Dünyanın teknoloji merkezlerinden Silikon Vadisi, bugün kullanmakta olduğumuz birçok teknolojik ürünün çıkış noktası. Birçok şirket gelişimini Silikon Vadisinde sürdürüyor. Dünya genelinde girişimlerin bulunduğu Silikon Vadisi’nin bir de dahi Türkler’i var. Bu teknoloji merkezinde kendilerine yer bulmayı başaran bu dahi girişimciler, aldıkları yatırımlarla ve dünya genelindeki pazarlarıyla hatırı sayılır bir popülerliğe sahipler.

Eren Bali
Udemy’nin kurucusu Eren Bali, henüz çok genç olmasına rağmen internet girişimlerinin en parlak isimlerinden biri. Dünyanın birçok yerinden milyonlarca dolar yatırım alan Udemy, internet üzerinden yazılımdan dansa, kişisel gelişimden matematiğe birçok dersin verildiği bir platform. Şirketini ilk olarak Türkiye’de kuruyor ancak Türkiye pazarının yeterli olmamasından dolayı başarılı olamıyor. Daha sonra vazgeçmeyen Bali, Amerika’ya taşınıyor ve Silikon Vadisi’nde şirketini yeniden kuruyor. Bugün milyar dolarlık değere sahip olan Udemy’nin kurucusu, sağlık alanında da Carbon Health isimli girişimin temellerini attı.

Emre Can Doğan
Silikon Vadisi’ndeki ilk zamanlarında Amazon Kindle’da müdürlük yapan Doğan’ın eşi o sıralarda TOEFL’a hazırlanıyormuş. O sırada sınava hazırlık uygulaması yazmaya karar veren Doğan, Secore Beyond’un temellerini atmış. Bugün 121 ülkede öğrenciler ABD’de üniversiteye girebilmek için Secore Beyond’u kullanmakta.

Kerim Baran
Sybase, Oracle gibi büyük şirketlerde yöneticilik yapan Baran, Amerika’nın en büyük günşe paneli sağlayıcılarından biri olan CivicSolar’ın sahibi. Ayrıca büyük güneş parkı projeleri de inşa eden Baran, enerjideki güneş enerjisinin payının 15 sene sonra %50’ye ulaşacağını düşünüyor. Ayrıca 15 sene sonra üretilen yeni arabaların tamamının elektrikli olacağını düşünüyor.

Devrim Yaşar

Koding’i kardeşi Sinan ile birlikte kurmuş. Şimdiden bünyesinde 100 binin üzerinde yazılımcı bulunduran Koding, bir web sitesi, e-ticaret sitesi, online bir sistem ya da aplikasyon gibi teknoloji gerektiren projeleri gerçekleştirebilecek yazılımcıların bulunduğu bir platform. Kendisi ise ne işe yaradığını şöyle anlatıyor: Hindistan’da 13 yaşındaki bir çocuk platforma gelerek iPhone’da çekilen fotoğrafları telefona kaydetmeden direkt olarak buluta gönderecek bir aplikasyon yapmak istediğini söyledi. Neden diye sorduğumuzda babasının telefonunda bulunan bir fotoğraf yüzünden siyasi olarak tutuklanıp cezaevine gönderildiğini anlattı. Yazılımcılar çocuğa ücretsiz yardımcı olmak için hemen harekete geçti.” Sistemdeki yazılımcılar normalde tabii ki ücretsiz iş yapmıyor. Ancak piyasada yapılabileceğinden daha az maliyetli oluyor. Dünyanın dört bin yanındaki yüzlerce yazılımcıdan talebiniz için teklifler geliyor. Müşteri aklına en çok yatan teklifi kabul ediyor.

Aykut Karaalioğlu

Mobile Action’ın kurucusu. Müşterisi Ebay gibi dünya devleri olan şirket, mobil reklam ve pazarlama konusunda çözüm sunan bir servis. Şirket, Ebay’in sahibi olduğu StubHub’ın eğlence aplikasyonlarını 100 numaran ilk 5’e sokmayı başarmış.

Selçuk Atlı
Fullbright bursu ile ABD’de masterını yapan Selçuk Atlı, Social Wire’ın kurucusu. SocialWire özetle e-ticaret sitelerinin Facebook üzerinde dinamik ve kişiselleştirilmiş ürün reklamları oluşturmasına yarayan bir reklam platformu. Müşterileri arasında ABD’nin önde gelen e- ticaret siteleri yer alıyor. 2012 yılında Endeavor tarafından “Uluslararası Etkili Girişimci” seçildi.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Muhammet Kotan | ODTÜ İşletme

”Sektörel” kategorisinde benzer yazılar:

IKEA Tarafından Uygulanan Pazarlama Stratejileri

Uzun süredir ülkemizdeki müşterilerin gözdesi olan ve birçok dünya ülkesinde de fazlasıyla popüler olan IKEA, İsveç kökenli uluslararası bir mağaza zinciridir.

Peki insanlar neden IKEA’yı bu kadar çok seviyor ve tekrar tekrar alışveriş yapmaya geliyor. Bu tabii ki üzerine titizlikle ve zekice düşünülmüş pazarlama stratejileri …devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın