Kurt Cobain, Jim Morrison, Janis Joplin, Jacop Miller, Amy Winehouse, Brian Jones  ve tüm bu müthiş insanları barındırır bu kulüp.
Bilmeyenler için söylemek gerekirse hepsinin ortak noktası 27 yaşında ölmüş olmaları ve dönemlerine yaptıkları müzik ile damga vurmuş olmaları. İşte bu nedenle efsanevi bir 27’ler kulübü söylentisi başlamıştır. Bir çoğu da 27 yaşında öleceğinin sinyallerini vermiştir açıkça.
Kimisi trafik kazasında, uyuşturucu veya alkolden kimisi de intihar ederek girmiştir bu kulübe…

Robert JOHNSON
Efsane 27’ler kulübünün ilk üyesidir. Önemli bir Blues sanatçısıdır.Bir efsaneye göre dört yol ağzında şeytanla anlaşma yaptığı söylenir ve bu yüzden gitarında kimsede olmayan farklı bir akor olduğu yapılan araştırmalar sonucunda da ispatlandığı söylenir. Şarkıları da bu efsaneyle örtüşecek  sözlere sahiptir ki bu da acaba gerçekten doğru olabilir mi sorusunu akılara getirir. İşte şarkılarından bir kaçı : Cross Road ( Kesişen Yollar), Hellhound On My  Trail (Peşimdeki Zebani), Me And The Devil ( Ben ve Şeytan), Last Fair Deal Gone Down( Son Adil Anlaşma Çöktü).
Efsane 27’ler kulübünün kapılarını 11 Ağustos 1938’deki ölümü ile açmıştır.

Janis JOPLIN
Müthiş bir Blues sanatçısıdır ve sembolik bir hippie ismidir. 4 Ekim 1970 de bir otel odasında aşırı doz eroin nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Kurt COBAIN
Problemlerle dolu bir çocukluk geçiren Cobain ailesi ile olan sorunların çözümlerini kendini sokağa bırakarak bulur. 16 yaşında duvara aldığı yazıdan dolayı tutuklanır. Sorunları art arda sıralanan Cobain’in başına bir de mide rahatsızlığı çıkar. Bu ağrı ona şarkılar yazdıracak kadar şiddetlidir. Bu sorunlu dönemde NIRVANA grubunu kurar. Şöhret basamaklarını hızla çıkan Cobain bu kadar ilgiyi kaldıramaz. Sevgilisi Courtney’e göre Cobain sıklıkla intihara teşebbüs ediyordur. 5 Nisan 1994’te yatağında av tüfeği ile ölmüş olarak bulunur. Kimine göre bu olay intihar kimine göre ise cinayettir. Bunların tek ortak noktası ise bir efsane dünyayı terk etmiştir.

Jim MORRISON
Üst düzey zeka ve üst düzey duygu bir arada doğmuştur Morrison ile… Zeka düzeyi 149’dur. The Doors’un kurucusu ve vokalistidir. Kimi hala ölmediğini şöhretten saklandığını iddia eder. Kimisi de gerçekten kalp krizi geçirdiğini kabul eder.
Bir gün grup arkadaşı Ray Manzarek’e “Ben bir kuyruklu yıldız olmak istiyorum. Herkesin durup baktığı, birbirine gösterdiği bir kuyruklu yıldız. Sonra? Boom ve ben yokum. Bir daha hiçbir zaman böyle bir şey görmeyecekler ve beni hiç unutmayacaklar” demiştir. Ve istediği olur, unutulmayanlar arasındaki yerini fazlasıyla hak ederek alır.

Amy WINEHOUSE
Efsane 27’lere son katılan isimdir. Depresif halleri ve alkol bağımlılığı sürekli medyaya yansımıştır. Herkes onun aşkı Blake’den haberdardır. 23 Temmuz 2011’de Londra’daki evinde ölü bulunmuştur. Amy’nin her zaman ünlü olmak istediğini söyleyen babası , bu stresi alkol ile bastırmaya çalıştığını da söylemiştir. Ne yazık ki bu alkol düşkünlüğü onu zehirlemiş ve hayattan kopartmıştır.

Ve 27’sinde ölen diğer kulüp üyeleri ise :

Brian Jones
Jimi Hendrix
Alexander Bashlachev
Pete de Freitas
Chris Bell
Kristen Pfaff
Jeremy Michael Ward
Jean-Michel Basquiat
Bryan Ottoson
Dickie Pride
Arlester “Dyke” Christian
Mia Zapata
Jesse Belvin
Linda Jones
Alan Blind Owl Wilson
Ron “Pigpen” McKernan
Valentine Elizalde
Peter Ham
Rudy Lewis
Dennes Dale Boon
Jacob Miller
Sean Patrick McCabe
Gary Thain

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Berke Mavi | ODTÜ İşletme

”Kültür & Sanat” kategorisinde benzer yazılar:

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Kafa Karıştırıcı Film

Zindan Adası
2010 – Gerilim/Drama
Scorsese’nin önemli eserlerinden biri olan Zindan Adası bir çok filmi gibi başyapıt konumunda. Filmde iki polis memuru Teddy Daniels ve Chuck Aule , Rachel Solando adlı bir akıl hastasının kaybolmasıyla Shutter Adası adlı bölgede bulunan Ashecliffe Hastanesi’ne… devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın