde etmek için her şeyi yapar hale geldiler. Amerika’daki diğer yerleşim yerlerinde kilowatt’ı 10 cent olan elektriği, kilowatt’ı 4 cente kullanan New York eyaletinin Plattsburgh ilçesi madencilerin hedefi haline geldi. Akın akın gelen madencileri fark eden kasaba yönetimi ise son 18 aydır Bitcoin madenciliği yapan kişiler haricinde yeni madencilerin kasabalarından Bitcoin çıkarmasını çıkardıkları yasa ile engelledi.
İskoçya Sürücüsüz Otomobillere Kucak Açan İlk Ülke Olmak İstiyor!
Birçok insan, şehirlerdeki trafiğe ve çoğunlukla bu trafik ve insan hataları kaynaklı kazaları engellemek için tek yolun otonom araçlar (sürücüsüz araçlar) olduğunu öne sürüyor. Yargıları, otonom araçların çok düşük tepki süresi ve aralarındaki anlık iletişim sayesinde doğru olmaya çok yakın olsa da, diğer birçok insan bu teknolojinin henüz çok yeni olduğunu ve güvenilir olmadığını savunuyor. Her ne kadar çeşitli çok uluslu şirketlerin gerçek hayatta yaptığı deneyler teknolojinin yetersizliğini göstermese de, şehirlerinde insansız araçların gezmesini istemeyen insanlar azınlıkta değil. Bu sebepten ötürü sürücüsüz otomobillere yasal izin birçok ülke tarafından henüz sağlanmış değil fakat şüphesiz ki İskoçya yakın gelecekte bu ülkelerin arasından sıyrılmak istiyor. İskoçya parlamentosu yaptığı toplantı sonrası, sürücüsüz otomobillerin 2021 yılında İskoçya’nın  genelinde yasal hale getirilmesi kararına vardı.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Merve Ecem Gündoğan | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

”Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

TechnoWeek#14: Haftanın Teknoloji Bülteni

Samsung, bu sefer kendi uygulaması ile rekor kırma yolunda. Samsung telefonlarına kurulu halde gelen Samsung Internet, Google Play mağazasında 500 milyon indirmeyi geçti.Yeni internet tarayıcısının mağazada sunulan birçok tarayıcıya göre avantajları bulunmakta… devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın