Feminizm nedir?

18. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan feminizm, sosyoloji, politik akım ve etik alanlarından oluşur ve temeli daha çok kadın özgürlüğüne dayanmaktadır. Cinsiyet eşitsizliği ve kadın hakları, ilgileri ve kadın sorunlarını araştırmaya odaklanmıştır.

Feminizm nasıl doğmuştur?

Modern anlamda bir felsefe ve bir hareket olarak feminizmin kökeni kadının eğitimi hakkını savunan Lady Mary Wortley Montagu ve Marquis de Condorcet gibi özgür düşünürlerin de içinde yer aldığı Aydınlanma Dönemi’ne dayanmaktadır. Feminizm 19.yüzyılda kadınlarda adaletsiz davranıldığına ilişkin inanç arttıkça organize bir hareket haline gelmiştir.

İlk kadın hakları toplantısı New York, Seneca Falls’da 1848 yılında yapılmıştır. Bu toplantıda yayımlanan bildiri “kadınların toplumsal, medeni ve dini alanlardaki durumu ve hakları” üzerineydi. Toplantıda hazır bulunan 300 kadın ve erkek katılımcıdan 100’ü tarafından imzalandı. Tahmin edileceği gibi, imzacıların çoğu kadındı. Bunların arasında Quaker mezhebinden kadınlar da vardı. Bildirgede, “Kadınlar ve erkekler eşit yaratılmışlardır” ifadesi geçiyordu.

Feminizmin topluma etkisi

Feminizmin batı toplumlarında kadınlara oy hakkı, daha eşit ücret,  boşanma hakkı, çocukları babalarından uzak tutma hakkı, güvenli kürtaj elde etme hakkı, kadınların kendilerini tecavüzle suçladıkları erkeklerden uzak tutma hakkı, Amerika’da herhangi bir üniversiteye kabul edilme hakkı gibi hakların yürürlüğü koyulmasında büyük etkisi olmuştur.

Feminizmin dinin çeşitli yönleri üzerinde büyük etkisi olmuştur. Hristiyan ve Yahudi gruplarında kadın gittikçe daha fazla iktidar sahibi olup erkekle eşit duruma gelmektedir. İslam ülkelerinde ise kadınların imamlık sorunu tartışılmakta, Türkiye’de müftü yardımcısı olabilmektedir.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

 Su Aydoğdu | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

“Yaşam” kategorisinden benzer yazılar:

Unutulmayan Çizgi Filmler

Kaç yaşında olursak olalım hepimizin hafızasına kazınan, unutamadığımız çizgi filmler vardır. Onlar çocukluğumuz, gençliğimizdir. Bu unutulmazlardan birkaçını sizlere sunmak istedim…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın