Herkese iyi pazarlar! Bu hafta TechnoWeek isimli teknoloji köşemizde, sizler için son zamanlarda hepimizin merak ettiği bir konu üzerine yazmak istedik. Mark Zuckerberg’in satın alma teklifini reddeden Snapchat, Facebook’un Instagram ve diğer tüm platformlarına “Story” özelliği getirmesi ile son zamanlarda zor bir döneme girdi. Gerek popülerliğinin, gerekse şirket hisselerinin düşüşleri ile Snapchat, “cool”luğunu kaybetti ve ne yazık ki hala kendine gelebildiğini söyleyemeyiz. Peki, eskisi gibi gençlerin gözdesi olmak için Snapchat neler yapmalı? Bakalım…  

 

1- Anasayfaya Algoritmik Filtre Eklemek  

Hepimiz yalnızca gerçekten merak ettiğimiz kişilerin hikayelerini açıyoruz, öyle değil mi? Neden onların hikayeleri en başta gözükmesin ki? Instagram ve Twitter, algoritmik bir filtre ile, gerçekten ilgilendiğimiz hesapları öne çıkararak, uygulamaya girdiğimizde ilk olarak onlarla karşılaşmamızı sağlıyor. Snapchat de aynısını yapmalı! Şu an sahip olduğu kronolojik sıralama yerine, en azından otomatik olarak değişen bir “Favoriler” sekmesi ile en çok mesajlaştığımız ve hikayesini açtığımız kişileri öne çıkarmalı. Böylelikle ilgilendiğimiz kimsenin hikayesini kaçırmayız! 😉  


 

2- Başkalarının Maske Üretmesine İzin Vermek 

Snapchat’in dil çıkaran köpek filtresinden fazlasına ihtiyacı var! Yalnızca kendisi bu maskeleri üretmek yerine, insanların kendi maskelerini üretmesine izin vermeli. Facebook geçtiğimiz günlerde başkalarının maske oluşturabileceğini kendi platformunu oluşturduğunu açıkladı. Snapchat, yüklenen maskelerden en iyilerini seçip insanlara ulaştırabilir. Bu deneyimi kullanıcılarına en iyi şekilde yaşatmak için ise kesinlikle bir “coder” ordusuna sahip olmalı!


 

3- 360 Derece Kamera Satmak 

 Twitter hesabımızdan da duyurduğumuz gibi (Hemen takip etmelisiniz! @Glokalweb) Snapchat, Spectacles isimli kamera gözlüğü ile donanım dünyasına girmişti. Fakat sorun şu ki, Spectacles gibi bir kamera gözlük Snap’in hedef kitlesi için fazla kullanışsız ve pahalı (500$). Eğer Snapchat, bir kamera şirketi de olmak istiyorsa, telefon kamerasının sahip olmadığı ve kullanışlı bir şey ile piyasaya girmeli! Giroptic iO gibi 360 derecelik cep boy ve telefona kolayca takılan kameralar, 250$ fiyatı ile Snap’in genç kitlesi için çok daha uygun. Ayrıca bu kamera, Snapchat hikayelerinde etrafın 360 derece gözükmesini sağlayarak dev bir fark yaratacaktır. 

 

 

4- İnternet Ünlüleri ile İşbirliği Yapmak  

Snapchat, sosyal medya “influencer”ları ile sahip olduğu ilişkilerden dolayı kötü bir şöhrete sahip. Söylenenlere göre, hesapları hacklendiğinde ve teknik sorunlar olduğunda Snapchat asla yardımcı olmuyormuş. Bu gibi hesap sahiplerinin ihtiyacı olan takipçi ölçeklerine ve kitlelerini büyütmelerini sağlayacak diğer özelliklere de sahip değil. Snap hemen ters hamle yapmalı ve içerik üreticilerine istedikleri analitik ve promosyonları vererek, bu kişilerin takipçi kitlesini kendi uygulamasına çekmeli. 

 

 

5- Uygulamanın En İyilerini Siteye Taşımak 

 Snapchat’in Instagram yüzünden büyüme problemi olduğunu söylemiştik. Snapchat, insanlara Abonelikler ve Keşfet içeriklerinin ne kadar iyi olduğunu daha yüksek sesle duyurmalı. Websitesinde uygulamadan içeriklerin bir kısmını aktarıp, yazarların sitesinde içerik de üretebilmesine izin vererek uygulamayı kullanmayan insanlara kaçırdıkları gönderilerin bir kısmını göstererek uygulamaya gelmeleri için kışkırtabilir. Snapchat hala temelde bir mobil uygulama olabilir fakat web’i yeni büyüme kanalları oluşturmak için kullanmak kesinlikle yarar sağlayacaktır. 

 

 

6- Markaların İçerik Üretmesine İzin Vermek 

 Snapchat; şimdiye kadar profillerin insanlar, Keşfet kısmının yayımcılar ve reklamların markalar için olduğunu sürekli vurgulamıştı. Fakat bu son kısım, kritik büyüklükte bir gelir ve içerik kaynağını engelliyor. Markalar kendilerini gerçekten gösteremedikleri ve insanlara ulaşamadıkları platformlara girmek istemezler. Bir kitle oluşturup, neyin yankı getirdiğini anlayarak yeni müşterilere bununla ulaşmak isterler. Bu strateji, Facebook’ta markaların en iyi içeriklerini ücret karşılığında “Gönderiyi öne çıkar” özelliği ile kullanıcılara ulaştırarak harikalar yaratmıştı. Snapchat, gerekli özellikleri uygulamaya ekleyip, markaların iyi düşünülmüş pazarlama teknikleri ile kendilerini ifade etmelerine izin vererek büyük bir gelir kaynağına sahip olabilir. 

 

 

 7- Takipçileri Birbiriyle Buluşturmak  

Snapchat’te telefon numarasını ve kullanıcı adını bilmediğimiz kullanıcıları bulup eklemek imkansız. Snap çalışanlarının Los Angeles’taki ihtişamlı hayatlarını gösterdikleri hikayeler harika olabilir fakat gerçek hayatta, uygulamayı kullanan asıl kitlenin arkadaşları bunlara sahip değil. Dolayısıyla kullanıcılar gerçekten ilgi çekici hikayeler görmek için sevdikleri ünlülerin, blogger ve vloggerların hesaplarını arıyorlar. Snapchat yeni kullanıcıları keşfedebilmemiz için bir özellik getirebilir, bu özellikte yeni kullanıcılara belli kategorilere göre göz atmamıza olanak sağlayabilir. Ayrıca uygulamanın bu sekmesinde arama sonuçlarına sponsorlu içerik seçeneği ekleyerek bunu markalara satabilir. 

 

 

8- Facebook’la Sonuna Kadar Savaşmak! 

Snapchat CEO’su Evan Spiegel, Facebook’la olan rekabetle dalga geçip umursamıyor gibi davransa da gerçekte Insta-story, Snapchat’in büyüme oranını %82 oranında düşürdü. Mark, Facebook’un görsel iletişiminin fazlasıyla geride kaldığını dobra bir şekilde itiraf etmesine rağmen Instagram’da Snapchat’i birebir kopyalamaya devam etti ve şimdi Insta-story’nin Snapchat’ten çok daha fazla kullanıcısı var. Evan Spiegel, “yaratıcılık”tan öteye gitmeli ve uygulamasına kaybettiği kullanıcı geri getirip çok daha geniş kitlelere ulaştıran iş planları oluşturabilecek kişileri işe almalı. 

 

Haftaya görüşmek üzere!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i Facebook, Instagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

İrem Güler | ODTÜ İşletme

”Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

Netflix’in Başarısının Sırrı

1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kurulan Netflix, tüm dünyada izleyicilerine hizmet veren bir medya sağlayıcısıdır ve sadece aboneleri tarafından kullanılabilir. Amerika’da kurulan bu şirket, ilk başta bir DVD kiralama şirketi olarak iş görüyordu, ancak … devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

GlokalWeb Chief Editor

İlgili Yazılar

Yorum Yazın