Dünya üzerinde her toplumun birbirinden farklı gelenekleri varken en ilginçlerinden biri de Padaung kabilesine ait!

Tayland’ın kuzey bölgesinde yaşayan Padaung kabilesinin kadınları oldukça ilginç bir geleneğe sahipler. Uzun Boyunlu (Long Neck) Karen kadınları çocukluk döneminden başlayarak yaşlılıklarının son dönemine kadar yılların geçtiğinin göstergesi olarak boyunlarına demir halkalar takıyorlar. Yaklaşık olarak hayatları boyunca 20 halka takan kadınlar, boyunlarında neredeyse 10-12 kg taşıyorlar. Bu boyunlarının uzamasına sebepmiş gibi görünse de aslında omuzların şekli bozuluyor ve zamanla boyunları daha uzun görünüyor.


Uzun boyunlu kadınları görmek isterseniz, köylerine girmek ücretli. Turistler için aynı zamanda alışveriş noktasına dönüşmüş bu köylerde uzun boyunlu kadınlar hediyelik eşya satışları yapıyorlar. Bu kadınların Guinness rekorlar kitabına girmesini sağlayan gelenekleri Padaung kabilesi kadınları için bir gurur kaynağı!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Berna Ceylin ÖTKÜN | ODTÜ İşletme

Yaşam kategorisinden benzer yazılar:

Bitmeyen Azmin Hikayesi: Ümmiye Koçak

Kadına karşı şiddete sessiz kalmamış hatta bunu uluslararası başarıya ulaştırmış köylü bir kadının bitmek bilmeyen azminin hikayesi…Adana’nın Çelemli Köyü’nde doğan Ümmiye Koçak o dönemde kız çocukları okutulmadığı için okula gidemedi. Ancak içindeki öğrenme isteğine okuma yazma seferberliği…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın