ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi olarak aylık bültenimiz Glokal Pack ile yine karşınızdayız. Kışın son battaniye altında okuyacağınız kitaplarını, kar eşliğinde dinleyeceğiniz şarkılarını, başından ayrılamayacağınız filmlerini, gezip görmeniz gereken yerleri sizin için derledik. Yazımızı Glokal Ekibi olarak en çok dinlediğimiz şarkıların bulunduğu playlisti çalarak dinlemenizi tavsiye ederiz!

Film Kataloğu

Vizyondan

 • En Karanlık Saat ( 2 Şubat 2018 )

Joe Wright’ın yönetmenliğini üstlendiği filmde, İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Winston Churchill’in, Hitler’in ordusuna karşı verdiği mücadeleyi anlatır. Churchill büyük bir ikilem içindedir, Nazi Almanyası ile barışçıl bir antlaşma yolu bulmaya mı çalışmalı yoksa milletinin bağımsızlığı ve idealleri için Nazilerin karşısında mı durmalı? Tarih ve savaş filmlerinden hoşlananlar için Altın Küre ödüllü muhteşem bir yapıt olmuş.

Nostalji

 • Doğu Ekspresinde Cinayet ( 2017 )

Agatha Christie’nin ünlü romanından uyarlanan filmde 1930’lu yıllarda İstanbul ve Paris arasında sefer yapan ünlü Doğu Ekspresi’nde işlenen bir cinayet konu alıyor. Kenneth Branagh’ın canlandırdığı dedektif karakteri cinayeti çözmeye çalışırken Johnny Depp, Michelle Pfeiffer gibi ünlü isimler de sahneye renk katmış. Polisiye sevenlerin izlerken keyif alacağı, bizim de ekipçe tavsiye ettiğimiz bir film!

İstanbul Etkinlikleri Atlası

 • Hurts Konseri

Synthpop ve soft rock grubu Hurts 10 Şubat’ta İstanbul’a geliyor. Elektronik müziğe verdikleri yorumlarla ünlenen İngiliz grubu kaçırmayıp Zorlu PSM’de verdikleri konsere acilen bir bilet almanızı tavsiye ederiz!

 • Blue Man Group

1991’den bu yana isimlerini aldıkları mavi karakterler olarak sergiledikleri müzik, eğlence ve sanat dolu şovlarıyla kendilerini tüm dünyaya duyurdular. Grammy adayı olmalarının yanı sıra, son albümleri ”Three” ile büyük beğeni toplamışlardı. Blue Man Group, Milano, New York, Las Vegas, ve Barselona gibi şehirlerin ardından, 13 Şubat – 4 Mart 2018 tarihleri arasında Zorlu PSM’de sahne alacak.

Ankara Etkinlikleri Atlası

 • Liderlik ve Kariyer Zirvesi’18

17-18 Şubat’ta ODTÜ Kemal Kurdaş Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan etkinlikte, Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcıların, Türkiye’nin önde gelen CEO ve Genel Müdürlerinin tecrübelerini dinleyip kendileri ile tanışma fırsatı bulabileceği Liderlik ve Kariyer Zirvesi, katılımcıların kendilerini sadece bireysel anlamda değil network anlamında da geliştirmelerine katkı sağlıyor. Etkinlikte liderlik panellerinde “Sosyal Liderlik Nedir?, E-Liderlik Nedir?, Sektörel Liderlik“ gibi konularda kendinize çeşitli liderlik kazanımları katabilirsiniz. Kariyer oturumlarında ise çeşitli sektörlerden lider şirketler ile tanışma fırsatının yanında kariyer olanakları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • Kenan Doğulu – İhtimaller Caz Konseri

Kendini pop alanında duyurmuş olan Kenan Doğulu, hepimizin diline pelesenk olmuş şarkılarını caz türünde müzikseverlerle buluşturuyor! Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle sahnede harikalar yaratan Kenan Doğulu, 10 Şubat’ta Bis by Newcastle’da konuklarını bekliyor.

Ayın Öne Çıkan Eseri

  L’Homme au doigt (İşaret Eden Adam)

Yaptığı heykeller ve çizdiği tablolarla 1900’lü yılların ikinci çeyreğine damga vuran Alberto Giacometti’nin en öne çıkan eserlerinden İşaret Eden Adam. Sürrealist akımının dönemindeki en iyi temsilcilerinden olan Giacometti, bu heykelinde de harikalar çıkarıyor. İşaret Eden Adam, tarihin en pahalı heykeli olarak da dikkat çekiyor.

Biraz da Edebiyat

 • Aylak Adam / Yusuf Atılgan / 1959

Yusuf Atılgan’ın 1959’da kaleme aldığı Aylak Adam “yalnızlık” teması üzerine kuruludur. Bireyin kalabalık içerisindeki yalnızlığını, modern insanın problemlerini etkili bir dille anlatmıştır. Bireyin toplumdan kopmuş bir yaşam sürmesinin zorluğunu, karmaşıklığını C. karakteri ile aşmıştır. C.’nin davranışlarını, kendini arayışını, sevişini en güzel şekliyle aktarmıştır. Özellikle karakterlerin derinliğinin olduğu kitaplardan hoşlanıyorsanız bu eseri şiddetle tavsiye ederim. Kitap şu sözlerle başlar:

Birden kaldırımdan taşan kalabalıkta onun da olabileceği aklıma geldi. İçimdeki sıkıntı eridi…

Ayın Albümü

 • Alter Bridge/Fortress

2013 yılında müzikseverlerle buluşan albüm, Alter Bridge’in son dönemlerde çıkardığı albümler arasında sözlerini daha yoğunlaştırdığı şarkılarla çıkmıştı karşımıza. Albümün en ünlü şarkıları “Fortress” ve “Addicted to Pain” olsa da Yunan tarihine değinen şarkı “Cry of Achilles” beni en etkileyen şarkı olmuştu albümde. Geçmişle gelecek, acıyla mutluluk, güneşle ay gibi zıt kavramlarda gidip geliyor her şarkısında. Bu yüzden albüm ne denli kararsızlıklar yaşıyor içerisinde Alter Bridge gösterir nitelikte.

Ayın İsmi

 • Tolga Karaçelik

Son yıllarda gitgide parlayan Tolga Karaçelik’i bu günlerde Sundance Film Festivali’nde “Kelebekler” filmi ile kazandığı Dünya Sineması Büyük Jüri Ödülü ile daha sık duymaya başladık. Hatta bu ödülün öncesinde film ülkemizde Kültür Bakanlığı’ndan destek dahi alamamıştır.

Karaçelik Marmara Hukuk mezunu, fakat tutkusunun peşinden koşuyor ve sinema kariyerine başlamaya karar veriyor. Kelebekler’den önce çektiği iki uzun metrajlı film ise Gişe Memuru ve Sarmaşık. Karaçelik 5 yılda yazdığı Sarmaşık’ı yalnızca 19 günde çekiyor.

Kendisi ile ilgili şöyle güzel bir röportaj mevcut:

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi 17/18

 • İrem Güler | ODTÜ İşletme
 • Su Aydoğdu | ODTÜ Uluslararası İlişkiler
 • Elvan Utkulu | ODTÜ İşletme
 • Numan Büyükköken | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

“Kültür & Sanat” kategorisinde benzer yazılar:

GlokalPack#3: Aralık

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi olarak, aylık bültenimiz GlokalPack ile karşınızdayız! Soğuk Ankara kışında izlemeniz gereken filmleri, okumanız gereken kitapları ve gezmeniz gereken yerleri yine sizler için araştırdık. Yazımızı bu ay Glokal ekibi olarak …devamı için tıklayın.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın