Teknolojik gelişmeler dur durak bilmezken, bizim hayal gücümüzü bile aşarken, bu gelişmelerin sonuncusu kendini yenileyebilen kumaş türünün geliştirilmesi oldu.

Daha önce kendini onarabilen beton çalışmaları tamamlanmıştı. Biyo-betonlar inşaat sektöründe bir devrime yol açacak. Hem self-healing özellikleri sayesinde zaman içerisinde oluşan çatlaklar veya diğer yapı sorunlarını yok edip yapı güvenliğini arttıracak, hem de ekonomi ve çevresel sürdürülebilirliğe büyük bir katkı sağlayacak.
Bu beton devriminden sonra ise sıra kumaşlarda.

Kaliforniya Üniversitesi’nde çalışmalarını yürüten araştırma ekibi elastik, iletkenliği yüksek ve neredeyse şeffaf özelliklerde kendini yenileyebilen bir madde türü geliştirdi. Geliştirdikleri bu yeni maddeyi kumaşlara entegre ederek kendi kendini onarabilen kumaş türünü geliştirmiş oldu. Marvel’ın ünlü karakteri Wolverine’den ilham aldıklarını söyleyen ekibin başındaki Chao Wang, çocukken Wolverine’nin büyük bir hayranı olduğunu belirterek,

“Wolverine kahramandı, çünkü dünyayı kurtarabiliyordu. Dünya kurtarmasının en büyük nedeni de kendi vücudunu iyileştirebilmesi. Üzerinde çalıştığımız bu kumaş da kendini yenileme özelliğine sahip”, dedi.

Giysilerde açılan herhangi bir delik veya hasar saniyeler içinde kendini yenileyip eski haline dönüyor. Yapay kas teknolojisi adı verilen bu özellikle elde edilen madde sadece kumaşlarda değil diğer maddelerde de kullanılarak adeta üretimde bir devrime yol açacak.

Kumaşın saniyeler içinde nasıl eski haline döndüğünü bu linkten izleyebilirsiniz:

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Ayyüce Aksakal | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

“Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

Akıllı Üretim Çağı: Sanayi 4.0

Bu lafı bilmeyen yoktur aramızda sanırım. Hepimiz biliyoruz ki değişen düzene ayak uydurduğumuz sürece varlığımızı sürdürebiliyoruz bulunduğumuz çevrede. İş hayatında ise kalıcı bir başarı sağlamanın yegane kuralı değişen…devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın