Selamlar, bu hafta da teknoloji dünyasına beraber mercek tutacağız. En çok okunan ve paylaşılan teknoloji haberleri, bunların yanında ilk defa duyacağınız olayları derlediğimiz bu köşemizi ilgiyle takip ettiğiniz için tekrar teşekkür ediyor ve haberlerimize geçiyorum.

BITCOIN İKİYE BÖLÜNDÜ!

Bitcoin’de yapılan her işlem, dijital bloklara işleniyor ve bu bloklar birbiri ardına eklenerek Bitcoin blockchain’ini oluşturuyor. Blokların boyutu 1 megabayt olarak belirlenmiş durumda ve bir blok 1 megabayta ulaşınca, takip eden işlemler diğer bloka işleniyor. Bugüne kadar yapılan tüm işlemlerin yani blockchain’in boyutu 120 gigabayt’ı aştı ve bu büyük dosya boyutu içinde transfer işlemlerinin tamamlanması için 10-20 dakikalık gecikmeler yaşanmaya başladı. Bu doygunluğu azaltmak için alternatif olarak Bitcoin Cash yaratıldı ve daha ilk işlem gününde 200 doların üstünde işlem görerek, kripto para birimleri değerleme sırasında 3. sıraya oturdu. Son güncellemelere göre ise, 423 dolardan işlem görüyor. Dipnot olarak söyleyeyim; Bitcoin ise 3500 doların üzerinde işlem görüyor.

 

FİLM ENDÜSTRİSİNDE IRK VE CİNSİYET STEREOTİPLERİ SAĞLAMLAŞTIRILIYOR!

Evet, haberin başlığını okuduğunuzda sizleri çok da şaşırtmayan bir haber, ancak cinsiyet stereotiplerinin film endüstrisinde pompalandığı çıktısı bir Machine Learning araştırmasının sonucu. Günümüzde dev verileri algoritmalarla analiz eden Machine Learning(Makine Öğrenmesi), film endüstrisindeki 53.000 diyaloğu, 7.000 karakteri ve 1000 sahneyi inceledi, sonuçlarsa şaşırtmadı. Erkek karakterler, kadın partnerlerinden 12.000 daha fazla diyaloğa sahip. Erkek oyuncular, kadın oyunculardan tam 2900 fazla karakter oynuyor. Bunun dışında, erkek yazarlar kadın yazarlardan 7 kat daha fazla projede yer alıyor, yönetmenlikte ise bu 12 kata çıkıyor. Umarım daha çok kadın senariste kalem verilir ve bu sorun ortadan kalkar. Daha ayrıntılı bilgi için şu videoyu izleyebilirsiniz:

 

GOOGLE SNAPCHAT’E 30 MİLYAR DOLAR TEKLİF ETTİ!

Geçtiğimiz yıllarda Facebook tarafından da satın alınmak istenen Snapchat, bu kez çok daha büyük bir teklifle karşı karşıya. Techcrunch’ın haberine göre, sosyal medyanın en popüler uygulamalarından birisi olan Snapchat’e Google tarafından tam 30 milyar dolar teklif edildi. Aynı haberde Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel’in bu teklifi de reddettiği belirtildi. Sosyal medya devi Facebook, geçtiğimiz yıllarda Snapchat’i bünyesine katmak için 1 milyar dolar teklif etmiş ve red cevabı almıştı. Bunun üzerine teklifini 3 katına çıkaran Facebook yine istediği yanıtı alamamıştı. Google’ın satın alma teklifi iddiası sonrası, Snap Inc.’in borsadaki değeri yüzde 2.3 oranında arttı. Facebook’un teklifinin reddi üzerine Zuckerberg, sahip olduğu bütün platformlara hikaye özelliği getirmişti. Google bu redden sonra neler yapar acaba diye düşünürken, Google’ın da Snapchat’in Discover özelliği gibi, medya şirketlerine bir ürün çıkartacağını duydum. Haberi buradan okuyabilirsiniz.

FACEBOOK HİKAYELER MASAÜSTÜNE GELİYOR!

Bir önceki haberde de belirttiğim gibi Facebook, Snapchat klonları yaratmaktan bıkmıyor. Şu an test aşamasında olduğu söylenen özelliğin, siteye girince hemen sağ tarafta, normalde eventlerin, doğum günü bildirimlerinin olduğu yerde konumlandırılacağı söyleniyor. Ancak sizlerin de bildiği bir durum var ki, Facebook hikayeler çok da kullanılan bir özellik değil. Zuckerberg, Instagram’da ve az da olsa Whatsapp’ta hikayeler özelliğiyle başarıyı yakalasa da, Facebook’ta başarılı olamadı. Demek ki insanlar Facebook’taki kitleleriyle günlük hayatını paylaşmak istemiyor. Ben o yüzden bu özelliğin de bu durumu değiştirmeyeceğini düşünüyorum.


BİM ORİJİNAL APPLE ÜRÜNLERİ SATACAK!

Ve ülkemizden bir haber, Türkiye’nin en büyük perakende şirketi olan BİM, orijinal Apple şarj kablosu ve kulaklığı satacak. Bu açıklamayla bizleri bir kere daha şaşırtan BİM, daha önce Xbox, Playstation 4, iPhone ve Starwars ürünlerinin satışını gerçekleştirmişti. 11 Ağustos Cuma günü satışa çıkacak sınırlı sayıdaki ürünler, piyasa değerinin çok daha aşağısı olan fiyatlara satılacak ve şarj kablolarının 1 metre uzunluğunda olanının fiyatının 39,90 TL, 2 metre uzunluğunda olanının 49,90 TL, Apple Earpods kulaklığının satış fiyatının ise 55 TL olacağı belirlenmiş. Satın almaya karar veren okuyucularımızın erkenden kalkmasını tavsiye ediyoruz, zira ürünler stoklarla sınırlı.

 

TECHNOWEEK VİDEO

Dikkat! Black Mirror hakkında spoiler içerebilir!

Her zaman tartışılan konudur teknolojinin iyi ve kötü yönleri, aslında bu biraz da onu nasıl kullandığımızla alakalı. Teknoloji ve onun insan hayatına etkilerine farklı bir bakış açışıyla bakan Black Mirror dizisinin bir bölümünü inceleyen, Youtube’un dünya çapında seçtiği 12 değişim elçisinden biri olan Barış Özcan’la baş başa bırakmak istiyorum sizi. Belki de sizlere farklı bir vizyon katacak olan bu videoyu dikkatle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Haftaya görüşmek üzere!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Burhan Şebin | ODTÜ İşletme

”Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

Son yıllarda dünyamızdaki veri oranı adeta bir patlama yaşıyor. Şirketler müşterileri, tedarikçileri ve kendi operasyonları hakkında trilyonlarca veriyi kayıt altına alıyor. Bunun yanında günlük hayatta kullandığımız telefonlarımız… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın