Finlandiya, eğitim sistemiyle senelerdir dünya üzerinde ses getirmiş bir ülke. İskandinav ülkesi az nüfusuna karşın çoğu çalışmada dünya listesinde dereceye girmeyi başarıyor. Buna rağmen birkaç sene önce tartışılan bir konuyu geçen sene yürürlüğe soktular ve eğitim sisteminde bir devrime gittiler. Artık okullarda müfredat dersleri -matematik, fizik, coğrafya- okutulmayacak. Çocuklar üstünde baskıya yol açıp onları derslerden soğutmak ve uzun periyotta onları yıldırmak yerine “daha fazla oyun, daha az ders” parolasıyla yola çıkıyor Finlandiyalılar.

Eğitim Bakanı Marko Kyllonen de Helsinki’de yaptığı açıklamayla yeni sistemle amaçladıklarını kısaca ifade etti: “Bizler hala 19. yüzyılın ihtiyaçlarına yönelik eski moda bir eğitim sistemiyle hareket ediyoruz. Oysaki 1900’lü yıllardan bu yana çok şey değişti ve bizler de artık 21. yüzyılın ihtiyaçlarına göre bir eğitim sistemi planladık.”

Yeni sistemde öğrencilere teorik dersler vermek yerine bir olay karşısında veya bir oyunla bilgiler aktarılması hedefleniyor. Örnek vermek gerekirse Fin mitlerinin anlatıldığı bir derste konuya dair tarihsel, coğrafi ve matematiksel veriler bir arada anlatılıyor.

Bir diğer başlık ise “kafede çalışmak” adlı yaratıcı ders. Öğretmen-öğrenci ilişkisinin kafedeki bir çalışan ve müşteri gibi canlandırıldığı dersteki temel amaç öğrenciye İngilizce, ekonomi ve iletişim konusunda yardımcı olması. Bu sistemle öğrenciler 16 yaşında üniversiteye başlamış olacaklar ve eğlenceli bir üniversitesi öncesi okulu arkalarında bırakacaklar.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Numan Büyükköken | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

“Yaşam” kategorisinden benzer yazılar:

Günümüz dünyasında ‘İngilizce bilme’nin sağladığı avantajlar ve bilmemenin çıkardığı sorunlar bir nevi bu dünya dilini hepimiz için zorunlu kılıyor. Biz Türklerin ise genel sorunu İngilizce bilmek ama bildiği kadar konuşamamak. Bunun… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın