Son zamanlarda tüm dünyada popüleritisini bir hayli katlayan yatırımcıların göz bebeği Bitcoin Türkiye’de de büyük ilgi görüyor.

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında deneysel olarak başlatılmış Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş vs. ile bağlantısı olmayan ve ülkelerin kendi para birimleriyle alınıp satılabilen, aracı kuruma gerek kalmadan transferi yapılabilen dijital para birimidir.


Sembolü ฿, kısaltması ise BTC‘dir. Peki nasıl BTC elde edebiliriz?

Madencilik yaparak Bitcoin çıkarılabiliyor.

Tabii sanal dünyada işler biraz daha farklı. Madencilik(mining) denmesinin nedeni ise Bitcoin’i istediğiniz an çıkaramayacak olmanız. Bu nedendendir ki Bitcoin bulma/çıkarma işlemine “samanlıkta iğne aramak” benzetmesi yapılır.
Hatta devasa büyüklükteki bir samanlıkta sürekli yeri değişen küçük bir iğneyi aramak…Bunun böyle olmasının nedeni tamamen güvenlik maksatlı.
Bilgisayarınızın işlemci gücüyle doğru orantılı olarak BTC bulma ihtimaliniz düşük işlemcilere gore daha yüksek olsa da günümüzde BTC popüleritesinin artmasıyla madencilik oldukça zorlaşmış ve bireysel olarak çok zor yapılacak derecelere gelmiştir. Yani eğer yeni başlıyorsanız BTC bulmak için biraz geç kalmış sayılabilirsiniz.

Başka yollar da var…

Bu işe yeni başlıyorsanız ve acemiyseniz tek başınıza olmanıza gerek yok. BTC havuzlarına (mining pool) dahil olarak, başka bir deyişle bilgisayarlarınızın güçlerini birleştirerek, kolay yollardan başlayabilirsiniz. Her pool’un kendine has formülüyle yaptığı hesaplamadan payınıza düşeni alır çıkarsınız.
Diğer bir seçeneğiniz de belli ücret karşılığında İnternet üzerinden sizin adınıza işletilen donanımlar bulmak olabilir.
Ben yatırım yapacağım diyorsanız sosyal medya üzerindeki gruplardan veya internetteki siteler üzerinden BTC satın alıp değerinin artmasını bekleyebilirsiniz.

Bitcoin kullanabilmek için önce bir cüzdan oluşturun.

Özel bilgilerinizi vermeye gerek kalmadan İnternet üzerinde bulunan web servislerde dilediğiniz kadar cüzdan oluştarabilirsiniz. Cüzdanı IBAN numaranız gibi düşünebilirsiniz. Sanal cüzdanınızla alışveriş yapabilir, para aktarabilir, para alabilirsiniz.
BTC üzerinde yapılan her işlem ağda duyurulur ve aynı BTC’in tekrar eklenmesi önlenmiş olur. Yani son derece güvenli bir ödeme ağı oluşturulmuş.

Bitcoin’inizle alışveriş yapabilirsiniz.

Henüz Türkiye’de değil tabii ki. Fakat dünya üzerinde bunu sağlayan mağaza ve restoranların olması sizin de aklınıza kağıt ve bozuk paranın raflara karışıp dijital paranın hükmedeceği günlerin geleceği fikrini getirmiyor mu?

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitterda takip etmeyi unutmayın!

Ebru Tosun | ODTÜ İşletme

Ekonomi ve finansa ilginiz varsa ODTÜ İşletme Topluluğu olarak her yıl düzenlediğimiz ve büyük rağbet gören Finans Kongresi‘nde sizi de görmek isteriz! Detaylar için takipte kalın.

Kaynakça: http://coin-turk.com/bitcoin-madencili-nedir-ve-nasil-yapilir , https://www.melihguney.com/bitcoin-nedir-nasil-uretilir.html

“Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

Yeni Trend Bitcoin Sayesinde Zengin Olan 8 Kişi

2008 yılında Satoshi Nakamoto kod adını kullanan bir geliştirici tarafından kurulan Bitcoin, aradan geçen zaman içine çok popüler olmaya başladı. Günümüzde de pek çok alışveriş sitesi ödeme aracı olarak… devamı için tıklayın.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın