Yurt dışına tatile gitmek çok masraflı bir aktivite gibi geliyor, halbuki bu kültür dolu geziler çok kolay biçimde bazı durumlardan fedakarlıklarla yapılabilir. İşte bunun 7 yolu:

1. Uçak biletini uygun yakalamak bu işin bel kemiği! Çoğu hava yolunun kampanyalarını yakalamak çok ucuza mal olur. Önceden almak ise başka hesaplı bir yöntem.

2. Düşük sezon tatilleri hem kalabalıktan uzak daha sakin bir tatil sağlarken; hem de restoran, turistik dükkanlar ve başka yerlerde size daha uygun fiyatlar sunar.

3. Para bozdurmak için döviz bürolarının yerine bankaları kullanın, böylelikte komisyon vermemiş olursunuz.

4. Seyahat etmeden önce hangi müzelere gitmek istediğinizi belirleyip internetten bilet alarak, hem zaman tasarrufu sağlamış olursunuz, hem de bazı kampanyaları yakalayabilirsiniz.

5. Yemek yemek için hep restoranlara gitmek şart değil. Sokak yemekleri yörenin kültürünü yansıtırken, çok cüzi miktarlara karnınızı doyurabilirsiniz.

6. Özellikle tatil sezonlarında oteller çok uçuk fiyatlar söyleyebilir, ama bunun yanında hostellerde minimum ücret karşılığında güvenli bir şekilde konaklanabilir. Sonuçta gittiğiniz ülkeyi keşfederken konakladığınız yerde zaman öldürmezsiniz.

7. Metro yapısı güçlü şehirlerde haftalık metro kartı almak günlük almaktan daha uyguna gelir. Bunun yanında haftalık ‘hop on- hop off’ otobüslerinden bilet almak metrodan bile hesaplı olabilir ve çok sıklıkla geçen bu otobüslerin bir avantajı da bazı müzelerde indirim sağlamasıdır.

Hayalini kurduğunuz şehirleri gezmenin dileğiyle…

Bunun gibi ilgi çekici ve yararlı seyahat yazıları için Bundle Gezi kategorisine göz atmayı unutmayın: bndl.tw/app

İlhan Alanya| ODTÜ 

Yakın mesafe yurt dışı tatili dendiğinde, aynı yerleri görmekten sıkıldınız mı? O zaman size bir Letonya tatili öneriyorum. Genelde tur şirketlerinden bu coğrafyada tur baktığınızda ….devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın