Dev şirketlerin iş mülakatlarında sorduğu zor ve kafa karıştırıcı soruları hepimiz duymuşuzdur. Bazı insanlar bunlara efsane dese de bu sorular gerçekten soruluyor. Soru bir yana aslında mülakatta görüştükleri kişilere bir çeşit bulmaca veriyorlar ve bu sorulara verilen yanıtlar onların işi alıp alamayacağını belirliyor. Bu soruların bazıları hileli olsa da, bazılarının ise gerçekten hayal gücünü ölçmek amaçlı olduğunu düşünmemek elde değil. Mesela karmaşık sorular arasında olmayan ama ilginç olan birkaç soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum: Bir trafik lambası olsan hangisi olurdun? 8 yaşındaki bir çocuğa dinamometreyi nasıl anlatırdın? Bir asansörü nasıl tasarlarsın? Bir saati en yaratıcı şekilde nasıl kırardın? Bu tarz soruları belirli bir kişi sayısı yakalamak amaçlı soruyorlar ve bu sorulardan sonra çok dikkatli bir şekilde düşünülüp çözülmesi istenen bazı sorulara geliyorlar. Microsoft bu tarz bulmacaları mülakatlarında kullanan dev şirketlerin arasında ve sadece doğru cevaba değil aynı zamanda açıklamalarına da yüksek derecede önem veriyor. İşte onlardan bazıları ve çözümleri:

1.Kanalizasyon kapağı neden yuvarlaktır?

Gündelik yaşamda sürekli gördüğümüz kanalizasyon kapağının burada karşınıza çıkabileceğini hiç düşündünüz mü? Kapağın yuvarlak olmasının sebebi şu: Kare şeklindeki bir kanalizasyon kapağını düşmeye yakın bir pozisyona getirip biraz döndürürseniz, deliğin içine kolaylıkla girer. Bir yuvarlak ise aksine, her yönden eşit bir çapa sahiptir. Deliğin ağzının birazcık dar olması, nasıl tutulursa tutulsun kapağın içeri düşmesini kesin olarak engeller.

2. Bir koridorda, üç elektrik düğmesi var ve bunlardan birisi uzaktaki bir odanın ampulünü aydınlatıyor. Odaya bir kez girerek doğru düğmeyi nasıl bulursunuz ?

Çözümü ise şöyle: Düğmelere 1, 2 ve 3 diyelim. 1’i açın. 10 dakika bekleyin ve 1’i kapatıp 2’yi açın. Hemen odaya gidin. Eğer ampul yanıyorsa doğru düğme 2’dir. Yanmıyorsa ama ısınmışsa 1’dir. Yanmıyor ve soğuksa 3’tür.

3. Biri 3 litrelik, diğeri 5 litrelik iki kabınız ve sınırsız su kaynağınız var. Bunları kullanarak tam 4 litre suyu nasıl elde edersiniz?

Bu soruda ise ufak bir analitikle rakamların arasındaki sırrı çözmeniz gerekiyor. 5 litrelik bir kabı doldurarak daha sonra bununla 3 litrelik kabı doldurursanız büyük kapta 2 litre kalır. Daha sonra 3 litrelik kabı boşaltıp kalan 2 litreyi küçük kaba aktarırsanız ve 5 litrelik kabı tekrar doldurup, küçük kabı 3 litreye tamamlarsanız büyük kapta tam 4 litre kalır.

4. Sekiz bilardo topundan biri diğerlerinden daha ağır. Terazi yardımıyla iki tartım yaparak ağır olan topu nasıl bulursunuz?

Önce teraziye üçer top konur. Eğer dengede kalırsa, kalan iki top bir kez daha tartılır. Eğer dengeli olmazsa, ağır gelen kefedeki herhangi iki top ölçülür. Bu ölçümde denge bozulmazsa kalan top, bozulursa ağır gelen kefedeki top daha ağırdır.

 

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Batuhan Arkat | ODTÜ İşletme

“Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

Unilever Finans Direktörü: Pelin Gündoğan

1.Unilever’deki hikayeniz nasıl başladı? Bugüne kadar hangi görevlerde bulundunuz?

– 2004 yılında Koç Üniversitesi’nden mezun oldum. Mezun olmadan bir ay kadar önce Selection Board’a girerek başarılı oldum ve ne şanslıyım ki Unilever’e kabul edildim…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın