ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi olarak, aylık bültenimiz GlokalPack ile karşınızdayız! İzlemeniz gereken filmleri, okumanız gereken kitapları ve gezmeniz gereken yerleri sizler için araştırdık. Yazımızı bu ay Glokal ekibi olarak en çok dinlediğimiz parçaların yer aldığı Kasım Playlist’imiz eşliğinde okumanızı tavsiye ederiz:

Her ay birbirinden güzel önerilerle karşınızda olacağımız bu ekimize filmler ile başlıyoruz!

Film Kataloğu

Vizyondan

 • Yol Ayrımı ( 10 Kasım 2017 ) 

Şener Şen’in 7 yıl aradan sonra başrolünü üstlendiği ve yönetmen koltuğunda Yavuz Turgul’un olduğu bu filmde acımasız bir iş adamı olan Mazhar Kozanlı’nın yaşadığı bir travma sonrası, hayatını kökünden değiştirmeye çalışması konu ediliyor. Mazhar; annesini, eşini ve öz evlatlarını karşısına almak uğruna geçmişiyle yüzleşmeyi seçiyor ve işte biz de burada filmin adını aldığı yol ayrımına şahit oluyoruz. Sonbaharın iyice bastırıp kışa döndüğü bu günlerde iyi bir dram filmi görmek isteyen herkese sinemaya koşmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz!

Nostalji

 • Whiplash ( 2014 )

Damien Chazelle yönetmenliğindeki Oscar sahibi filmdeki müzikler sayesinde kulağınızın bayram etmemesi mümkün değil! Harika oyunculuklarıyla Miles Teller ve J.K. Simmons bizi karşılarken, Justin Hurwitz ve Tim Simonec de müzik koltuğuna oturmuş. Araba kazası sırasında kafa ve omurganın şiddetle sarsılmasından ileri gelen travma anlamına gelen ”Whiplash”, genç bir davulcunun dramını anlatan bu film için çok uygun bir isim olmuş. Battaniyenizin altına kıvrılıp kendinizi caz müziğinin akışına bırakmamanız için hiçbir sebep göremiyoruz!

İstanbul Etkinlikleri Atlası

 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali; iki hafta boyunca, yurt dışından 6 ve Türkiye’den 13 oyunu 18 farklı mekanda seyircilerle buluşturuyor. Ayrıca 19 tiyatro dans ve performans topluluğunun yanı sıra yan etkinlikler programında bulunan okuma tiyatrosu, söyleşi ve kitap tanıtımları, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz etkinlikler de gerçekleştirilerek. 13-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliğin tüm öğrenci biletleri 10 TL’den satılıyor. Serdar Biliş’in yorumuyla Çehov klasiği Martı, Wajdi Mouawad’ın hem yazıp hem yönettiği hem de oynadığı Yalnız gibi birbirinden güzel tiyatro oyunlarını kaçırmayın!

 • MFÖ Konseri

18 Kasım’da Volkswagen Arena’da gerçekleşecek olan konserde “Kendi Kendine” ismini verdikleri yeni albümlerindeki yepyeni şarkılarıyla MFÖ karşınıza çıkıyor! Cumartesi akşamınızı şenlendirmek için biletler tükenmeden koşmanızı tavsiye ederiz!

Ankara Etkinlikleri Atlası

 • 11.Finans Kongresi

Finans dünyasını daha yakından tanıyabileceğiniz; Vodafone, Microsoft gibi şirketlerin CFO ve Finans uzmanlarının tecrübelerini ve iş prensiplerini dinleyip kendileri ile tanışma fırsatı bulacağınız Türkiye’nin finans alanındaki en büyük kongrelerinden biri olan 11. Finans Kongresi, 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde MEB Şura Salonu’nda! Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 • David Helfgott Konseri

Ünlü Polonyalı piyanist Ankara’da! “Shine” filminin unutulmaz piyanisti 12 yıl boyunca psikolojik tedavi görmesine sebep olan Rachmaninoff’un 3. Piyano Konçertosu’nu çalmak için 18 Kasım’da Congresium’a geliyor!

Ayın Öne Çıkan Eseri

 • Cumil

Bratislava sokaklarında yerde yatan bir kanalizasyon işçisi heykeliyle karşı karşıyayız. Bu arkadaşın ismi Cumil. Kafasını çıkarıp yola doğru gülümseyerek bakan Cumil, Slovakya’nın sembolü olmuş bir sanat eseri. Peki Cumil’in hikayesi nedir? Cumil kelimesinin anlamlarından birisi Slovakça’da “işçi” demek. Logar kapağından çıkan ve sadece kolları ile kafası görünen Cumil’in 1805 yılındaki istilanın ardından eski şehrin yeniden inşasını anlatmak için yapıldığı söylenegeliyor. Fakat bir diğer rivayete göre daha eğlenceli olan bir manası daha var bu heykelin. Cumil’in başka anlamı da “gözcü” demek. Ve logar kapağından sadece kafasını uzatan bu adamın yoldan geçen kadınları gözetlediği söyleniyor.

Ayın Albümü

 • Büyük Ev Ablukada/Fırtınayt

Ülkemizde Türkçe sözlü Indie Rock’a farklı bir boyut kazandıran Büyük Ev Ablukada’nın ikinci stüdyo albümü, yeni şekli “Fırtınayt” bizlerle! Akustik alt yapılarına alışkın olduğumuz grup bu albümde klavyeyi arttırıp gitarı azaltarak biraz daha elektronik/indie olmayı tercih etmiş. Her ne kadar Full Faça’nın samimiliğinin yeri bende ayrı olsa da, sonuçta Büyük Ev Ablukada ne yapsa kabulümüzdür. Farklı arayışlarda olmaları, “deneysel takılmaları” da yerlerinde saymayı sevmeyişlerinin göstergesi. 9 parçadan oluşan albümde daha önce tekli olarak yayınladıkları “Arayan Bulur” ve “Hayaletler”in albümün temasına göre düzenlenmiş uyarlamaları bulunuyor. Açılış şarkısı ise; Güneş Yerinde! Albümün genel temasının özeti niteliğindeki şarkı benim kişisel favorilerimden.

Ayın İsmi

 • Aydın Büyüktaş 

Son dönemde Flatland sergisiyle uluslarası çapta ismini duyuran Aydın Büyüktaş 1972 Ankara doğumlu. Üniversite yıllarında asıl tutkusunun fotoğraf ve sinema olduğunu fark eden Büyüktaş, Bilkent Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünü bırakarak İstanbul serüvenine başlar.

Görüntü efektleri, 3D animasyon gibi konularda kendini geliştirir ve alanında pek çok ödüle layık görülür. Edwin A. Abbott’un satirik romanı Flatland: A Romance of Many Dimensions.’dan esinlenerek oluşturduğu aynı adlı sergisi, aynı zamanda kişisel favorim, Büyüktaş’ın dünya çapında tanınmasını sağladı. Bu alışılagelmemiş sergi Kapalıçarşı, Sultanahmet Meydanı, Eminönü Yeni Cami İstanbul’un çeşitli yerlerinde drone ile gerçekleştirilmiş. Çektiği fotoğrafları geometrik olarak kurgulayarak karelere kendi içinde bükülüyormuş efekti kazandırması manzara fotoğrafçılığına bambaşka bir bakış açısı getirmiş. Sergide Christopher Nolan’ın Inception havasını yakalamak da mümkün. Sosyal medya adresi için tıklayınız.

Biraz da Edebiyat

 • Persepolis/ Marjane Satrapi / 2000

Persepolis, yazarı Marjane Satrapi’nin İran’daki yaşamından kesit sunan, hem kara mizah hem de otobiyografi niteliğindeki bir çizgi roman. Her ne kadar çizgi roman insanı olduğumu düşünmesem de, bu roman bu tanımlamanın çok daha ötesinde. Satrapi İran-Irak Savaşı’nın yıkıcı sonuçlarına bir çocuğun naif bakış açısından ışık tutuyor. Geçmişte İran’da yaşanan İslami Devrim hepimizin aşina olduğu, pek çok esere konu olmuş bir olay olsa da, o zamanı bizzat yaşayan bir çocuğun ağzından döneme bakmak her şeyi daha gerçekçi, daha ürkütücü, daha trajik kılıyor.

Kitapta Atatürk’e de şöyle bir atıfta bulunulur:

“Atatürk gibi yapacağım. İran’ı modernleştirip cumhuriyeti kuracağım.”
Bunu duyan İngilizler şöyle dedi:
“Neden cumhuriyet kuruyorsun ki kendin imparator olabilecekken?”

Persepolis’in çizgi romanı kadar beni etkilememiş olsa da bir de sinema uyarlaması bulunmaktadır. Filmden önce kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Hepinize keyifli okumalar!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi 17/18

 • İrem Güler | ODTÜ İşletme
 • Su Aydoğdu | ODTÜ Uluslararası İlişkiler
 • Elvan Utkulu | ODTÜ İşletme
 • Numan Büyükköken | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

“Kültür & Sanat” kategorisinde benzer yazılar:

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi, aylık bültenimiz olan GlokalPack ile karışınızda! İzlemeniz gereken filmleri, okumanız gereken kitapları ve gezmeniz gereken yerleri sizler için araştırdık. Her ay birbirinden güzel önerilerle karşınızda… devamı için tıklayınız.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın