Her pazar da olduğu gibi haftalık teknolojik bültenimizle karşınızdayız. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri:

Samsung İnternet Uygulaması Rekora Gidiyor!

Samsung, bu sefer kendi uygulaması ile rekor kırma yolunda. Samsung telefonlarına kurulu halde gelen Samsung Internet, Google Play mağazasında 500 milyon indirmeyi geçti.Yeni internet tarayıcısının mağazada sunulan birçok tarayıcıya göre avantajları bulunmakta ve bu yüzden tercih edilmekte. Çeşitli güncelleştirmelerle de kendini geliştiren uygulama için kullanıcı dostu diyebiliriz. Samsung’un tarayıcısı çeşitli özellikleri bizlere sunuyor. Diğer rakiplere göre iyi bir tarayıcı olma yolunda aday olan uygulama gece modu, reklam engelleyici, güvenli özel mod ve uzantıları da bulunmakta.

AirPods’lara Yeni Özellikler Geliyor!

Apple’ın geçtiğimiz yıllardaki iPhone 7 lansmanında tanıttığı kablosuz kulaklığı AirPods için yeni özellikler gündemde
Giyilebilir teknoloji alanında ciddi bir mesai harcayan teknoloji devi Apple, kablosuz kulaklığı AirPods’a bir dizi yeni özellik getirmeye hazırlanıyor.

Apple, iPhone, iPad ve Apple Watch’larda yer verdiği suya dayanıklılık özelliğine yeni AirPods’larda yer vermek için düğmeye bastı. ABD basının şirkete yakın kaynaklara dayandırdığı haberlere göre, yeni nesil AirPods’lar bu yıl içinde tanıtılacak ve raflardaki yerini alacak.

Suya ve toza dayanıklı olan yeni iPhone’lar gibi IP67 belgesine sahip olup olmayacağı netlik kazanmayan yeni nesil Airpod’ların yağmur gibi durumlara karşı koruma sağlaması bekleniyor. Apple’ın akıllı hoparlörü Homepod’u üreten ekip tarafından üretilen AirPods’lar hakkında çıkan iddialar hakkında ise Apple’dan resmi bir açıklama bulunmuyor.

Yapay Zeka İçin Korkutan Uyarı!

Her geçen gün gelişen yapay zeka büyük tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Aralarında Elon Musk’ın yapay zeka şirketinin de bulunduğu 14 kurumdan 26 uzman, yapay zekanın yeni siber suçlara, fiziksel saldırılara ya da toplumsal bozulmalara yol açabileceği konusunda uyardı. Güvenlik uzmanlarından yapay zekanın yanlış ellerde oluşturabileceği tehlikeler konusunda uyarı geldi. Uluslararası uzmanlar grubu, yapay zeka tasarımcılarının, kötüye kullanımı engellemek için daha fazla çaba sarf etmeleri çağrısında bulundu.

100 sayfalık raporun altında, Oxford ve Cambridge Üniversitesi uzmanlarının yanı sıra, Elon Musk’ın Open AI şirketi araştırmacılarının da imzası bulunuyor. Raporda, kontrol altında tutulmazsa yapay zekanın kısa ve orta vadede büyük tehlikelere yol açabileceği uyarıları içeriyor

Kısa süre içinde, yapay zekanın insanüstü bir zekaya sahip olabileceği ve kontrolden çıkabileceği uyarısı yapılıyor. Bilgisayarların kontrollerindeki kaynaklarla insanlığa büyük zarar verebileceği belirtiliyor. İnsansız araçların kasıtlı kazalara yol açabileceği uyarısında bulunuluyor.

Yapay zekanın gerçeğinden ayırt edilemeyecek sahte videolar ve haberlerle kitleleri manüpile edebileceği belirtiliyor.
Sınırsız hesaplama yeteneği ile yapay zekanın en güvenli bilgilere bile kolayca erişebileceği ifade ediliyor. Siber saldırılarla şehirlerin altyapılarının işlemez hale gelebileceği belirtiliyor.

Yapay zekanın öğrenebilme yeteneğini kazandığını belirten uzmanlar, ülkelere gerekli güvenlik önlemlerinin alınması çağrısında bulundu. Hükümetlerin bu konuda birlikte çalışmaması halinde bu ve daha bilinemeyen bir çok tehlikenin gerçek olabileceği uyarısı yapıldı.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Ertuğrul Çalış | ODTÜ İşletme 

”Teknoloji” kategorisinden benzer yazılar:

TechnoWeek#12: Güncel Teknoloji Haberleri

Geçtiğimiz yıllarda yaptığı NSA sızıntılarıyla ünlenen Edward Snowden şimdi de karşımıza eski Android telefonları kullanarak evinize güvenlik sistemi oluşturabileceğiniz Haven isimli bir uygulamayı çıkardı. Bilindiği gibi telefonlar düşük seviye olsa dahi bünyelerinde …devamı için tıklayın.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın