ODTÜ’lü olmanın en büyük ayrıcalıklarından bir tanesi, çevreye bu kadar duyarlı bir grubun parçası olmak olabilir. Ankara’nın sıkıcı ve boğucu gri imajını değiştiren ODTÜ Ormanı, aslında uzun yıllar boyunca emek emek oluşturulmuş bir orman ve her sene düzenlenen ağaç dikme şenliğiyle birlikte de büyümeye devam ediyor. Gelin şimdi bu güzel miras bugüne nasıl gelmiş hep birlikte öğrenelim. Verilen bu kadar zamanı ve emeği gördükten sonra ODTÜ’lülerin ağaçlarına neden bu kadar sahip çıktığını anlamak pek de zor olmayacak.

Söylenenlerin aksine ODTÜ var olan bir orman arazisine ağaçlar kesilerek kurulmadı, aksine okulun inşa edildiği, tamamen bozkır olan araziye ve çevresine bir bir işler gibi dikildi tüm ağaçlar. ODTÜ mezunlarının uzun yıllar boyunca dilden dile dolanan bir ağaç dikme hikayesi mutlaka olmuştur. Özellikle orman ilk oluşmaya başladığında o yılların öğrencileri mutlaka rektörle ağaç dikmiş veya uyandırılıp yurtlarından ağaç dikmeye götürülmüşlerdir. Mezuniyet hediyesi olarak kampüsteki ağaçların meyvesini, tohumunu almışlardır. Rektöründen öğrencisine, orman mühendisinden işçisine kadar herkesin bu topraklarda emeği vardır. Bu ağaçlandırma çabaları ODTÜ’de artık bir geleneğe dönüşmüş ve aynı zamanda yeni kurulan diğer üniversite kampüslerine de örnek olmuştur.

En önemli noktalardan bir tanesi ise daha önce Türkiye’de bu çapta bir ağaçlandırma çalışmasının hiç yapılmamış olmasıdır. Evet, Konya Yolu boyunca gördüğünüz, kampüs arazisindeki ve Eymir Gölü çevresindeki tüm ağaçlar ODTÜ Ormanı. Yani tamı tamına 3043 hektar!

ODTÜ Ormanı’nın sadece bizlere değil aynı zamanda diğer canlı türlerine de yeni bir nefes ve yaşam alanı olduğunu da unutmamak lazım. Ama bu ormanın en önemli özelliği insan eliyle katledilen doğanın yine insan eli ve emeğiyle tekrar canlandırılabileceğinin emek dolu bir kanıtı ve bizler için bozkırdan yeşeren umut olmasıdır.

Kütüphanede çalışmaktan yorulduğunuzda kırmızı koltuklarda dinlenip uçsuz bucaksız ormanı ve ormanın bina dolu şehirle birleştiği noktayı izlemek güzel olabilir. Bize düşen ise elimizdeki bu eşsiz mirasa sahip çıkmak ve onu daha da büyütmek olacaktır.

ODTÜ ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz “odtuyubizesor.com”a da göz atmanızı tavsiye ediyoruz!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Ayyüce Aksakal | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

”Kampüsten” kategorisinden benzer yazılar:

Türkiye’nin CEO fabrikası olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, mezunlarının başarılı iş hayatlarıyla dikkat çekiyor. Hem mühendislik hem de işletme eğitiminde öncü üniversitelerden birisi olan ODTÜ, finans alanında yetiştirdiği önemli isimlerle… devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın