Taekwondo, Kore kökenli bir Uzak Doğu savunma sanatı ve sporudur. Yaklaşık 1400 yıllık bir geçmişe sahip olan Taekwondo , birbirinden ayrı iki sistem olan “Ayak Sistemi” ile “Yumruk Metodu”nun birleşmesiyle oluşmuştur. Tae, “tekme” veya “ayakla yapılan vuruş”; kwon, “yumruk” veya “elle yapılan vuruş”; do, “iyilik, doğruluk, fazilete giden yol” anlamına gelmektedir. Taekwondo’nun kelime anlamı; “el ve ayak yolu”dur.

Peki Taekwondo hayatınızı nasıl değiştirebilir? Kişiye katabileceği en iyi özellik özgüvendir. Bu özgüven birilerine saldırmak veya ukalalık yapmanın aksine hayatta daha sakin olmayı ve olaylar karşısında sağlam durmayı sağlar. Böylelikle kişi çevresinde ailesi ve arkadaşları tarafından takdir edilebilecek bir konuma sahip olur.

İkinci olarak disiplin. Disiplin, hayatımızdaki en önemli unsurlardan biri. Disiplin bizi başarıya götüren yolda en büyük rolü oynayanların arasında yer alır ve Taekwondo size bunu fazlasıyla katar. Nasıl mı? Antrenmanlara düzenli katılım, hareketleri aksatmadan çalışmak, yeni hareketler öğrenmek için sabırsızlıkla yeni antrenmanı beklemek ve ona tam vaktinde gitmek.

Taekwondo’ya başlamak için illa zorba bir çocuktan dayak mı yemiş olmanız lazım? Hayır tabiiki de. Filmlerdeki dövüş sahnelerine özenip öyle de heveslenebilirsiniz. Şahsen ben öyle başladım ve 8 yıl devam ettirdim, hala da ediyorum. Eğer herhangi bir dövüş sporuna başlamayı düşünüyorsanız ve hangisi bana en fazla katkıyı sağlar, hangisinde kendimi en iyi savunurum diyorsanız gelin Taekwondo’nun detaylarına inelim.

Taekwondo’da ayaklar ellere göre daha çok kullanılır. Amaç, ne tamamen savunma ne de atak yapmaktır. Savunmayı yaptıktan sonra en hızlı şekilde atak yapabilirsiniz veya savunmaya bile gerek kalmadan hızla atak yapıp karşı tarafı etkisiz hale getirebilirsiniz. Tamamen savunma ve atağı bu derece eşit içinde barındıran nadir sporlardan biridir Taekwondo.

Teknikler ise kişinin seçimleriyle şekillenir. Kalıplaşmış teknikler bulunur Taekwondo’da ama bu teknikleri kendi kafanızda kurduğunuz sırayla uygulayıp kendi stilinizi yaratabilirsiniz, Tekken veya Mortal Kombat’taki kombolar misali. Hatta antrenmanda yaptığınız hareketlerle fiziksel açıdan dayanıklı, güçlü ve güzel bir görünüşe sahip olursunuz.

Taekwondo’da nasıl kuşak atlanır ve hangi kuşaktan sonra profesyonelliğe adım atılır? Önce kuşaklardan bahsedelim. En düşük kuşaktan en yükseğe doğru sıralama şu şekildedir : Beyaz , beyaz-sarı , sarı , sarı-yeşil , yeşil , yeşil-mavi , mavi , mavi-kırmızı , kırmızı , kırmızı-siyah , siyah. Her 4 ayda bir kuşak imtihanı yapılır  ve eğer sınavda başarılı olunursa bir üst kuşağa geçmeye hak kazanılır. Beyaz-sarı kuşağa pek rastlanmaz, çoğunlukla ilerleme şöyledir: beyaz , sarı , yeşil , yeşil-mavi… Yeşile geldikten sonra yarım yarım atlanmaya başlanır. Bu da demek oluyor ki Taekwondo’yu severek yapan bir kişi 3 yılda siyah kuşağa ulaşabilir ve siyah olduktan sonra da ilerleyiş 1.Dan 2.Dan şeklinde devam eder. Kırmızı kuşağa gelindikten sonra artık profesyonellik başlar ve kırmızı-siyah olduktan sonra turnuvalara katılmaya hak kazanılır.

Taekwondo’ya başladıysanız ve aradan 2 yıl geçmişse hayatınızda güzel bir adım atmışsınız demektir. Bu güzel adım; kendine güvenen, disiplinli, düzgün bir vücuda sahip, çevik, zeki, en önemlisi ahlaklı bir birey haline geldiğinizi veya gelmekte olduğunuzu gösterir. 환영 (Hoş geldiniz)

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Batuhan Aydil | ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

“Spor” kategorisinden benzer yazılar:

Geçmişten günümüze NBA tarihine birçok oyuncu damga vurmuştur ama bazıları var ki unutulması güç işler başarmıştır. Bunların bazıları kariyerine hala devam etmektedir. Gelin şimdi onlara göz atalımdevamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın