Selamlar, bu yazımızla Technoweek yolculuğumuzun ikinci ayını doldurmuş oluyoruz. Umarım daha uzun zamanlar birlikte oluruz diyerek hız kesmeden haberlerimize geçiyorum.

YAPAY ZEKA CİLT KANSERİNİN TESPİT EDİLMESİNDE KULLANILMAYA BAŞLANACAK!

Araştırmacılar, melanoma cilt kanserinin saptanmasında erken teşhise yardımcı olabilecek Yapay Zeka (AI) tabanlı bir sistem geliştiriyorlar. Bu yapay zeka teknolojisi, cilt lezyonlarının görüntülerini analiz etmek için makine öğrenme yazılımını kullanıyor ve doktorlara, geç teşhiste ölümcül olan melanomun biyolojik belirtileri hakkında objektif veri sağlayarak cilt kanserinin tedavisinde erken önlem alınmasına yardımcı oluyor. Kanada’nın Montreal şehrinde gerçekleşen 14. Uluslararası Görüntü Analizi ve Tanımı Konferansında tanıtılan ve on binlerce cilt görüntüsü ve bunlara tekabül eden eumelanin ve hemoglobin düzeyleri kullanılarak eğitilen AI sistemi başlangıçta gereksiz biyopsi sayısını azaltarak hem zaman kazandırıp hem de sağlık ve bakım maliyetini düşürebilir.

KRİPTO PARA BİRİMLERİ HÜKÜMETLERİN MERCEĞİ ALTINDA!

Aslına bakarsanız, Bitcoin, Ethereum gibi kripto para birimlerinin çekici bir özelliği de herhangi bir merkez bankasına bağlı olmamaları ancak sunduğu imkanlarla, bu teknoloji bankaların ve devletlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Örneğin; küçük bir ülke olmasına rağmen teknoloji alanındaki girişkenliğiyle tanınan Estonya, resmi kripto para birimi Estcoin’i oluşturmak için çalışmalara başladı. Estcoin’in halka arzından gelen paranın yeni teknoloji yatırımlarında kullanılması planlanıyor. Bunun yanında henüz resmi bir çalışması olmamasına rağmen Rusya’nın da bu para birimlerine desteğini anlayabiliyoruz. Hatta; haziran ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin ile görüşmüş ve kendisine Rus teknoloji firmalarıyla ortak proje geliştirmesi yönünde tavsiyede bulunmuştu. Bu gelişmeler kripto para piyasasını uzun vadede nasıl etkiler bilmiyorum ama kripto para birimlerinin henüz emekleme dönemindeyken bu kadar dikkati üzerine çekmeyi başarabilmiş durumda olması, gelecekte tüm para piyasalarını alt üst etme ihtimalini güçlendiriyor.

SAMSUNG GALAXY NOTE 8 TANITILDI!

Yeni modeliyle çift kamera akımına katılan, IP68 sertifikası sayesinde suya ve toza karşı dayanıklı olan Samsung Note 8, New York’ta gerçekleştirilen etkinlikle birlikte tanıtıldı. Tasarım anlamında Galaxy S8 ailesi ile aynı çizgileri taşıyan Galaxy Note 8, Note 7 modelinin yarattığı hayal kırıklığını unutturmayı hedefliyor. Bu hafta itibari ile kullanıma sunulan Note 8 modelinin 200’den fazla ülke için sanal asistan Bixby desteğine sahip olacağını da ekleyelim. Ön satışa başlanacak ülkeler arasında Türkiye’nin de bulunduğunu belirtmekte fayda olan cihaz Türkiye Online Mağazası shop.samsung.com‘dan ön satışa sunuluyor. Cihaz buradan üç farklı renk seçeneği ve 4 bin 999 TL’den başlayan fiyatlarla sipariş edilebiliyor. Samsung Türkiye yakın zamanda yayına aldığı sadakat platformu “S-WORLD” üyelerine özel, online mağaza üzerinden yapılan Galaxy Note8 alışverişlerinde Gear S3 Frontier akıllı saat hediye ediyor. Cihaz 18 Eylül’de Türkiye’de satışa çıkıyor, takipçilerine duyurulur.

GOOGLE : “DEPRESYONDA MISINIZ?”

Google ABD’de yeni bir uygulamasını hayata geçiriyor, kullanıcılar artık depresyon seviyelerini de Google’ın klinik onaylı depresyon testini çözerek öğrenebilecekler. Arama motoru kullanıcıları,”depresyon” ya da “klinik depresyon” gibi ifadeleri Google’da arattığı zaman ekranın üst kısmında kullanıcıların, klinik depresyona sahip olup olmadıklarını kontrol etmeleri için bir depresyon testi yer alacak. Kullanıcılar teste başlamak isterlerse klinik olarak onaylanmış PHQ-9 olarak adlandırılan ve kişilerin depresyon düzeyini gösteren skorlar veren bir test penceresi açılacak. Kişiler, bu test sayesinde depresyon seviyelerini yaklaşık olarak görebilecek ve bundan sonra tedavi olup olmaması gerektiğine daha kolay bir şekilde karar verebilecek. Google bu uygulama ve sonuçların değerlendirilmesi için ABD’de nörolojik hastalıklar ile ilgili çalışmalar yürüten NAMI ile birlikte çalışacak. Google’ın sağlık alanındaki ilk çalışma olmayan depresyon testinde kullanıcıların daha samimi cevaplar verebilmesi için hassas ve özel bilgileri kayıt altına alamayacağını belirtiyor.

TÜRK TELEKOM TÜRKÇE’YE ÖZEL AKILLI KLAVYE UYGULAMASI GELİŞTİRDİ!

Evet, ülkemizden bir haber, Türkiye’nin en büyük mobil teknoloji şirketlerinden Türk Telekom, Tambu adında bir akıllı klavye platformunu tanıttı. Yaklaşık 6 yıl boyunca Yahoo’da çalışan ve şu anda Türk Telekom Dijital ve İnternet Projeleri Birim Başkanı olan Dr. Ramazan Demir, mobil mecralarda yeni rekabetin platform tabanlı klavyelerde olduğunu paylaşarak konuşmasına başladı ve Tambu bir dağıtım mecrası olacağını söyledi. “Bir arayüz değil, bir platform tasarladık.” diyen Demir, “Tambu’yu 50 kişilik bir ekiple 6 aylık bir çalışma neticesinde geliştirdik.” diye ekledi. Siz de fark etmişsinizdir ki Whatsapp’ta pide yazınca pizza emojisi çıkıyor, bir minibüs emojisi vs. yok, işte Tambu bu açığı kapatıyor ve Kendimizi kültürel anlamda daha iyi ifade edebilmemize yardımcı oluyor. İşte Tambu’nun özellikleri;

– Araç çubuğu ile kolay erişim
– F ve Q klavye özelliği
– Lokalleştirilmiş emojiler, hareketli çıkartmalar ve GIF’ler
– 81 ile özel temalar
– Atasözü ve deyimler kataloğu
– 100’ün üzerinde dilde çeviri
– Konuş-yaz özelliği
– Konum özelliği

TECHNOWEEK VİDEO

Birazdan dinleyeceğiniz Break Free şarkısında söz ve vokal Taryn Southern’e ait ancak beste ve video sanatı Amper adındaki yapay zekaya ait ve ben hem videoyu hem şarkıyı gayet başarılı buldum. Bu gelişme bana çok çılgın geliyor. Yapay zeka dev verilerle öğrenen, insan zekasını makinede geliştiren bir teknoloji ve bu zamana kadar yapılmış bütün besteleri dev bir veri olarak düşünürsek, bununla eğitilen yapay zekadan yeni bir Mozart, Chopin çıkması muhtemeldir. Bu düşünce bile insanın tüylerini diken diken etmeye yetiyor. Sizleri bu güzel şarkı ile başbaşa bırakıyorum. Haftaya görüşmek üzere!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Burhan ŞEBİN | ODTÜ İşletme

“Teknoloji” kategorisinden benzer yazılar:

DEV VERİ : Rekabet, Üretkenlik ve İnovasyonun Öncüsü

Son yıllarda dünyamızdaki veri oranı adeta bir patlama yaşıyor. Şirketler müşterileri, tedarikçileri ve kendi operasyonları hakkında trilyonlarca veriyi kayıt altına alıyor. Bunun yanında günlük hayatta kullandığımız telefonlarımız, bilgisa…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın