Bazı kitaplar ya da filmler vardır ki, bize gösterdikleri o büyülü dünyasının arkasında çok şey de öğretirler. Neredeyse 40 yıldır hayatımızda olan Star Wars da onlardan biri. Şimdi ise bu büyülü dünyaya hep beraber “Kişisel Gelişim” penceresinden bakalım. Star Wars hayranıysanız, ayrıca seriye spiritüel öğreti gözüyle bakmak hoşunuza gidecek, eğer “Yok ben Star Wars tarzı fantastik filmleri sevmiyorum.” diye düşünenlerdenseniz, yazıyı okuyunca belki de Star Wars serisini merak ederek izlemek isteyeceksiniz?

Bakalım Star Wars aslında bize neler anlatmak istiyor.

Korkuların Esiri Olma!

Gelişim ve olgunlaşma için en önemli adım korkularınızın üzerine gidip onları yenmektir. Peki korkularınızı nasıl yeneceksiniz, çözüm aslında tamamen kendi içimizde saklı. Yoda’nın söylediği gibi önce korkularınızı görmezden gelmeyi kesmeniz gerekiyor.

“Korku karanlık tarafa geçisin yoludur. Korku kızgınlığı getirir, kızgınlık nefreti getirir, nefret acı çekmeyi…” -Yoda

Hislerini Kelimelere Dökemediğinde Bile Hissettir!

Hepimiz istediğimiz her an hislerimizi açıklamayabiliriz, fakat unutmamakta fayda var, bazen gözler daha iyi konuşur. Tıpkı Star Wars’ta olduğu gibi. Prenses Leia, Han Solo’ya “Seni seviyorum,” dediğinde Solo “Biliyorum!” yanıtını vermişti. Seri boyunca bu aşk kelimelerle dile az gelse de, hisler fazlasıyla gözle görülürdü.

Her Yaşamın Değerli ve Eşit Olduğunu Unutma!

Belki de Star Wars’tan öğreneceğimiz en net şey eşitliktir. Kocaman ve içinde binlerce farklı tür barındıran bu evrende, kimse türlerine göre hiyerarşiye maruz kalmıyor.
Hiçbir yaşamın diğerinden daha üstün ya da değerli olduğunu düşünme!

Her Kötünün İçinde de Mutlaka İyilik Vardır!

Hiçbir zaman geç değil! Doğru yola dönmek için zamanın geç olduğunu asla düşünme. Hatalarınla yüzleşip yeni bir başlangıç için gerekli olan gücünde kendi içinde olduğunu bil. Hem ne demişler: “Zararın neresinden dönsen kârdır.”

Güç Sizinle Olsun!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Tuğçe Bozerkek | ODTÜ İşletme

“Kültür&Sanat” kategorisinde benzer yazılar:

Scorsese’nin önemli eserlerinden biri olan Zindan Adası bir çok filmi gibi başyapıt konumunda. Filmde iki polis memuru Teddy Daniels… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın