Bütün okurlarımıza iyi pazarlar dileriz! Bu hafta TechnoWeek’te geçtiğimiz günlerde düzenlenen Apple 2017 Lansmanı’nda tanıtılan yenilikleri ve etkinlikteki çarpıcı konu başlıklarını sizlerle paylaşmak istedik.

“iPhone X Türkiye pazarına kaçtan giriş yapacak?”, “iPhone 7 kullanan biri iPhone 8’e geçiş yapmalı mı?”, “Beklentiler yeterince karşılandı mı?”… Şirketin yeni kampüsü Apple Park’taki Steve Jobs Theatre’da gerçekleşen etkinlikle ilgili pek çok sorunun cevabını gelin birlikte yanıtlayalım!

watchOS 4

Apple’ın en güncel ürünlerinden ilki Apple Watch’larda kullanılacak olan yeni işletim sistemi; watchOS 4. Peki bu güncelleme ile gelen yenilikler neler?

watchOS 4 kalp atış hızınızı eskisinden çok daha dikkatli takip ediyor. Geçmiş ve güncel kalp atış hızınızı görmenize imkan sağlayan Apple Heart Study programı, kalp ritminizde bir sorun yaşandığında sizi uyarıyor. Bunların yanı sıra düzenli olarak gittiğiniz bir spor salonu varsa ekipmanlarla senkronize olup size alet değiştirmeniz gereken zamanı söylüyor. Sağlık ve spor ile ilgili güncellemeler dışında Apple Pay Cash’i kullanarak ABD içerisinde havale yapabiliyorsunuz. 19 Eylül ile birlikte watchOS 4 halkın kullanımına açılacak.

iOS 11

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 11 de wacthOS 4 gibi 19 Eylül’de müşterilerin kullanımına açılacak.  Ancak yalnızca 64 bit cihaz sahiplerinin bu güncellemeye erişimi olacak. Ne yazık ki iPhone 5 ve iPad 4 kullanıcılarına bu güncelleme gelmeyecek. Gelin iOS 11 ile ne gibi yeniliklere sahip olacağız hep birlikte göz atalım:

 • Daha renkli bir arayüz
 • Ön ve arkada cam çerçeve
 • Canlı fotoğraf modları
 • Tek elle klavye
 • Gelişmiş bir App Store
 • Siri’de çeviri özelliği
 • QR kod taraması
 • Kişiselleştirilebilir kontrol merkezi

Apple TV 4K

Uzun süredir gündemde olan yeni nesil Apple TV de etkinlikte tanıtılan yenilikler arasında. Apple TV’nin artık görüntüleri daha canlı, daha gerçekçi kılan 4K HDR desteğine sahip olmasıyla, iTunes’de 4K HDR filmler sunulmaya başlanacak. Apple TV 4K Türkiye fiyatının ise 1000 TL civarında olması bekleniliyor.

Apple Watch Series 3

Saatin tanıtımı öncesi Tim Cook, Apple Watch’un geçen yıla göre yüzde %50 oranında büyüyerek Rolex’i geride bıraktığını ve ilk sıraya yerleştiğini açıkladı.

İşte Apple Watch Series 3 ve sunduğu yenilikler…

Mobil bağlantı desteği ile birlikte kullanıcılar artık telefonları yanlarında olmadan saatlerinde arama yapıp, interneti kullanabilecek. Henüz kesinleşmiş olmasa da söylentilere göre yeni akıllı saat ile telefondan bağımsız bir şekilde müzik dinlenebilecek, ancak Apple’ın kablosuz kulaklıkları AirPod’a ihtiyaç duyulacak. WiFi’yı daha hızlı, şarj ömrü daha uzun! Cihazın ülkemizde satış fiyatı ise 1649 TL.

iPhone 8/8 Plus

iPhone X’in tanıtımıyla biraz geri planda kalmış olsa da, iPhone 8 fiyat olarak daha ulaşılabilir olması açısından pek çok kişinin odak noktası olmuş durumda. Potansiyel müşterilerin aklında ise tek soru var: Bu telefonun iPhone 7’den farkları neler?

 • Suya ve toza dayanıklı
 • Wireless(Kablosuz) şarj özelliği
 • Daha hızlı ve gelişmiş kamera
 • Uzun ömürlü batarya
 • Bluetooth 5
 • Yeni renkler: Altın, açık gri, uzay grisi

Görünüş açısındansa iPhone 8’in 7’den pek bir farkı olmadığını söyleyebiliriz. Arka ve ön kamera kalitesi ise sırasıyla 12 MB, 7 MB olmak üzere önceki model ile aynı.

Türkiye fiyatı henüz kesinleşmeyen cihaz ABD’de 699 dolara satılacak.

iPhone X

Ve geldik lansmana damga vuran yeni cihaza. Karşınızda 10. Yıla özel geliştirilen iPhone X!

Önce iPhone X ile beraber gelen yeniliklerden bahsedelim:

 • Fiziksel home tuşu tarihe karıştı, devir çerçevesiz ekran devri!
 • Touch ID’nin yerini Face ID, yani yüz tarama sistemi aldı. Artık kullanıcılar kilit açarken bu özelliği kullanacak. Söylenene göre Face ID, Touch ID’den 20 kat daha güvenli!

 • Face ID ile gelen yeniliklerde biri ise hareketli emoji olan Animojiler!

 • Hızlı şarj teknolojisi ile desteklenen cihazı 1 saat içerisinde %100 şarj etmek mümkün.
 • 64 GB ve 256 GB dahili depolama seçenekleri
 • Cihaz 5,8 inç boyutunda.
 • iPhone 7 Plus’ta yatay konumlanan çift kamera burada ise dikey.

ABD’de 999 dolara alıcılara sunulacak cihazın Türkiye fiyatı henüz belli değil ancak Vergi Uzmanı Ozan Bingöl‘ün bu konuda bazı tahminleri var:

Lansmanda herkesi hayrete düşüren önemli bir olay ise, Craig Federighi iPhone X’i tanıtmak için sahneye çıktığında Face ID özelliğinin devreye girmemesiydi. Apple’ın bu olay üstüne yaptığı açıklama; masanın üzerinde duran cihazın daha önce pek çok kişi tarafından denendiği, bu nedenle Federighi sahneye çıkmadan önce iPhone X’in kitlenip Parola Modu’na geçtiği şeklinde oldu. Yaşanan sorun Apple personelinin suçuymuş gibi lanse edilmiş olsa da, etkinlikte yaşanan bu olay pek kişinin kafasında soru işareti belirmesine yol açtı. İşte o anlar:

Şimdi gelelim Apple’ın iPhone X tanıtımı sürecinde kullandığı göze çarpan bazı pazarlama tekniklerine:

Apple Lansmanı’nda cihazın yalnızca 999 dolar değerindeki 64 GB’lık versiyonundan bahsedildi. Ancak daha çok alıcı bulacağı düşünülen 256 GB’lık modeli tam 1149 dolar!

iPhone X ile birlikte gelen önemli özelliklerden biri telefonun bir saat içinde %100 şarj olması, yanı hızlı şarj özelliği. Ancak bu özelliği kullanmak için 75 dolar civarında ek bir ücret ödeyerek özel bir güç adaptörü almanız gerekiyor. Bunun yanı sıra Apple’ın rakibi Samsung uzun süredir bu özelliği kullanmakta.

Kullanıcıları tatmin etmeyen özelliklerden bir diğeri ise cihazın ön kamera kalitesi. Apple iPhone’un ön kamerasını iyileştirmek yerine iPhone 7 ile arasında bir değişiklik yapmayarak 7 MB olarak bırakmayı tercih etmiş.

Yeni iPhone tabii ki sosyal medyada da pek çok komik paylaşıma konu oldu:

 

 

 

 

Lansmanda tabii ki Steve Jobs unutulmadı…

15 dakikada Apple 2017 Lansmanı:

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Elvan Buse Utkulu | ODTÜ İşletme

“Teknoloji” kategorisinden benzer yazılar:

Herkese iyi pazarlar! Bu hafta TechnoWeek isimli teknoloji köşemizde, sizler için son zamanlarda hepimizin merak ettiği bir konu üzerine yazmak istedik. Mark Zuckerberg’in satın alma teklifini… devamı için tıklayınız.
Kaynakça

 1. http://www.webtekno.com/apple-in-iphone-x-hakkinda-bir-kelime-bile-soylemedigi-8-sey-h33599.html
 2. http://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/iphone-8-iphone-8-plus-ve-iphone-xin-fiyati-ve-ozellikleri-neler-apple-lansma,oS3I-EvEm0m0JFPGaESkew/hOeX5EDzRU6Uj_uQC36Tqg

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın