Melek yatırımcılık (Business Angels) gelişme potansiyeli olan girişimlere maksimum %30 azınlık hisse alarak ortak olan; bilgisiyle, tecrübesiyle, bağlantılarıyla ve finansal destek sağlayarak sermayesi olmayan girişimcilere yardımcı olan bir yatırım türüdür.


Özellikle finansman bulma konusunda zorluk çeken, yeni başlayan veya gelişme aşamasındaki girişimler için çok iyi bir finansman aracıdır. Melek yatırımcılık, Türkiye’de de bireysel katılım sermayesi hakkında yönetmelik ile yasal bir zemine oturtulmuştur. Örneğin Hazine Müsteşarlığı melek yatırımcılara özel bir kart bastırıyor.
Melek yatırımcılar genellikle girişimlerin erken safhasında projeye katıldıkları için bu aynı zamanda çok da riskli bir yatırım tipi. Bu yüzden projelere destek olmaya karar verirken tüm risk ve fırsatları iyi analiz etmeleri gerekiyor. Peki Melek Yatırımcılar destek olacakları projeleri seçerken nelere dikkat ediyorlar?

1- Girişimcilerin geçmiş tecrübelerine ve performanslarını inceler.
2-İşin rekabet avantajına ve özgün satış noktalarına bakar.
3-Pazarın özeliklerini ve büyüme potansiyelini ele alır.
4-Yönetim, iş teklifi ve iş melekleri vasıflarının ve yatırım tercihleri arasındaki uyuma bakar.
5-Girişimcinin fiziksel ve finansal bağlılığı inceler.

Bu riskli durumdan dolayı Melek Yatırımcıları etkilemek için kesinlikle alternatif bir çıkış planınız olmalı. Aynı zamanda risk ve fırsatlarla ilgili şeffaf olmalısınız.

Kaynak: http://www.aristolog.com/galata-business-angels-nedir/

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

“Sektörel” kategorisinde benzer yazılar:

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın