Diğer sosyal ağlardan farklı olarak LinkedIn, son zamanlarda çoğu şirketin işe alım yaparken kullandığı bir ağ oldu. Tabi şirketler bu alımları yaparken yalnız LinkedIn profilinize bakmıyor fakat size iş imkanı tanımak isteyen şirketler önce bu ağda sizin hakkınızda detaylı bilgi almak istiyor. Bu diğer sosyal ağlardaki profiliniz gibi olmuyor açıkçası. Çoğu insan LinkedIn profilini oluştururken bir çok ayrıntıyı atlıyor ve bu da onların diğer insanlardan daha geriye düşmelerine yol açıyor. Şimdi sizlere LinkedIn profili oluştururken ve oluşturduktan sonra daha profesyonel bir görünüm için nelere dikkat etmeniz gerekiyor onları paylaşacağım.

1-Profilinizi sürekli güncel tutun.
Profilinizde son paylaşımlarınız çok eski tarihli olduğunda sanki hiçbir şey yapmıyormuş gibi görünme ihtimali doğuyor ve bu ihtimal size eksi puan getiriyor. Eğer profilinizi güncel tutarsanız bakan kişiler sizin her daim aktif olduğunuzu ve tekliflere de açık biri olduğunuzu görmelerini sağlayacaktır.

2- Diğer sosyal ağlardan farklı olduğunu hatırlayın.
LinkedIn bir sosyal ağ ama onu diğer sosyal ağlardan farklı olan yanları çok ve daha profesyonel olması sizin özel hayatınızdaki değişikliklerin tamamını paylaşmanıza engel olur. Büyük ve önemli durumları paylaşmanın problem olmadığı ama her küçük ve profesyonel olmayan şeylerin paylaşımını yapmak bağlantı kurduklarınızı sıktığı gibi yeni bağlantı kuracakların kafasında soru işareti bırakıyor.

3- Profesyonel fotoğraf kullanmaya özen gösterin.
Eğer fotoğraflarınız profesyonel olursa bu profilinizi daha ilgi çekici yapacaktır. Kalitesi düşük veya özenli olmayan bir fotoğraf sizin profilinizi biraz aşağıya çekebilir ve bu durum sizi kötü etkiler. Bu yüzden profesyonel fotoğraf koymak sizin profilinizi daha ilgi çekici gösterecektir.

4- URL adresiniz kişiselleştirin.
Çoğu sosyal ağda olduğu gibi LinkedIn’de de kendi URL adresinizi oluşturabiliyorsunuz. Bu adresi kişiselleştirmek sizin profilinizi daha profesyonel yapacağı gibi daha akılda kalıcı bir profil olmanıza yardımcı olucaktır.

5- Blog veya web sayfası ekleyin.
LinkedIn diğer sosyal ağlardan biraz farklı olduğu için her şeyi paylaşmamanızı öneriyoruz. Fakat size ait web sayfası veya blog unuz varsa bunu eklemeniz sizin için artı puan olacaktır. Çünkü bu sizinle bağlantı kurmak isteyen kişilerin sizi daha detaylı incelemelerine imkan verecektir.

6- Hitap ettiğiniz işleri belirleyin.
Hitap etmek istediğiniz yerleri seçerken çok dikkatli olunmalıdır. Mesela global e hitap etmek istiyorsanız profilinizde diller kısmında yabancı dillerinizi yazmanız çok önemli aksi taktirde bağlantı kurmanız zorlaşabilir.

Kısacası LinkedIn’in bir sosyal ağ olduğunu fakat diğerlerinden de çok farklı olduğunu unutmamamız gerekiyor ve paylaşım yaparken daha dikkatli olmamızın bize fayda sağlayabileceğini unutmayalım. Bu tavsiyelerimize uyarsanız daha profesyonel bir görünüme sahip bir profiliniz olacaktır ve bu da bağlantılarınızı daha rahat kurmanıza yol açacaktır.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Batuhan Arkat | ODTÜ İşletme

“Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

Yapay Zeka Ürünlerinin Yerimize Yapabileceği 7 Faaliyet

Günümüzde yapay zekanın hayatımız üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra birçok alanda korkulacak etkilerinin de olduğu savunuluyor. Kaldı ki önde gelen teknoloji adamları da bu konu üzerinde… devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın