ÇOCUKLUK YILLARIMIZIN UNUTULMAZ 5 ÇİZGİ FİLMİ

Her çocuk çizgi film izler. Çocukluğumuzu hatırlarken o zamanlar izlediğimiz çizgi filmleri de hatırlarız. Çocukluk dönemi 90’lı yılların sonu 2000’li yılların başına denk gelen birisi olarak o tarihlerde yayınlanan bazı çizgi filmler  benim için unutulmaz. Bu yazımda da yayınlandığı tarihlerde tüm çocukları etkisi altına alan ve efsaneleşmiş çizgi filmlerden bahsedeceğim.

1. Pokemon

Türkiye’de 1999 yılının sonlarına doğru vizyona giren Pokemon kısa sürede her çocuğu ekran başına kilitleyen bir çizgi film oldu. Ana karakter Ash etrafında gerçekleşen bu serüvende Pikachu, Charmander, Balbazar gibi pokemonlar hepimizin gönlünde taht kurmaya başlamıştı. Tabii Pokemon sadece çizgi film olarak kalmadı. Cips paketlerinin içinden çıkan tasolar yüzünden hayatımızda yemediğimiz kadar cipsi de yedirmişti bize Pokemon.

2. Ninja Kaplumbağalar

Leonardo, Raphael, Michelangelo, Donatello… İsimlerini Rönesans Dönemi İtalyan sanatçılarından alan Ninja Kaplumbağalar, Splinter Ustaları ve April Ablalarıyla beraber başta Sheredder ve Beyin olmak üzere yaşadıkları şehre saldıran tüm düşmanlar ve serserilerle mücadele ederlerdi. 2003 yılında yayınlanmaya başlayan Ninja Kaplumbağalar o dönemlerde çocuk olan çoğu kişinin hala unutulmazları arasında.

3. Tom ve Jerry

Tarihi 1940 yılına kadar dayansa da yıllar boyunca popülerliğinden bir şey kaybetmeyen bu çizgi film her izlediğimizde acaba Tom bu sefer Jerry’yi yakalayabilecek mi heyecanıyla her seferinde bizi ekran başına kilitlerdi. Tabii her bölüm kazanan Jerry olurdu.

4. Taş devri

Kaldırımtaşı Sokak, No: 323 Taşyatağı’nda yaşayan Çakmaktaşlar (Fred ve Wilma ) komşuları Moloztaşlar ( Barny ve Betty ) arasında geçen bu hikayede Fred ve Barny sık sık kavga ederlerdi fakat çok yakın arkadaş olan karıları sürekli onları barıştırmayı başarırdı. Bu çizgi film serisinde her zaman en çok dikkatleri kullanılan eşyalar çekiyordu. Musluk yerine kullanılan fil hortumu, süpürge yerine kullanılan karınca yiyen ve çöp tenekesi yerine kullanılan pelikan kullanılırdı. Ayaklarıyla iterek sürdükleri arabalarını da unutmamak gerek.

5. Beyblade

2000 yılında yayınlanmaya başlayan Beyblade, yazarı Takao Aoki’nin kendi adını verdiği ana karakter Takao ve arkadaşları Max, Kai ve Rei’nin katıldıkları turnuvalarda kıran kırana geçen topaç dövüşlerini konu alır. Tabii bu topaçlar öyle standart topaçlar değil, her birinin mitolojik hayvanlardan oluşan ayrı karakterleri ve güçleri vardı. Tıpkı Pokemon gibi Beyblade de sadece çizgi filmiyle değil aynı zamanda taso ve topaçlarıyla da adından çok söz ettirdi. Beybladelerimizle kovaların, leğenlerin içinde az savaşmadık.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Muhammed Kotan | ODTÜ İşletme

“Yaşam” kategorisinden benzer yazılar:

AIESEC Deneyimi ile Farklı Bir Bakış Açısı : Hindistan

İnsan gezmeyi sever. Biraz genelleme gibi kokan bir cümle olsa da herkes az çok gezmeyi sever, ben ise gezmeyi çok seven ancak bunu geç fark eden bir insanım. Hayatımdaki en değişik tecrübe şu an için şüphesiz ki Hindistan. Peki dünyanın diğer ucuna gitmeye nasıl karar verdim?…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın