İnsan Kaynakları Yönetimi günümüzde bütün organizasyonlar için büyük önem teşkil etmektedir. Firmanın ulaşmak istediği amaç ne olursa olsun, o amaca giden yolda işlerin sorunsuz yürüyebilmesi için en başta çalışanlarla ilgili sorunların minimuma indirilmesi gerekir. İnsan Kaynakları departmanı da burada devreye girer ve olası sorunlara tedbirler alıp gerektiğinde çözüm üretmeye çalışır. Bigdata ise tüm departmanların süreçlerini ve performanslarını iyileştirmek için kullanılabilir. Peki İnsan Kaynakları departmanı neden Bigdata’yı kullanmalı, gelin hep birlikte bakalım.

1) Yetenek ve Performans Analizleri
İnsan Kaynakları Yönetimi’nde verimliliği maksimuma ulaştırmak büyük önem taşır. Bu hedef doğrultusunda da şirketler, büyümeye katkıda bulunmayan unsurlardan kurtulmalı ve en iyi performans gösterenleri ödüllendirmelidir. Yani, herkesin performansına göre muamele göreceği bir düzenden bahsediyoruz burada, Bigdata da tam bu noktada çalışanlarla ilgili süreç boyunca veri takibini sağlayarak istenilen sonuca götürüyor. Gereken ve uygun durumlarda da performansı arttırmak adına İnsan Kaynakları’na büyük görev düşüyor. Yine bu noktada da bigdata’nın sağladığı performans takibi oldukça kıymetli.

2) Değer Katacak Eğitimler Gerçekleştirme
Eğitimler, şüphesiz ki çalışanların mesleki gelişiminin önemli bir parçası. Düzenli olarak sunulan eğitimler ve diğer gelişim fırsatları, kuruluşun bütün süreçlerinde iyileşmeye önayak oluyor. Burada en önemli nokta doğru eğitimi seçmek, aksi takdirde katma değer sağlamayan ve hatta ekstra bir maliyete yol açan eğitimler söz konusu oluyor. Bu tercih noktasında ve uzun vadede en çok fayda sağlayacak yolu belirlemede Bigdata devreye giriyor ve gerekli takip ve istatistikleri sağlıyor.

3) Daha Etkili İşe Alım Süreçleri
İşleri doğru bir şekilde yürütebilmek için en başta doğru kişilerle çalışıyor olmak gerekiyor. İşe alım süreçleri bu noktada çok büyük öneme sahip. Bu sürecin ardından yapılan yanlış bir tercih uzun süreli ve büyük ölçüde zararlar ortaya koyuyor maalesef. Şirketler, yetenek boru hattını ve içgüdüleri veya aynı biçimlendirilmiş özgeçmişleri Bigdata sayesinde takip edebilme imkanı buluyor ve böylece daha doğru kararlar ve dolayısıyla daha uygun bir çalışan profiliyle olası pürüzlerden kaçınmış oluyor.

4) Minimum Çalışan Kaybetme Sorunu
Günümüzün en çok karşılaşılan sorunlarından biri de iyi çalışanı şirkette tutamama durumu. Bu çalışan kaybı ne yazık ki şirkete maddi ve manevi anlamda zarar veriyor. Bigdata hangi durumlarda işten ayrılmanın gerçekleştiği ve hangi durumlarda çalışanın şirkette kalmaya daha eğilimli olduğu ile ilgili kalıplar ortaya koyuyor. Böylece şirketler eldeki bilgilere göre bu kaybı minimuma indirecek çalışan tutma modelleri geliştirebiliyorlar.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Kardelen Eylül Koçak | ODTÜ İşletme
”Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:
Yaşadığımız çağ sosyal medya etrafında döndüğü için, insanlar bir şey alacakları zaman en güvenilir kaynak olarak Youtube, Facebook, Twitter, Periscope, Instagram gibi bu tarz sitelere yöneliyorlar. Peki bu sitelerde gördüğümüz …devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın