Teknolojinin günden güne geliştiği bir çağda yaşamaktayız. Öyle ki her gün hayatımıza farklı buluşlar, yenilikler dahil olmakta ve dahil olan bu yenilikler hem bizi şaşırtmaya hem de hayatımızı kolaylaştırmaya devam etmektedir. Son zamanlarda bu yeniliklerin başını çeken yapay zeka ya da başka bir ifadeyle nöral ağlar, belki de bize geleceğin teknolojilerinden kesitler sunmakta. Bu konu üzerinde uzun yıllardır çalışmalar sürmekte ve bu çalışmalardan belki de en önemlisi Ross Godwin’in Uzun Süreli Kısa Bellek (LSTM) adı verilen algoritması. Bu algoritma akıllı telefonların klavyelerinin çalışma sistemini oluşturuyor.

BAFTA adaylığı bulunan yönetmen Oscar Sharp’ın ‘’bir algoritmayla beraber çalışarak bir senaryo ortaya koyma’’ fikri uzun süredir aklındaymış ve bu fikri üniversite yıllarında yapay zeka araştırmaları yapan Ross Godwin’e anlatmış. Godwin de uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda LSTM adı verilen algoritmayı oluşturmuş. Makine kendisine Benjamin adını vermiş ve Godwin, Benjamin’e senaryo oluşturabilmesi için 1990’lara ait birçok bilim kurgu filminin senaryosunu belleğine yüklemiş.

Benjamin’in oluşturduğu senaryoda yapılması imkansız gibi duran sahneler olsa da yönetmen Sharp, rolleri Thomas Middletich, Humphrey Ker ve Elisabeth Gray arasında dağıtmış. Benjamin karakterlere isim vermekte zayıf kalınca Godwin isimleri H, H2 ve C olarak değiştirmiş. Bilim kurgu türündeki bu film izleyicilere ilk izleyişte farklı gelse de kendine çeken, özgün bir havası var. Karakterlerin renkli kıyafetler içinde seyircilerin karşısına çıkması da bilim kurgu havasını biraz daha netleştiriyor. Onun haricinde karakterlerin hissettiği duygular da seyirciye gayet güzel bir şekilde yansıtılmış.

Örneğin H’nin elinde kamera olmadığını fark ettiği sahnede yaşadığı şaşkınlık izleyici tarafından çok net bir şekilde alınmış. Thomas Middletich’in canlandırdığı H karakterinin H2 ve C arasında geçen konuşmayı kavrayamaması da günümüzde oldukça sık rastlanan bir durum olduğundan seyircideki etkiyi arttırmış.

Bir yapay zekanın yazdığı ilk senaryoya sahip olma özelliğini taşıyan bu kısa film, bilim kurgu ve teknoloji meraklılarına dokuz dakikalık bir şölen sunuyor. Eğer siz de Benjamin’in nasıl bir iş ortaya çıkardığını merak ediyorsanız Sunspring’i izlemelisiniz.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Gamze Adaçay | ODTÜ 

“Teknoloji” kategorisinden benzer yazılar:

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın