1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kurulan Netflix, tüm dünyada izleyicilerine hizmet veren bir medya sağlayıcısıdır ve sadece aboneleri tarafından kullanılabilir. Amerika’da kurulan bu şirket, ilk başta bir DVD kiralama şirketi olarak iş görüyordu, ancak DVD sektörünün yavaşlamasının ardından çevrim içi video içerikleri yayınlamaya başladı. Amerika’da giderek popülaritesini arttıran Netflix, 2016 yılında tüm dünyaya açılma kararı aldı. Türkiye de dahil olmak üzere 130 ülkeye giren Netflix, ülkemizde ilk bir saat içerisinde 7 bin üye kazanmayı başarmıştır.

Rakiplerinden daha fazla içerik sunduğunu ispatlayan Netflix yetkilileri, yakaladıkları hızlı büyümeyi yine rakiplerinden daha fazla Ar-Ge’ye ve daha fazla pazarlamaya odaklanmalarına bağlıyor. Geçen sene yüzde 88’lik bir gelir artışına ulaşan Netflix, inanılması güç bir rekora koşuyor. Şu an 100 milyonu aşan bir abone sayısına ulaşan Netflix’in yakın gelecekte milyarlara ulaşması hiç de imkansız durmuyor.

Peki nedir Netflix’in bu kadar kısa sürede bu kadar başarılı olmasını sağlayan sebepler? Öncelikle çağımızın olmazsa olmazı interneti işin içine dahil etmesi, Netflix’in fark yaratmasını sağladı. Ucuz fiyat politikası ve yüksek müşteri memnuniyeti de Netflix’in diğer artılarından. Kusursuz pazarlama teknikleri ve sürdürülen yenilikler de Netflix’in daha büyük kitlelere ulaşmasındaki öteki faktörler.

Hollywood’un 1 numaralı düşmanı olarak da anılan Netflix’in ilerleyen zamanlarda kablolu televizyonun yerini alıp alamayacağı ise büyük merak konusu. İlk başta çok uzak bir ihtimal gibi gözükse de Netflix bu durdurulamayan yükselişini sürdürürse kablolu televizyonların hayatımızdan çıkması hiç sürpriz olmaz.

Yazımı sizlere Netflix’in en iyi 5 yapımını önererek sonlandırmak istiyorum:

1. A Series of Unfortunate Events (dizi)


2. The OA (dizi)


3. iBoy (film)


4. The Crown (dizi)


5. Spectral (film)

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Berk Bozat | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

“Teknoloji” kategorisinden benzer yazılar:

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın