Yoğun bir sınav döneminin ardından sıra belki de en zorlayıcı kısım olan tercihlerde! Bir ODTÜ öğrencisinin gözünden neden ODTÜ’yü tercih etmen gerektiğiyle ilgili bu yazıyı yazdım. Tüm aday öğrencilerin yaşadığı kafa karışıklığını bu yazımla biraz hafifletebilmeyi umuyorum. Unutmayın ki bu sadece bir tavsiye, önemli olan mutlu olacağınız seçimler yapmak.

1.Kampüs

Belki de ODTÜ’yü ODTÜ yapan temel şeylerden biri olan kampüsü, kendi ormanını da içine alacak kadar büyük. Üstelik ihtiyacın olabilecek her şey düşünülmüş. Çarşısından terzisine, marketinden bankasına kadar tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek bir yerleşke. Öyle ki haftalarca kampüs dışına çıkmadan rahatça yaşayabilirsin. Aynı zamanda kampüs merkezi bir yerde olduğu için dışarı çıkmak istediğinde de hiç sıkıntı çekmezsin.

2.ODTÜ ve ODTÜ’lü kültürü

Her şeyin temelinde saygı ve hoşgörünün olduğu bu kültür okula geldiğin andan itibaren kendini fark ettirmeye başlıyor. Daha neyin ne olduğunu anlamadan, alıştığının farkına bile varmadan sanki hep buradaymışsın gibi bu kültürü benimsemeye başlıyorsunuz ve tüm hayatına yayılan ODTÜ kültürü varlığını daima koruyor.

3.Özgür ve güvenli ortamı

Üniversitenin kültürü itibarıyla saygı ve hoşgörüden oluşması da elbette özgürlüğü de beraberinde getiriyor. Herkesin rahatça istediğini yapabildiği, dilediği görüşü savunabildiği bir ortam var. Yapılanların onaylanmadığı durumda bile kimseye zararınız dokunmadığı müddetçe dilediğinizi yapmakta özgürsünüz. Ayrıca çok rahat bir şekilde otostop çekebileceğiniz yerlerden biri olacak kadar da güvenli bir yerdir ODTÜ. Yılların alışkanlığı olarak uzun sıralar görebilirsin.

4.‘Evdeyim’ hissi

ODTÜ, gerek kampüs yapısı gerek eğitim sistemi ile öğrencisini kendine bağlayan sayılı üniversitelerden biri. Oldukça kısa bir zaman sonra kendini evinde gibi hissetmeye başlıyorsun. Zaten ders saatleri ve aradaki boşlukları burada geçirmene ek olarak kampüs yurtlarında kalıyorsan 24 saatini geçirdiğin bir yer tabii ki evin olacaktır. Okulundan kopamayanlara örnek olarak hafta sonu çocuklarını alıp ODTÜ’ye, evine gelen mezunları göreceksin.

5.Eğitim

Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri olan ODTÜ’nün uluslararası prestiji de oldukça yüksek. Aynı zamanda çeşitli programlarla yurtdışına çıkma imkanı sağlayan bir üniversite. İyi bir ortalamayla 1 yıla varan Ankara/Kıbrıs kampüslerinde değişim öğrencisi olabilirsin. Tüm köklü üniversitelerde olduğu gibi yerleşmiş bir eğitim sistemine sahip olması da ayrı bir avantaj. Üstelik eğitim dilinin İngilizce olması nedeniyle dilini de en güzel şekilde geliştirme olanağı bulursun.

6.Öğrenci toplulukları

Üniversitedeki sosyal hayatı oluşturan temellerden biri de öğrenci topluluklarıdır. ODTÜ’de ise sayısı 100’e varan ve her geçen gün yenileri eklenen topluluklarla dilediğin gibi zaman geçirebilirsin. Spor ya da sanata ilgin varsa bunları ilerletebilir ya da yenilerine başlayabilirsin. Kariyer topluluklarıyla da şimdiden geleceğe yönelik kişisel gelişimine katkı sağlayabilirsin. İstediğin gibi bir topluluk yoksa bile kendi topluluğunu kurma imkanın var!

7. Öğrenciyi birey yapan sistemi

ODTÜ’ye geldiğin ilk andan itibaren tüm sorumluluğun sende olduğunu hissedersin. Bu sistem (öğrenci kayıt, geçme-kalma, devamsızlık, ders seçme vs.) senin yetişkin bir birey olmanı sağlar ve fark etmeden büyürsün. Bu nedenle de hem iş hayatında hem de gündelik yaşamlarında ODTÜ’lüler birbirlerinin halinden anlar, aynı dili konuşur.

8.Devrim Stadyumu

ODTÜ Devrim Stadyumu’nu ve hakkında efsaneleri bilmeyen yoktur. Kampüse ilk geldiğinde güzelliğiyle seni oldukça etkileyecek yerlerden biri. Burada saat fark etmeden istediğin gibi sporunu yapabilir, arkadaşlarınla gelip oturabilirsin. Hatta enstrüman çalıyorsan Devrim’in tadı daha güzel çıkar. Akşam eğlenceleri de cabası.

9.Eymir Gölü

Sahil şehirlerinden gelmeyi düşünenler için Ankara’da deniz olmaması hep bir sorun gibi gelir ancak ODTÜ için bu durum çok farklı. Hafta sonları Eymir Gölü’ne küçük kaçamaklar düzenleyebilir, gölde kürek çekebilir ya da göl manzarasında balık ekmeğini yerken bu özlemini az da olsa dindirebilirsin.

10.Son olarak ise…

Bu zorlu yılın sonunda ODTÜ’yü tercih edip geldiğinde emeklerinin karşılığı olarak hem güzel arkadaşlıklar kazanacağın hem de kendini geliştireceğin bir topluluğa katılmak istersen ODTÜ İşletme Topluluğu’na bekliyoruz! Tanışma toplantılarını ve etkinlikleri kaçırmamak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsin.

https://www.facebook.com/METUBIZ

https://twitter.com/METUBIZ

https://www.instagram.com/metubiz/

 

Aklınızda sorular kaldıysa birbirinden farklı ODTÜ öğrencilerinin cevapladığı ve işinize çok yarayacak bilgilerin bulunduğu “odtuyubizesor.com” a da göz atmanızı tavsiye ediyoruz!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Yaren Genç | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

“Kampüsten” kategorisinden benzer yazılar:

Geleneksel Devrim Kartopu Savaşı

ODTÜ’nün havasını yeni soluyanlar olarak geçtiğimiz günlerde eğlenceli bir tecrübe edindik. Muhteşem bir kar, muhteşem bir savaş… Evet, geçtiğimiz günlerde ODTÜ’de savaş çıktı: Geleneksel Kartopu Savaşı. Bini aşkın öğrencinin katıldığı savaş gerçekten heyecan vericiydi. Tabii bunda en büyük etken son birkaç yıldır ODTÜ’ye yeterince kar yağmamasıydı. Öğrenciler sınavların getirdiği stresi…devamı için tıklayın.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın