Merhabalar, öncelikle ilk yazımıza gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz. İkinci yazımızda yine geçtiğimiz hafta teknoloji dünyasındaki gelişmeleri sizler için bir araya getirdik.

Çin’de panda şeklinde dev güneş santrali kuruldu!

Öncelikle Çin’deki dev panda şeklindeki güneş santralinden bahsetmek gerekirse, Çin’in kuzey batısındaki Datong kentinde 50MW gücünde ve uzaydan görülecek kadar büyük bir panda şekline sahip güneş santrali kuruldu. Proje ‘Panda Green Technology’ şirketi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı iş birliği ile gerçekleştirildi. Aynı zamanda dünyanın en tatlı güneş paneli olan Panda bu iş birliğinin ilk kurulumu idi.

 

The Boring Company ilk tünelini kazmaya başladı!

İkinci olarak yeni dünyanın dahi çocuğu Elon Musk’ın yeni projesine göz atalım. Yeni projesini Twitter üzerinden duyuran Musk, trafik sorununun onu çileden çıkardığını ve kendi çözümünü bulduğunu ilan etti. Tüneller! The Boring Company adıyla Los Angeles’ta ilk tüneli kazmaya başladı. Uzun ve sıkıcı olan tünel kazmaya atıfta bulunarak şirketin adını ‘Boring’ koymaya karar verdiği açıklamalarından anlaşılıyor. Ya da tıpkı tünel kazmak gibi trafiğin de uzun saatler sürmesi ve sıkıcı olması ilham vermiş olabilir.

 

Dünya’nın en büyük bataryası yapılıyor!

Ve yine Elon Musk’ın bir başka şirketi Tesla’dan bir haber. Fransız menşeli bir şirket olan Neoen ile iş birliği yapan Tesla, Güney Avustralya’da dünyanın en büyük bataryasını kurmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz Perşembe Avustralya’ya giden Musk, yaptığı açıklamada bu bataryanın dünyada herhangi bir şeyden 3 kat daha güçlü olduğunu iddia etti. Bu projenin Avustralya’yı enerji depolama konusunda dünya çağında en ön sıralara getirmesi bekleniyor.

 

Samsung’un yeni sanal gerçeklik sistemi sızdırıldı!

Son olarak, Samsung’un sanal gerçeklik setinden bahsetmemek olmazdı. Samsung geçtiğimiz Dünya Mobil Kongresi’nde sanat gerçeklik setinden üstü kapalı bir şekilde bahsetmişti. Ancak her ürününde olduğu gibi yeni sanal gerçeklik sistemi Exynos VR III’de de birtakım bilgiler sızdırıldı. Samsung’un yeni oyuncağı el takibi ve yüz sensörü özelikleri ile geliyor. Bu set biraz büyük olacak gibi görünüyor. O yüzden bir ürün yerine prototip ya da demo olabileceği konuşuluyor. Tabi bunların hepsi şu an bir varsayım, Samsung tarafından yapılmış bir açıklama söz konusu değil. Bu yüzden sanal gerçeklik setinin hangi adla çıkacağı ya da çıkıp çıkmayacağı konuları net değil.

 

BONUS

Veee, bu haftanın bonusu olarak hoşunuza gidecek bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Drone‘lar gün geçtikçe hayatımızın her alanına yerleşiyor. Ve bazı arkadaşlarımız neden Drone Surfing olmasın diye düşünmüşler, izleyelim!

Benzer içerikler için GlokalWeb‘i FacebookInstagram ve Twitter‘da takip etmeyi unutmayın!

Burhan Şebin | ODTÜ İşletme

“Sektörel” kategorisinde benzer yazılar:

Bu yazımda sizlere günümüzde birçok kişinin insanlığın kurtarıcısı olarak gördüğü ve akıl almaz fikirleriyle bizim aklımızı alan aynı zamanda bize ilham kaynağı olan Elon Musk’dan bahsedeceğim. Güney Afrika asıllı Amerikalı mucit ve …devamı için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın