1. Zindan Adası
  2010 – Gerilim/Drama
  Scorsese’nin önemli eserlerinden biri olan Zindan Adası bir çok filmi gibi başyapıt konumunda. Filmde iki polis memuru Teddy Daniels ve Chuck Aule , Rachel Solando adlı bir akıl hastasının kaybolmasıyla Shutter Adası adlı bölgede bulunan Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmaya giderler ve esrarengiz olaylar birbirini izler.
 2. Prestige
  2006 – Drama/Bilim Kurgu
  Londra’da 19.yy sonlarında Robert Angier, çok sevdiği eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaşlardır hem de bir sihirbazın yanında asistanlık yapmaktadırlar. Yapılan bir su tankı gösterisinde Julia ölünce Robert Alfred’i onun ölümünden sorumlu tutar ve bunun üzerine iki düşman olurlar. Zaman ilerledikçe hem ünlenirler hem de birbirlerine rakip iki sihirbaz olarak birbirlerinin gösterilerini sabote etmeye çalışırlar. Alfred’in yaptığı başarılı hile Robert’in hoşuna gitmez ve Robert sırrı çözmek ister. Burdan sonra trajik olaylar birbirini kovalar.
 3. Inception
  2010 – Bilim Kurgu Filmi/Gerilim
  Leonardo DiCaprio’nun üst düzey performans gösterdiği bu doğaüstü , büyülü gerçekçi tonlar ve bilim kurgu , fantastik sinema estetiği bulunan ilginç senaryolu değişik bir filmdir. DiCaprio, Dom Cobb adında ünlü bir hırsızdır. Rüya anında bilinçaltındaki en derin ve değerli sırları bulup çalmaktadır. Bu özellik Cobb’u kurumsal casusluğun tehlikeli dünyasında aranan bir insan yapmıştır ve bu onun en sevdiği şeylere mal olmuştur. Cobb’a bu durumdan kurtulmak için bir fırsat sunulur ama bu sefer mükemmel soygun yerine düşünceleri insan zihnine geri koymak zorundadır.
 4. The Tree Of Life
  2011 – Drama/Fantastik
  1950’li yıllarda yaşayan Orta Batılı bir ailenin en büyük oğlu Jack’in çocukluktan yetişkinliğe geçerken ki sürecini anlatıyor. Tam bu buruk yetişkinlik dönemine geçişte babası ile yaşadığı çalkantılı baba oğul ilişkisi öykünün ana temasını oluşturuyor. Jack’in yetişkin hali artık modern dünyada yolunu yitirmiş bir birey olmuştur. Hayatı sorgulayıp çıkmazları ve kaderi anlamaya çalışırken diğer yandan da yaşamın anlamını bulmaya çalışır.
 5. Pi
  1998 – Gerilim/Bilim Kurgu
  İnsan hayatının belki de gelmiş geçmiş en önemli buluşuna ulaşmak üzere olan matematik dehası Max sorunlu bir kişiliğe sahiptir. Son on yıl boyunca tabiatın sayısal olarak kodlandığının farkına varmıştır ama bunu çözmeyi başaramamıştır. Bütün çalışmalar onu tek bir sonuca götürmüştür. Sonuçlar onu önce kaosa sonra da problemin merkezi olan kendisine götürmüştür. İnsanlar sır karşısında belki de birbirlerini öldüreceklerdir. Max bunu saklamalı ve zincirin ilk halkası olan kodu kırmayı deneyerek riski kaldırmaya çalışır.
 6. Fight Club
  1999 – Drama
  Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma… Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma… Jack hayatını sigortacılık yaparak geçiren sıradan hayat süren biridir. Uzun süredir insomnia hastalığı vardır. Bu hastalık yüzünden uyku problemleri geçirmektedir. Kendi iyi gelmesi sebebiyle grup terapilerine gitmeye başlamıştır. Terapilerde Marla ile tanışır ve sonra hayatına bambaşka bir yön verecek olan Tyler Durden ile.. Durden Jack’in ulaşmak istediği her şeye ulaşmış biridir ve hakkında asla konuşulmaması gereken Dövüş Kulübünü Jack’a tanıtır. Filmin popülerliği dillere destan konumdadır.
 7. Identity
  2003 – Slasher film/Gerilim
  Karanlık bir gecede ortaya çıkan kasırga o sırada farklı amaçlar peşinde koşan on yabancıyı bir otelde bir araya getirir. Bu otelde dış dünyayla iletişimleri kopar ve bir süre sonra değişik olaylara tanıklık ederler. Kim olduğunu çözemedikleri bir güç çeşitli cinayetler işlemektedir ve hayatta kalmak gittikçe zorlaşmaktadır.
 8. The Number 23
  2007 – Gerilim/Drama
  Walter Sparrow ‘un eşi Agatha bir kitapçıda kan kırmızısı kapağa sahip bir roman bulur. Bu kitap numeroloji ile ilgili cinayet gizemleri içermektedir. 23 sayısı hakkındaki gizemler Walter’ın dikkatini çeker ve etkisi altına alır. Hayatında olan bitenleri 23 sayısıyla ilişkilendirmeye çalışır. Yazarı bulmaya çalışır ve kalmaya gittiği otel 23 numaralı kitapta geçen mekandır. Walter bunun roman olmadığını anlar. Karısı ve oğlu kendisine yardım etmek ister ancak Walter ailesini tehlikeye sokmuş durumdadır.
 9. Da Vinci Şifresi
  2006 – Gerilim/Gizem
  Louvre Müzesi müdürü bir gece ölü bulunur. Ünlü simgebilim uzmanı Robert Langdon müzeye gelir. Müze müdürü gizemli ipuçları ve simgeler bırakmıştır. Kendisi de tehlikede olan Langdon kriptoloji uzmanı Sophie ile Da Vinci’nin eserlerinde bir dizi inanılmaz sır çözerler. Bütün bu ipuçları ve gizemler onları 2000 yıldır saklı kalan gizemi korumaya çalışmış bir topluluğa götürür.
 10. Sınav
  2009 – Gizem/Gerilim
  Kaliteli eleman aramaya başlayan güçlü bir şirket işe alım için mükemmel bir sınav hazırlar. Birer kağıt ve kalemle odaya konulan katılımcılar kuralları dinledikten sonra tek bir sorunun ve tek bir doğru cevabın olduğunu öğrenirler. Ama ortada cevap verilecek herhangi bir soru yoktur.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Görkem Çınar | ODTÜ

”Kültür & Sanat” kategorisinde benzer yazılar:

GlokalPack#2: Kasım

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi olarak, aylık bültenimiz GlokalPack ile karşınızdayız! İzlemeniz gereken filmleri, okumanız gereken kitapları ve gezmeniz gereken yerleri sizler için araştırdık. Yazımızı bu ay Glokal ekibi olarak en çok dinlediğimiz parçaların …devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın