Yaşadığımız çağ sosyal medya etrafında döndüğü için, insanlar bir şey alacakları zaman en güvenilir kaynak olarak Youtube, Facebook, Twitter, Periscope, Instagram gibi bu tarz sitelere yöneliyorlar. Peki bu sitelerde gördüğümüz insanlar, gerçekten bir çıkar gözetmeden mi bu ürünleri ballandıra ballandıra anlatıyorlar, yoksa kameraların ardında başka şeyler mi dönüyor?

İşte bu durumda ‘Influencer Marketing’ devreye giriyor. Markalar ürünlerini pazarlaması için, potansiyel müşterilere ulaşabilmek için takipçi sayısı fazla olan, belli bir kitleyi etkisi altına almış insanlarla iletişime geçiyorlar. Bu kişiler genellikle toplulukları etkileme ve başkalarının fikirlerine yön verme konusunda yeteneği olan; youtuberlar, Twitter ve Instagram fenomenleri, Vloggerlar ve Bloggerlardan oluşuyor.

Peki firmalar neden alışılagelmiş olan reklam yöntemlerinden ziyade bu yöntemi tercih ediyorlar? Bunun iki nedeni var, ilk olarak insanlar bir ürün alırken önceki deneyimlere önem veriyorlar, televizyon reklamlarının gerçeği söylemediğini bilip gerçeği öğrenebilecekleri bir kaynak aramak için sosyal medyaya yöneliyorlar. Ürünle ilgili deneyimleri paylaşmak insanların satın alma konusundaki kararlarını çok etkiliyor – genellikle bu pozitif yönde bir etki oluyor- .Influencer Marketing, tüketiciye doğal bir reklam havası vererek içeriğe erişmesini sağlıyor.

İkinci olarak ise insanlar vakitlerinin çoğunu telefonlarında zaman öldürerek geçirdikleri için illaha Influencer Marketing’in etkisi altında kalmış bir şekilde buluyorlar kendilerini. Yani satın alma niyetinde olmayan birisi bile bu akıma kapılıp ürünleri almaya karar verebiliyor. Influencer Marketing tüketici deneyimlerine ve günlük hayatımızda takip ettiğimiz sıradan insanlara yer verdiği için tüketiciler için daha eğlenceli bir araç, markalar için de güçlü bir pazarlama yöntemi olmuştur. Ama artan reklam örnekleriyle artık insanlar da yavaş yavaş bu tarz videolara ya da reklamlara daha temkinli ve şüpheyle yaklaşıyorlar. Çünkü markanın insanlara para verip vermediği, verilen tepkilerin gerçekliği herkesin kafasında büyük bir soru işareti olarak yer alıyor.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Yağmur Ezgi Sadegül | ODTÜ İşletme

“Makaleler” kategorisinde benzer yazılar:

NöroMarketing, adından da anlaşılacağı üzere, beynin nasıl çalıştığını ve nasıl karar verdiğini bilimsel yöntemlerle ölçen ve bunu pazarlama ile bütünleştiren bir alandır. Bilimsel bir çalışma alanı olduğu gibi aynı zamanda etkili bir pazarlama… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın