Yapay zekaların daha önce film senaryosu ve şiir yazdığını, satranç ve Go oyunlarını sıfırdan öğrenip usta oyuncuları yendiğini gördük. Hatta bu durumlara çok sıradanmış gibi alıştık. İşte bunları yapan yapay zeka ile benzer bir mantıkta çalışan başka bir yapay zekadan yeni bir hamle geldi.

Harry Potter’ın artık yeni bölümleri var, ancak yeni bölüm beklendiği gibi J.K. Rowling tarafından yazılmadı. Orijinal romanların tamamını okuyan bir yapay zeka algoritması, romana yeni bölümler ekledi. Yapay Zeka Harry Potter için “The Handsome One” ve “ The Portrait of What Looked Like a Large Pile of Ash” başlıklı 4 sayfa üretti.
Yapay zeka kelime ve hikayeleri J.K. Rowling’in kendi eserlerinden öğrendiği için ortaya konulan yeni bölümler de kendisine ait.

Yapay zekanın oluşturduğu hikayede, Ölüm Yiyen üzerinde “Hermione Nasıl Dans Edildiğini Unuttu” yazılı tişört giyiyor. Harry ise Hogwarts’ın tatil olduğu yaz ayları boyunca sarmal bir merdivenden düşüyor, Ron sürekli dans edip Hermione’nin ailesini yemeyi deniyor. Hikayenin hiçbir kısmı anlaşıldığı üzere mantıklı değil. Ama yapay zekanın hikayeyi öğrenip yeni içerikler üretmesi merak uyandırıyor. Merak edenler için belirtmek gerekirse “Harry Potter ve Büyük Bir Kül Yığını Gibi Görünenlerin Portresi” hikayesi ayrıca yayımlanmayacak.

Orijinal metnin tamamına ise:

http://botnik.org/content/harry-potter.html

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Berke Mavi | ODTÜ İşletme

Benzer konuda bir yazı okumak için:

Bir numaralı Harry Potter fanı olan, Metropolitan Sanat Okulu öğrencisi Brian Selcik kendini J.K. Rowling’in Büyülü Dünyası’na adamış ve …devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın