Bu hafta Technoweek 7’yi yazıyoruz ve anahtar kelimelerimiz otonom robotlar, teknoloji dünyasında cinsiyet eşitliği, sosyal medya, kripto para birimleri ve 3D yazıcılar. Derlediğimiz haberlerin yanında bir de Technoweek Info adlı bir köşemiz var ve bu köşede sürekli kulladığımız bazı kelimeleri açıklamak istiyorum. Keyifli okumalar!

Güney Kore, robotlara vergi getirmeye hazırlanıyor!

Gün geçtikçe insanların işlerini ellerinden alan robotların da vergiye tabi olması fikri ilk kez Bill Gates tarafından dile getirilmişti. Bu fikrin mantıksal altyapısında ise, devletin robotlar kullanılarak üretim yapılması veya servis verilmesi ile elde edilen geliri işsiz insanların sosyal güvenliği için kullanması yatıyor. Güney Kore bu konuda adım atan ilk ülke olabilir. Ülkede, otomasyon sistemleri kullanan endüstri şirketlerine yönelik önceki hükümetin sağladığı vergi indirimlerinde kesinti yapılması konusu gündeme geldi. 2019 itibari ile bu vergi indirimi ortadan kalkabilir, hatta robotics teknolojisi ile verim artmaya devam ederse robotlara ek vergiler bile konulabilir.

Facebook’un TV şovları başlıyor!

Facebook artık sadece ilkokul arkadaşlarımızı bulmamız için kullandığımız bir platform değil, bugün sosyal medya kullanıcılarının büyük çoğunluğu dünyamızda olup biten her şeyi Facebook ve muadilleri üzerinden takip ediyor. Peki ya televizyon? Evet, Facebook geçen hafta kendi TV şovunu Amerika’da yayınlayarak televizyonun yerini almak için ilk hamlesini yaptı. Ama hedef tabii ki de daha büyük, kullanıcıların Facebook’taki TV şovlarını seyretme alışkanlığı kazandıkça, farklı medya gruplarının ve TV kanallarının da programlarını Facebook üzerinde yayınlamaya başlayacağı tahmin ediliyor. Böylece Facebook aslında evlerimizdeki televizyonun yerini almakla kalmayacak, bunun yanında televizyon reklam gelirleri pastasının önemli bir kısmına sahip olacak.

Kadınlar teknoloji dünyasının Fransız İhtilali’ni mi yapıyor?

Google’ın kurumsal yapısı içerisinde cinsiyet eşitliği üzerinden bir tartışma almış başını gidiyor. Kadın çalışanları eleştiren bir mektup yazan mühendisin işten atılmasına rağmen, tartışmalar dinmek bilmiyor. Google’ın CEO’su Sundar Pichai’nin tatilini yarım bırakarak ofisine dönmesine, hatta kendisinin istifasının istenmesine bile neden olan tartışma, kadın çalışanların aynı pozisyonda eşit ücret ve hakları almadıklarına dair dava açması aşamasına geldi. Şimdilik 60 kadının açtığı dava, Google’ı zor durumda bırakabilir. Bununla da kalmayıp bütün teknoloji dünyasına, endüstriyel ekosisteme sıçrayabilir ve kadınların Fransız İhtilali gerçekleşiyor mu sorusuna olumlu bir cevap alabiliriz.

Ukrayna’ da 2017 yılı sonuna kadar 150 Bitcoin ATM’si kurulacak!

Çoğumuz dünyayı değiştiren kripto para birimlerini nereden satın alacağımızı bilmiyoruz. Şuan bir kişi Bitcoin almak istediğinde hangi kanaldan işlem yapacağı ve kime güveneceği konularında soru işaretleri de ortaya çıkıyor. Bitcoin konusunda ülke olarak Ukrayna güzel adımlar atmaya devam ediyor. Daha önce tüccarların kullanıma açılan Bitcoin açılan tek bir ATM’de belli kısıtlarla alınabiliyordu, artık bu doğrultuda Ağustos ayının sonunda kadar 30 olmak üzere yıl sonuna kadar 150 Bitcoin (BTC) ATM’si Ukrayna’da kurulacak ve kısıtlamalar kaldırılacak. Ukrayna resmi para birimi Grivna ile Bitcoin, Ethereum gibi kripto para birimlerinde alım satım yapılabilecek.

Dünya’nın 3D yazıcı ile yapılmış ilk uydusu uzaya gönderildi!

Ağırlıkları 4,5 ila 10 kilogram arasında değişen toplamda 5 adet nano uyduyu, Rus kosmonotlar Fyodor Yurchikhin ve Sergey Ryazanskiy Uluslarası Uzay İstasyonu’ndaki 6 saatlik yürüyüşleri sırasında uzaya bıraktı. Kozmonotların bıraktığı uydulardan birinin kılıfı ve pil kutusu 3 boyutlu yazıcıda hazırlandı. Kozmonotlar, elektronik kısımları normal elektronik aksamdan oluşan uyduyu uzaya göndererek, 3 boyutlu yazıcılarda oluşturulan parçaların uzay ortamında nasıl tepki vereceğini gözlemlemeyi amaçlıyor.

Technoweek Info

Yapay Zeka (Artifical Intelligence): Yapay zeka; makine öğrenmesi, derin öğrenme, robotiks gibi alt dalları da içinde kapsayan, bu terimleri çatı terimi olan ve insan zekasını makinede daha da geliştirme teorisine denir. İnsan zekası gerektiren iş ve süreçleri makinelerin öğrenmesi, anlaması ve dev verideki saklı patternleri de bularak daha da geliştirmemize yardımcı olan yapay zekaya örnek olarak; Amazon’un Alexa’sı, Apple’ın Siri’si, Microsoft’un Cortana’sı ve IBM Watson gösterilebilir.

Haftaya görüşmek üzere!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Burhan ŞEBİN | ODTÜ İşletme

“Teknoloji” kategorisinden benzer yazılar:

Facebook ve Snapchat arasında süren rekabeti sosyal medya ile haşır neşir olan herkes fark etmiştir. Instagram’a story (hikaye ekleme) özelliğinin gelmesiyle belirgin bir hal almıştı bu durum. Hatta sadece Instagram ile kalmamış Facebook… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın