Marlboro

İlk çıktığı zamanlarda satışları oldukça kötüye giden ve neredeyse iflas etmekte olan Marlboro’ya tam da en kötü günlerinde satışları 3’e katlayabilirse şirkete yarı yarıya ortak olmak istediğini söyleyen bir adam geliyor. Bulunduğu kötü durumdan daha kötüye gidemeyeceğini düşünen şirket sahipleri de bu teklifi kabul ediyor.
Bu esrarengiz adam öncelikle bulunabildiği kadar boş Marlboro paketi bulmalarını istiyor, paketler geldikten sonra da onlara kullanılmış havası verebilmek için paketleri olabildiğince eziyor. Ezdiği boş paketlerin hepsini toparlayarak gece vakti kimseler yokken kiraladığı uçaktan aşağı atıyor. Elinde kalanları da karşılaştığı çocukların vs. eline tutuşturarak istedikleri gibi yere atmalarını söylüyor. Böylece kullanılmış olan boş paketler, çevrede Marlboro’nun reklamını yapmakta, aynı zamanda zihinlerde ise “bu sigara çok satılıyor” düşüncesini oluşturuyordu. Haliyle yıllar sonra Marlboro da “Dünyanın en çok satan sigarası” mottosunu kullanmaya başladı.

Apple

Apple bilinen birçok pazarlama çalışmasını kullanıyorken, popüler olan bazılarını da kullanmıyor. Kullandıklarını da kendisine göre yorumlayarak (farklı düşünerek) kullanıyor. Mesela Apple en son billboard çalışmasında iPhone 6 ile çekilen fotoğraflara yer verdi. Bu fotoğraflar sıradan iPhone kullanıcıları tarafından çekilmiş ve Flickr, Instagram, Facebook gibi çeşitli sosyal mecralarda paylaşılmış fotoğraflar. Apple’ın pazarlama ekibi tüm bu sosyal mecraları tarayıp en iyi kareleri buluyor ve bu kareleri billboard reklamlarında kullanıyor. Düşünsenize, çektiğiniz bir fotoğraf bir de bakıyorsunuz gökdelenin üzerinde!
Apple’ın belki de en etkili pazarlama çalışmalarından biri ise ürün yerleştirme. Bu yöntemi Apple sıkça kullanıyor. Hatta film ve dizi çeken tüm yapımcılara ürünlerine eğer çekecekleri yapımda göstereceklerse ücretsiz olarak temin ediyor. Biz de sıkça film ve dizilerde Apple ürünleri görüyoruz. Mesela House MD dizisini seyrettiyseniz ilk iPhone’u ve MacBook’un gelişim sürecini görmüşsünüzdür. Oscar ödülü alan Boyhood filmini izlediyseniz ilk iMac’ten iPhone’a kadarki tüm Apple ürünlerini görebilirsiniz.

Avon

Uluslararası bir kozmetik devi olan Avon, doğrudan satış yöntemini en başarılı uygulayan firmalardan birisi olarak bilinmektedir.
Avon’un bu konudaki en başarılı stratejilerinden birisi de müşterilerini bu doğrudan satış ordularına dâhil ederek “Her evde bir satıcı” mentalitesini geliştirmiş olmalarıdır. Şirket bu yaklaşımını “Kadınların kadınlar için çalıştığı şirket” olarak da ifade etmektedir.
Bu şekilde müşteriler belirli satış kotalarını gerçekleştirmeleri kaydı ile kullandıkları üründen para da kazanabilmektedirler.
Avon açısından değerlendirildiğinde; gerçek tüketicilerin diğer potansiyel tüketicilere doğrudan satış elemanı olarak gitmesi, firmanın kendi profesyonel satış elemanlarının gitmesinden daha inandırıcı ve samimidir. Diğer taraftan işletmeyi mağazalara hapsolmaktan kurtaran ve ürünlerini
daha küçük parçalar halinde farklı mekânlarda ücretsiz olarak stoklama imkanı yaratan başarılı bir pazarlama yönteminden bahsetmek mümkündür.

Teknosa

Ülkemiz “Tüketici Hakları” ile ilgili kanununda, müşterilerin memnun kalmadıkları bir ürünü 15 gün içerisinde iade hakları yasal güvence altına alınmıştır. Yasanın vatandaşlar tarafından ilgi görmemesi ve yeterli bilincin oluşturulamamış olmasından ötürü, insanlar konudan çoklukla bihaber kalmışlardır. Bunu değerlendiren Teknosa, reklamlarında 15 günlük iade süresini, kendisinin müşterilerine sunduğu bir ayrıcalık olarak lanse etmiş ve konumlandırmasını “Müşteri dostu firma” olacak şekilde yerleştirmeyi denemiştir.

Coca-Cola
Coca-Cola gibi büyük bir markadan bahsedildiğinde, bazı değişmezlerin olması kaçınılmaz hale geliyor. Ve Coca-Cola’nın değişmez özellikleri yalnızca logosuyla sınırlı değil. 1888 yılında şirketi $2300 gibi komik bir fiyata satın alan Asa Griggs Candler, 1915 yılında bir marka kimliğine bürünebilmesi amacıyla Coca-Cola için bir şişe yarışması yapmaya karar vermiş.
Ve The Root Glass adlı şirket yarışmaya katılırken, Coca kelimesiyle çağrışım yaparak şişe tasarımı için kakao ağacını örnek almış. Yarışmayı kazanan bu tasarım Coca-Cola’nın yeni simgesi haline gelirken, yıllar içinde ufak değişimlere uğrasa bile asla genel yapısını kaybetmemiş. Hatta cam şişedeki Coca-Cola’nın satılmadığı ülkelerdeki reklamlarda dahi hala bu ikon kullanılmaya devam ediliyor.

Axe

Günümüzde oldukça popüler olan Axe deodorantının bu kadar çok satmasının en büyük nedeni reklamlarında çekici kadınların yer alıyor olması. Güzel koku-güzel kadın birleşimini kullanan Axe, basit bir strateji izlemesine rağmen, reklamlarında kullandıkları görseller ve modeller sayesinde güzel bir satış pazarlaması sürdürmekte.
Hatta Axe yaptığı araştırmalar sonucunda erkeklerin bir kadından çok, birkaç kadınla ilgili fantezi kurduğunu öğrendikten sonra reklamlarında bolca kadına yer vermeye başlamış.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Hür Öziş | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

“Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

Nanoteknolojinin Son Mucizesi: Kendini Onarabilen Kumaş

Teknolojik gelişmeler dur durak bilmezken, bizim hayal gücümüzü bile aşarken, bu gelişmelerin sonuncusu kendini yenileyebilen kumaş türünün geliştirilmesi oldu. Daha önce kendini onarabilen beton çalışmaları tamamlanmıştı. Biyo-betonlar inşaat sektöründe bir devrime yol açacak. Hem self-healing özellikleri sayesinde zaman içerisinde oluşan çatlaklar… devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın