Yeni yılda da teknolojik bültenimiz ile karşınızdayız. Bu pazar da kahvenizi yudumlarken okumanız için haftanın teknolojik haberlerini sizler için yazdık!

Google Duo Artık Uygulamaya Sahip Olmasanız Da Çalışacak!

Google Duo, Google’ın son derece sade ve hafif olmasıyla övündüğü sadece video görüşmeleri yapmanızı sağlayan bir uygulama. Tanımı içerisinde son derece başarılı olan uygulamasının popüleritesini artırmaya çalışan Google, bu adımda önemli bir adım atmış olacak ki henüz sadece birkaç seçkin Android kullanıcısının gözlemlediği yeni bir özellik gün yüzüne çıktı. Duo, artık konuşmak istediğiniz kişi uygulamaya sahip değilse bile aramanıza olanak verecek şekilde tekrar dizayn edilmiş. Konuşma bittikten sonra uygulamaya sahip olmayan kullanıcıyı Google Duo’nun Play Store’daki yükleme sayfasına yönlendiren bu yeni özellik şüphesiz ki birçok kullanıcıyı Duo kullanmaya ikna edebilecek gibi gözüküyor. Fakat güçlü rakipleri WhatsApp ve Facebook Messenger’ın çoktan video görüşme özelliklerine sahip oluşu ve bunu milyonlarca insana her gün sunuyor olması birçok insanı Duo kullanmaları için sebep vermemeye itiyor olabilir.
Apple’dan Büyük Hata
Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan ve sonrasında Apple tarafından kabul edilen, hatta bir özellik olarak sunulan, her yeni güncellemeyle Apple telefonlarının daha da yavaşlaması sorunu birçok insanı Apple’a küstürmüş ve hatta büyük tazminat davalarının açılmasına sebep olmuştu. Bu haber sonrasında en son IOS sürümü IOS 11’e de olan güvenin azalmasıyla insanlar eski IOS sürümlerine tekrar dönmek istediler. Fakat durum o ki Apple’ın eski sürümlere dönmeyi, her sürümü alabilmeniz için imzalanmış olmaları gerektiği için, imkansız kıldığından dolayı birçok insanın eli ayağı bağlı durumdaydı. Bu durum geçtiğimiz gün kısa bir süreliğine değişti. Şirkette anında düzeltilen küçük bir hatadan dolayı insanlar eski sürümleri edinmeyi başardı. Her ne kadar hata anında fark edilip yamansa da eski sürümleri edinen insanların sayısı da bir hayli fazla. İnternette paylaşılan fotoğraflar ve yazılar dolayısıyla IOS 6’yı bile son model telefonlarına yüklemeyi başaran insanlar saptanmış. Apple sanırım tüm bu olanlardan sonra güncelleme politikalarını değiştirmesinin zamanının geldiğini anlamış olmalı.
Facebook Haber Akışını Tekrar Değiştiriyor
Facebook’un News Feed dediği, var olan gönderilerin size en verimli şekilde sunulmasını amaçladığı ve geliştirmek için çok yatırımlar yaptığı güzide algoritması bir kez daha değişiyor. Facebook tarihinde defalarca değiştirilmesiyle de tanınan bu algoritma, birçok açıdan hem Facebook’u hem de internete olan bakışımızı tümüyle değiştirdi. Yaratıldığı zamana göre sıralanan gönderilerden bugünkü Facebook News Feed’e olan yolculuk göz önüne alındığında var olan evrim gerçekten hayret verici. Bu son değişimde ise Facebook, sayıları milyarları bulan kullanıcılarının anasayfalarındaki gönderilerini, onların paylaşma olasılığı en yüksek olanlarını en üstte gösterecek şekilde olmasını hedeflemiş. Algoritmanın ne kadar stabil çalıştığı henüz tam olarak bilinmese de gelen tek özellik bu değil. Ana sayfada aile ve yakın arkadaşların gönderileri ise marka ve gruplardan üretilen çoklu insanlara ulaşması hedeflenen gönderilerin üzerinde gösterilecek. Bu son özelliğin markalarda ve çoklu gruplarda ne gibi reaksiyonlar vereceği ise tartışılıyor.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Merve Ecem Gündoğan | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

“Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

TechnoWeek#12: Güncel Teknoloji Haberleri

Geçtiğimiz yıllarda yaptığı NSA sızıntılarıyla ünlenen Edward Snowden şimdi de karşımıza eski Android telefonları kullanarak evinize güvenlik sistemi oluşturabileceğiniz Haven isimli bir uygulamayı çıkardı. Bilindiği gibi telefonlar düşük seviye olsa dahi bünyelerinde …devamı için tıklayın.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın