Merhaba tekrar, umarım çok güzel bir hafta geçirmişsinizdir diyerek her hafta olduğu gibi bu hafta da teknoloji dünyasından haberleri sizlerle paylaşacağım.

Bitly 63 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı!

Dünyanın en büyük kısaltma servisi Bitly, Spectrum Equity’den 63 milyon dolarlık yatırım aldı. Özellikle Twitter gibi karakter sınırı olan sitelerde çok işimize yarayan Bitly, serüvenine 2008 yılında başlamıştı ve ayda 600 milyondan fazla link kısaltmayı başardı. Bir istatistik vermek daha gerekirse neredeyse 10 yıldır var olan Bitly, 32 milyardan fazla URL kısaltmış. Bu yeni devasa yatırımla da gücüne güç katması beklenen Bitly, satış ve pazarlama alanlarına daha çok yatırım yapmayı planlıyor. Tabi bu yatırım yönetimde de birtakım değişikliklere sebep oldu haliyle, iki Spectrum Equity yöneticisi Bitly’nin yönetim kuruluna girdi.

Mahkeme Google’ı haklı buldu!

Paris Mahkemesi, uzun süredir Avrupa Komisyonu’nun takibinde olan Google’a geçmişten gelen ödenmemiş vergileri için kesilen 1 Milyar 115 Milyon Euro tutarındaki cezayı haksız buldu. Kararın gerekçesi olarak Google’ın merkezinin İrlanda’da bulunması, oraya zaten gelir vergisi ödemesi ve Fransa’da tekrar gelir vergisine tabii olmadığını sundu. Daha önce İtalya ve İngiltere’de de Google’a vergi cezası kesilmişti. Geçen haftalarda ise GlokalWeb twitter hesabında da duyurulduğu gibi AB Komisyonu Google’a internet aramalarındaki konumunu kötüye kullanmaktan 2.42 milyon euro rekor para cezası kesmişti. Bu cezada henüz bir değişiklik bulunmuyor.

Facebook kendi kampüsünü kuruyor!

Silikon Vadisi’nde yaşanan konut sıkıntısını bilmeyen yoktur. Hatta Vadi’deki hayatı anlatan Silicon Valley adlı dizide bu sıkıntıdan çokça bahsedilir. Bu durum Mark Zuckerberg’i de rahatsız etmiş olacak ki sadece kendi çalışanları için değil herkesin kullanabileceği içinde konutlar, ofisler, dükkanlar olacak Willow Campus adlı mini şehri kurmaya karar vermiş. İki yıl içinde bitmesi planlanan projedeki konutlar piyasanın yüzde 15 altında olacak. Zuckerberg uzun soluklu bir kamu hizmeti yapmak ve çalışanlarının daha rahat etmesi için böyle bir aksiyon aldıklarını açıkladı.

Vertu öldü mü ?

Nokia tarafından 1998’de kurulan ve ünlü isimler için lüks telefonlar üreten şirket yolun sonuna gelmiş gibi görünüyor. Tıpkı lüks saatler gibi butik dükkanlarda satılan Vertu, 11.000 adet satmıştı ve el yapımı metal dış yüzeyiyle on yıllarca lüks liderliğini sürmesi bekleniyordu ama olmadı. Iphone’un çıkması bütün mobil dünya için milat kabul edilir ya da edilmesi gerekir ve bu Vertu için de böyle oldu. 2007’den sonra kullanılabilirlik lüksün önüne geçti. Iphone gibi bir akıllı telefon varken belki daha güvenli, daha lüks ve sınırlı sayıda olan Vertu artık talep görmemeye başlamıştı. Şirket 200 kişiyi işten çıkartmayı planlıyor. 2016’da değerinin yarısına satılmaya çalışıldıysa da satış gerçekleşmedi. Elveda Vertu!

BONUS: VİDEO

Sizleri Boston Dynamics’in Handle ismini verdiği robotu ile tanıştırmak istiyorum. Birden hızlanabilmesi, sıçrayışları ve ağırlık kaldırabilmesinin yanında hem ayaklarını hem de tekerleklerini çok iyi kullanan Handle biraz ürkütücü dursa da geleceğin nasıl olacağı konusunda bir şeyler fısıldaması açısından çok önemli. Handle’ın yapabildiklerini görmek istiyorsanız videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Merak ve bilim dolu bir hafta diliyorum! Sevgi ile kalın!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Burhan Şebin  | ODTÜ İşletme

“Sektörel” kategorisinden benzer yazılar:

WhatsApp Web’den İlk İzlenimler

Facebook’un WhatsApp’ı satın almasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesinin ardından, WhatsApp’a ilk büyük yenilik geldi! WhatsApp’ı artık bilgisayarınızda, Google Chrome ve Yandex.Browser üzerinden kullanabiliyorsunuz. Her ne kadar WhatsApp…devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın