Türkiye’nin CEO fabrikası olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, mezunlarının başarılı iş hayatlarıyla dikkat çekiyor. Hem mühendislik hem de işletme eğitiminde öncü üniversitelerden birisi olan ODTÜ, finans alanında yetiştirdiği önemli isimlerle adından söz ettiriyor. ODTÜ’nün verdiği analitik düşünme becerisi ODTÜ’nün bu alanda öncü olmasının en önemli etkenlerinden birisi.
Türkiye’deki CEO’ların %21.6’sı ODTÜ mezunu ve ODTÜ, aynı orana sahip olan Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte birinciliği paylaşıyor. Bu yazımda Türkiye’nin en önemli şirketlerindeki ODTÜ mezunu CEO’lardan bahsedeceğim.

Coca Cola İçecek | Burak Başarır
1995 yılında ODTÜ İşletme bölümünden mezun olan Burak Başarır, 1998 yılında işe başladığı Coca Cola İçecek’te 2013 yılından beri CEO olarak görev yapmakta. QUBİC Awards jürisi tarafından Learning Leader Of the Year (yılın öğrenme lideri) ödülüne layık görülen Başarır, 20 yıldır düzenlenen bu organisazyonda ödül alan ilk Türk unvanını taşımakta.

İş Bankası | Adnan Bali
ODTÜ İktisat bölümünden mezun olan Adnan Bali, 1986 yılında göreve başladığı İş Bankasında 2011 yılından beri CEO olarak görev yapmakta olan Bali, aynı zamanda Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. ve İşbank AG’nin Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Yapı Kredi | Faik Açıkalın
1987 yılında ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun olan Faik Açıkalın, iş hayatında İnterbank’ta başladı.
2007 yılında Doğan Gazetecilik Ceo’su olarak atanan Açıkalın, 2009 yılından beri Yapı Kredi Ceo’su olarak görev yapmaktadır.

Denizbank | Hakan Ateş
ODTÜ İşletme Bölümünü bitirdikten sonra 1981 yılında İş Bankası’nda kariyerine başlayan Ateş, 1997 yılında kurucu genel müdür olarak göreve başlayan ateş görevine halen devam etmektedir.

Boyner | Deran Taşkıran
2000 yılında ODTÜ İktisat bölümünden mezun olan Deran Taşkıran, 2013 yılından beri Boyner’de CEO olarak görev yapmaktadır.

Memorial | Uğur Genç
1993 yılında ODTÜ Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olan Uğur Genç, Memorial’da CEO olarak görev yapmaktadır. Başarıya Yürüyenler yarışmasında yılın genel müdürü ödülüne de sahip olan Genç, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin en başarılı mezunlarından biridir.

ODTÜ ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz “odtuyubizesor.com”a da göz atmanızı tavsiye ediyoruz!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Muhammed Kotan | ODTÜ İşletme

”Kampüsten” kategorisinden benzer yazılar:

ODTÜ101: ODTÜ’yü Tercih Etmek için 10 Neden

Yoğun bir sınav döneminin ardından sıra belki de en zorlayıcı kısım olan tercihlerde! Bir ODTÜ öğrencisinin gözünden neden ODTÜ’yü tercih etmen gerektiğiyle ilgili … devamı için tıklayın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın