Girişimci ruhunuzu harekete geçirecek 6 TED konuşmasını sizler için derledik!

Bill Gross – Start-Upları Başarılı Yapan En Büyük Sebep
Bill Gross; bir şirketi başarıya veya başarısızlığa götüren fikir, takım, iş modeli, finansman ve zamanlama faktörlerini incelediği bu konuşmasında, zamanlamanın en önemli faktör olduğu sonucuna ulaşmış.

Simon Sinek – Mükemmel Liderler Bir Harekete Nasıl İlham Verirler?
Simon Sinek Altın Çember adını verdiği fikriyle neden bazı kuruluşlar ve bazı liderler ilham verebilirken diğer insanların veremediğini açıklıyor.

Seth Godin – Dilimlenmiş Ekmek
Konuşmasına Silk adlı firmanın tek bir şey yaparak satışlarını nasıl üçe katladığını, Jeff Koons adlı ressamın hiç kimse iken çuvalla para kazanmasını ve yarattığı etkiyi, Frank Gehry ‘nin mimar olmanın ne demek olduğunu yeniden tanımlamasını ve kendisinin pazarlamacı olarak son yıllarda yaşadığı en büyük başarısızlığı olan plak şirketi girişimini anlatarak başlayan Seth Godin, bir fikri nasıl yayacağınızdan bahsediyor.

Steven Johnson – İyi Fikirler Nereden Çıkagelir?
İyi fikirlerin nereden geldiğini, alışılmadık yenilikçi fikirlere ve alışılmadık yaratıcılığa yol açan ortamları, yaratıcılığı destekleyen çevresel faktörlerin neler olabileceğini Steven Johnson anlattı.

Adam Grant – Özgün Düşünenlerin Şaşırtıcı Alışkanlıkları
Adam Grant: “Özgünler; uyum sağlamayı reddedenler, sadece yeni fikirleri olanlar değil onları gerçekleştirmeye çalışanlar, sesini yükseltmekten çekinmeyenler, yaratıcılığa öncü olup dünyayı değiştirenler, güveninizi hak edenler…” olarak tanımlarken onların ilginç özelliklerinden bahsediyor.

David Kelley – Yaratıcı Güveninizi Nasıl Kazanabilirsiniz?
David Kelley kendisini en çok yapmak istediği şeye, yardım edebileceği kadar insanın yaratıcılıklarına olan güvenlerini yeniden kazanmalarını sağlamaya adamıştır. Bu konuşmasında, insanların bu güveni kazandıklarında hayatlarında gerçekten mühim olan şeyler için çalışmaya başladıklarından ve daha ilginç fikirler ürettiklerinden, daha iyi kararlar verdiklerinden bahsetmektedir.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Berna Ceylin Ötkün | ODTÜ İşletme

“Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

LinkedIn’i Etkin Kullanma Rehberi

Diğer sosyal ağlardan farklı olarak LinkedIn, son zamanlarda çoğu şirketin işe alım yaparken kullandığı bir ağ oldu. Tabi şirketler bu alımları yaparken yalnız LinkedIn profilinize bakmıyor fakat size iş imkanı… devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın