Gezegenimizin belki de en büyük problemlerinden biri olan geri dönüşüm başlı başlına yeni bir çok sektöre ve fırsata kapı açmaya başlamış durumda. Bunlardan biri de inşaat sektörü. OECD’nin Environment at a Glance 2015 raporuna göre yüzde 65 oranıyla Almanya geri dönüşüm konusunda listenin başında yer alıyor fakat Kuzey Avrupa ülkelerinden Danimarka son yaptığı proje ile bu sıralamayı değiştirebilir gibi gözüküyor. Danimarkalı firma Een til Een dünyanın ilk ‘biyolojik evini ‘ tanıttı. Süreç ise başından sonuna kadar ekolojik ve tamamen tarım artıklarının inşaat malzemelerine ve yapı birimlerine dönüşmesini ele alıyor.

Her Aşamada Çevre Dostu

Tarımsal atık malzemelerinden oluşan bu evin tamamı çimen, saman, yosun gibi malzemelerden oluşuyor. Gelişmiş dijital üretim teknolojisi kullanılarak yapılan bu tasarım harikası evlerde bütün öncelik evin ve yapım sürecini sürdürebilir olması, çevreye etkisinin nötr olması. Bu etkinin nötr olabilmesi için buldukları çözüm de kesinlikle hayrete düşürecek cinsten. Günümüz evlerinin klasik beton temelleri yerine yeni bir akıma imza atıp evi vinç kazıklarının üstüne inşa etmeye karar veren şirket bu kararıyla eve mobil bir fonksiyon kazandırırken istenilmesi durumunda sökülme veya yer değiştirme şansını kullanıcıya sağlıyor.

OECD’nin Environment at a Glance 2015 raporuna göre yüzde 1 oranla listenin sonunda yer alan ülkemizde bu tarz bir girişimin yapı maliyetlerini düşürecek olup her sınıfta kullanıcıya kullanım şansı vermesi,inşaatı zor olan ve yetersiz kaynakları olan bölgelerde ise sunduğu kolay tasarımı sebebiyle kesinlikle güzel bir seçenek olduğunu ortaya koyuyor Peki siz böyle bir evde yaşamayı hayal edebiliyor musunuz?

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Enver Baran Kesgin | ODTÜ İşletme

”Pusula” kategorisinden benzer yazılar:

Stockholm’de ”Fika” Yapabileceğiniz 7 Mekan

İsveç gerek doğası, gerek sosyal ve kültürel yapısıyla yaşanılası ülkelerin başında geliyor. Başkent Stockholm de beni en çok büyüleyen şehirlerden biri. Bu yüzden bugün size İsveç kültüründeki ‘’fika’’ geleneğinden biraz bahsedip, ardından Stockholm’deki  farklı konseptlerde ve çeşitli zevklere hitap eden … devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın