Uzun süredir ülkemizdeki müşterilerin gözdesi olan ve birçok dünya ülkesinde de fazlasıyla popüler olan IKEA, İsveç kökenli uluslararası bir mağaza zinciridir.

Peki insanlar neden IKEA’yı bu kadar çok seviyor ve tekrar tekrar alışveriş yapmaya geliyor. Bu tabii ki üzerine titizlikle ve zekice düşünülmüş pazarlama stratejileri sayesinde gerçekleşiyor. Hatta kabul edelim zaman zaman ihtiyacımız olmayan şeyleri bile alıyoruz.
Peki nasıl oluyor da kapısından girerken aklımızın ucundan geçmeyen ürünleri IKEA bize satıyor?

1. Diğer Mağazalarla Araya Biraz Mesafe!

Fark etmemiş olabilirsiniz ancak IKEA’nın çevresinde genellikle başka mağazalar yer almıyor. Kıyaslama yapabileceğiniz bir ortamdan uzaksınız yani. Ayrıca IKEA’da dolaşmak uzun bir süreç. Süpermarket gibi reyonların bulunmadığı bu dev mağazada IKEA’nın sizin için belirlediği yolu takip etmeniz gerekiyor.

2. Kaos ve Karışıklık İhtiyacınız Olmayan Şeyleri Almanıza Neden Olur!

Labirentin içinde dolaşırken her yerde minik sepetler içinde bir sürü ürün sizi karşılar. Özellikle kurulu düzenler içinde işlevsel gözüken bu küçük detay ürünlere ihtiyacımız olduğuna inanırız. Tepsiler, örtüler, yastıklar ve pelüş oyuncaklar buna güzel örnekler.

3. Davetkar Yemek Kokuları Daha Fazla Alışveriş Yapmanızı Sağlar!

Meşhur İsveç köftesini hepimiz IKEA sayesinde tanımışızdır. Ancak gıda burada kültürel bilinci arttırmak için bulunmuyor. Yapılan araştırmalar yemek kokusunun insanda harcama dürtüsünü arttırdığını gösteriyor. Bu uzun zamandır bilinen bir gerçek ve çoğu firma bunu zaten halihazırda kullanıyor. IKEA da bilinçli bir şekilde restoranı mağazanın ortasına yerleştiriyor.

4. Emek verdiğiniz için çok daha değerli!

IKEA’nın sattığı mobilyalar demonte halde gelir ve birkaç basit adımın gösterildiği kitapçıklar yardımıyla mobilyalarınızı siz oluşturursunuz. IKEA tüm çözümü ürünün içinde sunar. Ustalık kazanan müşteriler bu harika tecrübeyi tekrar yaşamak için tekrar tekrar gelirler. Üstelik müşteri, kurulum için yapılacak usta masraflarından da kurtulmanın haklı gururunu yaşar.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Yasemin İrem Solak | ODTÜ İktisat

”Kültür & Sanat” kategorisinde benzer yazılar:

İlk çıktığı zamanlarda satışları oldukça kötüye giden ve neredeyse iflas etmekte olan Marlboro’ya tam da en kötü günlerinde satışları 3’e katlayabilirse şirkete yarı yarıya ortak olmak istediğini söyleyen bir adam geliyor. Bulunduğu kötü durumdan… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın