WhatsApp yapay zeka ile biriken mesajlarınızı özetlemeye hazırlanıyor!

Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, gün geçtikçe büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

Disrupt Berlin 2017 Hackathon’da, Vivek Bombatkar ve Sidharth Ramachandran adında iki geliştiricinin tasarladığı, WACAO (Whatsapp Chat Assistant) isimli yapay zeka algoritmasıyla çalışan bir sanal asistan tanıtıldı. Pratik mesajlaşma imkanı sağlayan WhatsApp‘ı daha da pratikleştiren geliştirme ile birikmiş olan mesajları tek tek okumak yerine özet bir şekilde size sunmayı hedefliyor. Birikmiş olan sohbeti WACAO ile açıp “Özetle” yazıyorsunuz. “Grubun adı” sorusu karşınıza çıkıyor. Bundan sonra da WACAO sizin o gruba en son ne zaman girdiğinize bakıp; o zamandan bu yana ne konuşulmuş ise size özetliyor. Henüz bir Github projesi olan WACAO, ilerde yoğun WhatsApp kullanıcılarının bir numaralı sanal asistanı olacak gibi duruyor. WACAO aynı zamanda; sohbetleri çevirebiliyor, doğum günü mesajlarını dahi isteğiniz doğrultusunda iletebiliyor. Üstelik Türkçe olarak da hizmet verebilecek.

 

Google’ın 40 dile anında çeviri yapacak kulaklığı satışa çıkıyor!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, geçtiğimiz aylarda San Francisco’da düzenlediği etkinlikte aralarında yeni model akıllı telefonlar, mini kamera ve kulaklığın da bulunduğu yeni cihazlarının tanıtımını gerçekleştirdi. Google’ın tanıttığı cihazlar arasında yeni Pixel Buds kulaklıklar da yer alıyor. Bu kulaklığın en önemli özelliği, Google Translate servisini kullanarak 40 farklı dilde simultane tercüme yapabiliyor olması. Etkinlik sırasında sahnede kulaklıkla İsveççe’den İngilizce’ye tercüme yapıldı. Kulaklığın ABD’de 159 dolar (yaklaşık 570 TL) ücretle piyasaya çıkması bekleniyor. Bu kulaklıklar şimdilik yalnızca Google’ın akıllı telefonu Pixel modelleri ile uyumlu olarak çalışacak. Sosyal medyada söz konusu kulaklıklar için Douglas Adams’ın bilimkurgu romanı Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde yer alan “Babil Balığı” benzetmesi yapıldı. Kitaplara göre, bu balığı kulağına sokan kişiler evrende konuşulan tüm dilleri de anlayabiliyor.

 

Yerli hava savunma sistemi HİSAR testi geçti!

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak için başlatılan proje kapsamında milli imkanlarla üretilen orta irtifa hava savunma füzesi Hisar’ın test atışı Aksaray’da yapıldı. Test atışları kapsamında, Hisar-O, Aselsan tarafından geliştirilen füze fırlatma sisteminden dik olarak ateşlendikten sonra birinci darbe katı yakıtlı motoru ile füze kanisterinden başarılı bir şekilde ayrıldı. Programlanan manevralarıyla uçuşa devam eden füze, ikinci darbe motorunu da havada ateşledikten sonra “yüzde 100” başarıyla uçuşunu tamamladı. Test atışları kapsamında, ilk kez çift darbeli roket motoru kullanıldı.

TSK’nın alçak ve orta irtifa hava savunma ihtiyacına cevap verecek ve dünyadaki örnekleriyle yarışacak nitelikteki Hisar’ın radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri Aselsan, füze sistemleri ise Roketsan tarafından geliştirildi.

 

Veri transferini 1.000 kat hızlandıran mineral: Perovskite

Bilim insanları, 1839 yılında Rusya’da keşfedilen nadir bir mineralin günümüzdeki veri transfer hızını bin kat artırabileceğini keşfetti. Perovskite (CaTi03) isimli mineral, günümüz veri transfer hızlarından bin kat daha hızlı transfer yapabiliyor.

2009 yılında bulunan bir Perovskite mineralinin doğal bir güneş paneli olduğu ve güneş ışığını emerek karşılığında elektrik üretebildiği fark edilmişti. Bu keşfin ardından, mineral günümüz güneş panellerinde ve ekran teknolojilerinde kullanılmaya başlandı.

Perovskite’ın keşfedilen en yeni özelliği ise çok hızlı veri transfer edebilmesi oldu. Bilim insanları, mineralin spesifik bir türünün organik ve inorganik hallerini silikon bir levhaya takarak, veri transferi yapmayı başardı.

Bilim insanları, basit bir halojen lamba yardımıyla terahertz dalgalarını yönetebiliyorlar. Elektrik yerine ışığı kullanan sistem, günümüz teknolojilerinden bin kat daha hızlı veri transferi yapabiliyor. Bilim insanları, farklı renkte lambalar kullanarak aynı anda birden fazla veri transferi yapabildiklerini de belirtiyorlar. Üstelik eş zamanlı transfer yapıldığında bile transferlerin hızı sabit kalıyor. Bu buluş, geleceğin bilgi işlem ve iletişim teknolojileri için yeni bir çığır açabilir. Günümüz elektronik sistemlerinden daha uygun fiyatlı bir veri transfer yöntemi sunan sistem henüz geliştirilme aşamasında. Bilim insanları, sistemin kullanıcılara sunulması için 10 yıl daha beklenmesi gerekeceğini açıkladı.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Sümeyye Nur Yıldız | ODTÜ Matematik Öğretmenliği

“Teknoloji” kategorisinden benzer yazılar:

TechnoWeek #9: Apple Lansmanı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bütün okurlarımıza iyi pazarlar dileriz! Bu hafta TechnoWeek’te geçtiğimiz günlerde düzenlenen Apple 2017 Lansmanı’nda tanıtılan yenilikleri ve etkinlikteki çarpıcı konu başlıklarını sizlerle paylaşmak istedik.iPhone X Türkiye pazarına kaçtan giriş yapacak?”, “iPhone 7 kullanan bir…devamı için tıklayın.

 

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın