Bu zorlu tercih döneminde ODTÜ’ye bir de bizim gözümüzden bakın istedik! İşte ODTÜ’yü ODTÜ yapan 6 özelliği:

Akademik Başarı
Türkiye’de adından çok bahsedilen ve bilim alanında en iyilerinden olan ODTÜ, http://www.topuniversities.com/subject-rankings adresinden ulaşılabilen sıralamalarda, toplam 12 bilim alanında dünyanın “seçkin” üniversiteleri arasına girerek Türkiye’yi en fazla alanda temsil eden üniversite oldu. Ayrıca Times Higher Education’ın açıkladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması 2014 – 2015”te ODTÜ ilk 100 üniversite içine giren ilk ve tek Türk üniversitesidir.

Kampüs
Sıcak ve samimi bir kampüs hayatına sahip olan ODTÜ ağaçlarla çevrili 76 milyon metrekarelik yerleşkesi ile adeta Ankara’nın yeşil yüzü. Eymir Gölü’nü de kapsayan ODTÜ kampüsü doğal güzelliklerinin yanı sıra kafe ve kantinleri ile öğrencilerine sosyal anlamda da birçok imkan sağlamaktadır. Kampüs içerisindeki birden çok marketten kuaföre, terziden ayakkabıcıya kadar var olan imkanlar, öğrencilerin kampüs dışına çıkmadan temel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlar.

Stadyum
Elbette kampüsün vazgeçilmez noktası Devrim Stadyumu… Sporseverlerin uğrak noktası olmasının yanında, derslerden bunaldığınızda kendinizi çimlerine atıp rahatça arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz bir yer. Bahar ayları gelir gelmez, ister gündüz ister gece Devrim’e gittiğinizde size eşlik eden onlarca öğrenci ile karşılaşmanız olası.

Öğrenci Toplulukları
Biliyoruz ki bir öğrenci için topluluklar büyük bir önem taşıyor ve ODTÜ şüphesiz Türkiye’deki en aktif topluluklara ev sahipliği yapan okullardan biri.. Okulumuzda ister bölümünüzle ilgili olsun ister hobi edinmek adına olsun katılabileceğiniz onlarca, birbirinden güzel topluluk var.

 

Bahar Şenliği
İlk olarak 1987 yılında düzenlenmiştir ve düzenlenen ilk üniversite şenliğidir. Panayırlar, stadyum konserleri, toplulukların gerçekleştirdiği tiyatro, sergi, dans gösterileri yanında paneller, söyleyişiler ve filmler ile günler boyu süren o kampüsün cıvıl cıvıl hali.. Gelenekselleşmiş ve efsaneleşmiş bu şenlik öğrencilerin mayıs ayını iple çekme sebebi.

Özgür Düşünce Ortamı
ODTÜ’yü ODTÜ yapan özelliklerden biri şüphesiz ki özgür düşünce ortamına sahip olmasıdır. ODTÜ’de herkes diğer görüşlere açık ve saygılıdır. Bu okulda özgür düşünür, özgürce ifade edebilirsiniz.

ODTÜ ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz “odtuyubizesor.com”a da göz atmanızı tavsiye ediyoruz!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Kaynak 1 / 2 / 3 / 4

Berna Ceylin Ötkün | ODTÜ İşletme

”Kampüsten” kategorisinden benzer yazılar:

Gri Ankara’nın İçinde Bir Nefes: ODTÜ Ormanının Hikayesi

ODTÜ’lü olmanın en büyük ayrıcalıklarından bir tanesi, çevreye bu kadar duyarlı bir grubun parçası olmak olabilir. Ankara’nın sıkıcı ve boğucu gri imajını değiştiren ODTÜ Ormanı, aslında uzun yıllar boyunca emek emek oluşturulmuş bir orman ve her sene düzenlenen … devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın