Alican Görgü (@pigmentninja)

Ayrıntıları minimum düzeyde tutarak fotoğrafları ve posterleri insan derisine en basit haliyle aktaran bir dövme sanatçısı; Alican Görgü. İnsanların en mutlu anlarını derilerine işleyerek sonsuzlaştıran Görgü, kendine has tarzını “retro minimal” olarak adlandırmayı tercih ediyor. Okul döneminde grafitiyle ilgilenmiş, üniversitede ise fotoğrafçılıktan mezun olmuş. Ancak 9-5 monoton işlerin kendine göre olmadığını anladıktan sonra fotoğrafçılık ile dövmeyi harmanlayarak hayalini gerçekleştirmiş.

Eva Karabudak (@evakrbdk)

Kanaviçe ve çember içine yaptığı minyatür dövmelerle adını son dönem de sıkça duyduğumuz bir isim; Eva Karabudak. Tasarımlarının ilhamını çoğunlukla çocukluğu ve gördüğü rüyalardan, kimi zamansa gündelik yaşantısında gördüğü bir kareden aldığını söyleyen sanatçı İstanbul’da ünlenmiş olsa da dövmecilik kariyerine Ankara’da başlamış. Miley Cyrus, Justin Bieber ve Rihanna gibi ünlü isimlerin dövmelerine imza atan Bang Bang NYC’nin kadrosuna katıldığı için, kendisinden randevu almak şimdilik pek mümkün görünmüyor maalesef. Umarız çok yakında ülkemize döner ve harika tasarımlarından mahrum bırakmaz.

 

Gamze Mentat (@mentat_gamze)

Hacettepe Üniversitesi, Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan ancak yapmak istediği işin bu olmadığını anlayıp kendini önce çizime, daha sonra dövme sanatına veren cesur bir isim daha; Gamze Mentat. Siyahlığın ağırlıkta olduğu tasarımlarına eşlik eden kırmızı nokta onun imzası, parmak izi haline gelmiş durumda iki sene içinde. Söylediğine göre bu kırmızı nokta; hayatını mutsuz eden işinden ayrılma cesaretini kazanıp kendini bulduğu dönemi anlatıyor. Cesaretsizliğe kafa tutmayı, olumsuzluklara dur demeyi anlatan dövmeleri pek çok kişiye hayatlarını yoluna koymaları konusunda umut olabilir.

Okan Uçkun (@okanuckun)

Okan Uçkun, hem ülkemizde hem de yurt dışında minimalizm, linework tarzlarında öncülük eden dövme sanatçılarından biri. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra baba mesleği bankacılıktansa gençliğinden beri hevesli olduğu Güzel Sanatlar’a gitmeyi tercih etmiş. Kariyerinin başlarında oldschool çalışan ancak zamanla kendi geometrik/minimalist tarzını oturtan Uçkun, uluslararası boyutta kazandığı ödüllerle kendini kanıtlamış durumda. İstanbul haricindeki yerlerden de çokça talep alıyor. Hatta tasarımlarının hikayelerini paylaştığı internet sitesinden (www.okanuckun.com) New York ve Londra için de randevu almak mümkün.

Barış Yeşilbaş(@barisyesilbas)

Dotworkleri, geometrik desenleri ve özellikle de suluboya splashleri ile adını mutlaka duyduduğunuzu düşündüğüm bir başka genç yetenek; Barış Yeşilbaş. Ankara’da iktisat eğitimi alan Yeşilbaş, dış ticaret uzmanı olarak girdiğin işten kovulduktan sonra, dövmelerini yaptırdığı stüdyonun iş teklifiyle birlikte bu dünyaya giriş yapmış. Kendileri şu sıralar NY’da bir dövme stüdyosunda çalışmakta, bir nevi ülkemizin gururlarından. Yaptığı çalışmaların insanlara “İşte bu Barış’ın” dedirtmesi işinde ne kadar başarlı olduğunun ve kendi tarzını oluşturabildiğinin de bir göstergesi. Randevu sistemi olan ve çalışmalarını sergilediği bir de sitesi (www.barisyesilbas.com) var. “Binlerce değişik insanla tanıştım, hikayelerini dinledim, hayatlarının veya ailelerinin bir parçası oldum, tecrübelerini dinledim ve dersler çıkardım” diyor.

 

Kaiyu Huang (@normalcarrey)

En sevdiğim dövme sanatçısından bahsetmeden bu yazıyı sonlandırmak olmazdı tabii ki. Shanghai doğumlu, New York‘ta yaşayan ve Parsons School of Desing’da öğrenimini sürdüren Kaiyu Huang’ın minimalist bir stili var. Tasarımlarını çift renk kullandığı dotwork, geometrik desenler ve gerçeküstücülük üstüne yoğunlaştırmış durumda. Gerçeküstü tasarımları bir yana, heykel sanatına duyduğu tutku ile Greco-Roman tarzında, neredeyse gerçek sanılabilecek dövmelere de imza atıyor kendileri, ki bunlar benim açık ara favorim. Realist dövmelerden hoşlanan ancak geometrik şekillerle 21.yy esintilerine de karşı koyamayan biriyseniz, burası doğru adres!  Huang henüz sosyal medyada büyük bir kitle elde edememiş olsa da kesinlikle gelecek vadediyor. Yaptıkları yalnızca dövme sanatı ile sınırlı da değil! Heykel, resim, performans sanatları gibi pek çok alanda da Huang adını duymak mümkün.

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Elvan Buse Utkulu | ODTÜ İşletme

“ Kültür & Sanat” kategorisinde benzer yazılar:

Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından yaz tatili geldi çattı! Ruhumuzu dinlendirmenin ve beslemenin en güzel yolu kitap okumak. Aynı zamanda yaz tatili, sene içinde vakit bulamadığımız kitapları okumak için harika bir fırsat. İster çimlere uzanıp…devamı için tıklayın.

Kaynakça 1 / 2 / 3 / 4

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın