Her pazar da olduğu gibi haftalık teknolojik bültenimizle karşınızdayız. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri:

Snowden’dan Akıllı Telefonları Güvenlik Sistemine Çeviren Uygulama

Geçtiğimiz yıllarda yaptığı NSA sızıntılarıyla ünlenen Edward Snowden şimdi de karşımıza eski Android telefonları kullanarak evinize güvenlik sistemi oluşturabileceğiniz Haven isimli bir uygulamayı çıkardı. Bilindiği gibi telefonlar düşük seviye olsa dahi bünyelerinde hassas sensör ve kameralar bulunduruyor. Uygulama cep telefonu odada bırakıldığında birinin odaya girmesi durumunda ses ve görüntü kaydı almaya başlıyor. Böylece kişi odada olmadığı anda neler olup bittiğini daha sonra telefonunu alınca ya da internet üzerinden gelen bildirimlerle öğreniyor. Uygulamanın bir diğer özelliği daha var. Yine ses ve ışık sensörleri kullanılarak kişi uykusundayken biri haneye girmeye çalışırsa telefonun alarmı çalıyor. Uyulamayı izlendiğinden korkanlar ya da koruyacak şeyleri olanlar için yaptığını belirten Snowden uygulamayı akıllı bir bekçi köpeğine benzetiyor Henüz beta aşamasında olan yani bazı sorunlar çıkartabilen uygulamanın bu sorunlarınınaçık aynak kodlu olduğu için kolaylıkla çözülebileceği düşünülüyor. Şimdilik tek tedirinlik yaratan konu uygulamanın kötü amaçlar için kullanılabilecek olması olsa da ündelik güvelik açısından düşünüldüğünde çok kullanışlı ve ucuz bir uygulama.

Apple’dan Yapay Zeka İle Çalışan Araç

Uzun süredir yapay zeka ile çalışan araçlar üzerinde araştırmalar yürüten Apple geçtiğimiz haftalarda bu projeyle ilgi bir sunum gerçekleştirmişti. Çalışmaya VoxelNet adını veren şirket bu haftaysa projenin detaylarını paylatı.Apple’ın aracın sürücüsüne rota seçme imkanı vermesi ve otomatik modden manuel moda, aynı şekilde manuel moddan otomatik moda geçiş yapabilmesi için tasarladığı ekran en çok ilgi çeken detaylardan birisi oldu. Tüm bu opsiyonlar detaylı bir haritalama tekniği ile sürücüye yansıtılacak ve aracın, sürücünün insiyatifi doğrultusunda yol alması sağlanacak.Söz konusu açıklamaya göre, yapay zeka yazılımı içerisinde harita üzerinden araca yön vermek ve acil durumlarda oluşabilecek sorunlardan korunmak için üç boyutlu harita oluşturma gibi özellikler bulunuyor.Proje hakkında fazla detay vermekten kaçınan Apple CEO’su Tim Cook, söz konusu projeyi “Büyük olasılıkla üzerinde çalıştığımız en zor yapay zeka projesi.” şeklinde özetlemişti.

Rus Bilim İnsanlarından Düşünceleri Okuyabilen Aygıt

Rusya’da bulunan Immanuel Kant Baltık Federal Üniversitesi Canlı Sistemleri Enstitüsü’nden bilim insanları yeni bir sinirsel arayüz aygıtı geliştirdi.aynı anda bir dizi elektro fiziksel sinyali kayıt altına alma becerisine sahip aygıta Rus geleneksel çalısı olan Balalayka adı verildi.Geliştirilen aygıt beyindeki elektriksel faaliyetleri kaydetme ayrıca deri ısısını, kas dokularındaki ve gözdeki hareketleri, kan akışı sırasındaki elektriksel eylemleri ölçme becerisine sahip.Balalayka’nın geliştirilme amacı ise beyin sinyallerinin eksoskeleton (mekanik dış iskelet), tekerlekli sandalye gibi mekanik araçlara ya da bilgisayar oyunlarına aktarılması. Yani aygıt düşünceleri okuyabiliyor. Böylece Balalayka kullanıcıları ellerini kullanmadan bilgisayar oyunu oynayabiliyor, tekerlekli sandalye veya eksoskeletonları çalıştırabiliyor.Balalayka hastalara muayene konusunda da çok büyük rahatlık sağlıyor. Örneğin engelli bir kişi muayene için hastaneye gidebilecek kadar iyi hissetmediğinde evde muayene ve testlerden geçip sonuçları doktoruna gönderebiliyor.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Birsen Özge Ünal | ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği

“Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

TechnoWeek #11:  Haftanın Teknoloji Haberleri

Selamlar, bu hafta da teknoloji dünyasına beraber mercek tutacağız. En çok okunan ve paylaşılan teknoloji haberleri, bunların yanında ilk defa duyacağınız olayları derlediğimiz bu köşemizi… devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın