1956 / Yabancı Dilde Eğitim 

ODTÜ 1956’da “Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü” adıyla kurulmasının ardından 1957’de “Orta Doğu Teknik Üniversitesi” adını almıştır. İlk bölümü “Mimarlık ve Şehircilik” olan üniversitede bir kaç yabancı ve Türk hocanın eğitim-öğretime başlamasıyla ülkemizde ilk kez yabancı dilde eğitim verilen bir okul kurulmuş oldu.
1956 / İlk Üniversite Kütüphanesi 

ODTÜ Kütüphanesi 1956 yılında Mimarlık konulu küçük bir koleksiyonla kurularak, ülkemizin ilk üniversite kütüphanesi ünvanını kazanmıştır.

ODTÜ Kütüphanesi hafta içi 08.45-23.30, hafta sonu 09.00-23.30 saatleri arasında açıktır.

Kütüphanemiz ile ilgili başka yazılar için tıklayınız.

1969 / İlk Yerli Roket

Ülkemizin ilk yerli roketi 1966 senesinde Prof. Dr. Nuri Saryal ve ekibinin ORDOT projesi fikriyle ortaya çıkmıştır. Prof. Dr. Kemal Kurdaş’ın üniversite bütçesinden belli bir miktar tahsis etmesiyle başlayan ve büyük özverilerle yıllarca sürdürülen proje, ülkemizin büyük kazanımlarından biridir.

ORDOT ile ilgili daha detaylı bilgiyi Prof. Dr. Nuri Saryal’ın makalesinden edinmek için tıklayınız.

1968 / ODTÜ Arkeoloji Müzesi 

ODTÜ Arkeoloji Müzesi, Türkiye’deki ilk üniversite müzesi olarak örende ve Ankara Ovası’nda bulunan Frig tümülüslerinin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacı ile, Prof. Dr. Kemal Kurdaş’ın liderliğiyle 1968’de kurulmuştur. Başlıca olarak Koçumbeli, Yalıncak ve Ankara Ovası’nda bulunan eserlerin sergilendiği müze, diğer Türk üniversitelerine arkeoloji alanında öncü olmuştur.

Hafta içi her gün 09:30-12:00, 14:00-16:30

1976 / ODTÜ Güneşevi 

1976 yılında Doç. Dr. Mete Turan öncülüğünde Mimarlık öğrencileri tarafından yaz satjı olarak inşa edilmeye başlanan ODTÜ Güneşevi, 1980’de tamamlanıp kullanıma açılmıştır. Güneşevi günümüzde ODTÜ Öğretim Elemanları Derneğince ofis olarak kullanılmaktadır.  Türkiye’de alanında ilk sayılan ODTÜ Güneşevi’yle ilgili ileriye dönük planlar arasında güneşevini müzeye dönüştürmek var.

1979 / İlk Süpersonik Rüzgâr Tüneli 

Türkiye’nin en büyük ikinci ses altı rüzgar tüneli olan ve ülkemizde bir ilki gerçekleştiren süpersonik rüzgar tüneli, 1979’da ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünce inşa edildi.

1987 / İlk Teknokent 

Türkiye’nin ilk teknokenti olan ODTÜ Teknokent’i kurma çalışmaları 80’lerin başında başlamıştır. 1987’de temellerinin atılması ve 2000’de ilk binasının hizmete açılmasıyla pek çok üniversiteye alanında örnek olmuştur. Bünyesinde 330’dan fazla şirket barındırmakta ve bu şirketlerin %51 yazılım-bilişim alanında yoğunlaşmaktadır. ODTÜ Teknokent 2011-2015 yılları arasında üst üstü 5 kere Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi birincisi seçilmiştir. Ar-Ge çalışmalarından elde edilen 660 milyon $ ihracat geliriyle kalite başarı açısından üst sıralardadır. Aynı zamanda San Francisco’da T-Jump adlı bir iş geliştirme merkezleri bulunmaktadır.

Fikrinizi hayata geçirmek ya da daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız tıklayınız.

1993 / Türkiye’nin İlk İnternet Bağlantısı 

Ülkemizde internet ilk kez 1993 yılında ODTÜ’de kullanılmıştır. ODTÜ VE TÜBİTAK’ın 1991 sonlarına doğru başlattığı projenin ve 1992’de Hollanda ile yapılan deneysel bağlantının ardından, 12 Nisan 1993’te kiralık Ankara-Washington hattı ile Türkiye’ye internet gelmiştir. İnternetin gelişiyle ODTÜ’nün ülkemiz üniversitelerine kazandırdığı bir başka ilklerden olan Görsel-İşitsel Sistem Araştırma ve Uygulama Merkezi GİSAM kurulmuştur.

 1994 / İlk ABET Akreditasyonu 

1994’te Kimya Mühendisliği ve Maden Mühendisliği bölümlerinin ABET tarafından değerlendirilmesiyle ODTÜ, ABET akreditasyon sistemine ilk başvuruda bulunan Türk üniversitesi sıfatını kazanmıştır. ODTÜ’nün öncülüğünde ülkemizde pek çok üniversite ABET değerlendirmesi almıştır. Günümüzde ODTÜ’nün tüm mühendislik bölümleri akreditasyona sahiptir.

 1996 / İnternet’ten Radyo Yayını 

1995’te Ankara Fm 103.1 frekansından yayın hayatına başlayan Radyo ODTÜ, 28 Haziran 1996’da ülkemizdeki ilk internet yayınını yaparak tüm dünyaya sesimizi duyurdu.

Radyo ODTÜ’yü internet üzerinden dinlemek için tıklayınız.

 2008 / Konfüçyüs Merkezi

ODTÜ Konfüçyus Merkezi 2008’de ODTÜ, Uluslararası Çin Dili Konseyı (HANBAN) ve Xiamen Üniversitesi’nin ortaklaşması sonucu kurulmuştur. Türkiye’de ilk Konfüçyus Merkezi de olan merkezin amacı, Türkiye ve Çin arasındaki hem eğitimsel hem de bilimsel işbirliğini güçlendirmek ve Çin dili eğitimini geliştirmektir. Yönetiminde Türk ve Çinli profesör almaktadır. ODTÜ öğrencileri için farklı seviyelerdeki Çince kurslarına ulaşmak için tıklayınız.

2014 / Times Higher Education tarafından dünyanın en iyi ve en saygın ilk 100 üniversitesi listelerine giren ilk Türk üniversitesi 

Dünyanın en prestijli üniversitelerinin yer aldığı ve İngiliz Times Higher Education tarafından hazırlanan “Dünya Üniversiteler Sıralaması 2014-2015″te ODTÜ, şimdiye kadar ülkemizden ilk 100’e giren ilk ve tek üniversite oldu. Üniversitelerin “Araştırma”, “Uluslarası Bilinirlik”, ve “Atıflar” gibi 13 farklı performans göstergesine göre incelenen listede ODTÜ 71-80 bandında yer aldı.

ODTÜ ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz “odtuyubizesor.com”a da göz atmanızı tavsiye ediyoruz!
Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!
Elvan Buse Utkulu | ODTÜ İşletme
“Kampüsten” kategorisinden benzer yazılar:

FİNANS KONGRESİ ’14 : Finans Dünyasının Kalbi 8. Defa ODTÜ’de Attı

Finans hayatımızın her alanında karşılaştığımız ve çoğumuzun zorlandığı bir disiplin. Üniversitede öğrendiğimiz birçok teorik bilgiye rağmen, finanstan uzak durmaya çalışırız hep. Bu durum iş tercihlerimizi de oldukça etkiler. Fakat…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın